Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2020 07 10

Vilma Dečkutė-Žukauskienė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min.

Parkų skulptūros – nebylios dvarų sergėtojos

Užutrakio dvaras
Užutrakio dvaras. Lino Bartašiaus nuotrauka

Dvarų aplinką puošiančios skulptūros pasitinka atvykusius pažinti istorinių Lietuvos vietų. Nebylios figūros kuria dvarų aplinkos nuotaiką ir perduoda žinutę iš praeities.

Užutrakio dvaro mišraus stiliaus parką, XIX amžiaus pabaigoje suprojektuotą kraštovaizdžio architekto Eduardo Fransua Andrė, anuomet puošė marmurinės vazos bei antikinės skulptūros, XVIII a. prancūzų menininko Antoine Coysevox (Antuano Kuazvòkso) skulptūrų kopijos, pagamintos grafo Juozapo Tiškevičiaus užsakymu (jų originalai šiuo metu eksponuojami Luvre). Sovietmečiu visa aplinka gerokai nukentėjo, kai kurias antikines figūras pakeitė Stalino ir Lenino skulptūros… Nepriklausomos Lietuvos laikais, dvaru besirūpinant Trakų regioninio parko direkcijai, antikinės skulptūros vėl sugrįžo į Užutrakio dvaro parką, jas iš lieto marmuro atkūrė skulptoriai Rūta ir Nerijos Kavaliauskai, remdamiesi išlikusiomis nuotraukomis ir Luvre saugomais skulptūrų originalais. Šiandien Užutrakio dvaro parke ir vėl sutinkame iš miško grįžtančią medžioklės deivę Dianą, augalų deivę Florą, drauge su Amūru pinančią gėlių girliandą, nimfą Hamadriadę, romėnų vyno dievą Bakchą…

Hugo Šojaus dvaras
Hugo Šojaus dvaras. Gyčio Juodėno nuotrauka

Atvykstančiuosius į Šilutę, Hugo Šojaus dvarą, pasitinka nebyli garsiojo vietos veikėjo, dvaro įkūrėjo skulptūra. Šilutės miesto įkūrėjui ir mecenatui, dvarininkui Hugo Šojui atminti skirta skulptūra buvo atidengta 2001-aisiais, jos autorius – menininkas Erikas Daugulis.

Liubavo dvaras
Liubavo dvaras. Gyčio Juodėno nuotrauka

Liubavo dvaro Vilniaus rajone atgimimo istorijos pradžią (2010 m.) žymi angelo skulptūros atkūrimas. Iki pat 2003-iųjų nors ir aplūžusi, senoji Liubavo angelo figūra išstovėjo šalia buvusios koplyčios. Vėliau didžioji dalis jos buvo sunaikinta. Skulptoriaus Gintaro Karoso iniciatyva iš naujo išlieta cinko skulptūra buvo pirmasis atkurtas dvarvietės objektas. Nežinomo XIX a. pab. skulptoriaus sukurtas Liubavo dvaro angelas šiandien toliau rymo prie buvusios koplyčios pamatų, kur rūsyje įrengtame mauzoliejuje ilsisi paskutiniųjų dvaro šeimininkų – Slizienių palaikai.

Tuskulėnų dvaro skulptūros
Tuskulėnų dvaro skulptūros. Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotrauka

Tuskulėnų dvaro rūmų, pastatytų  pagal architekto Karolio Podšačinskio projektą, rytinį frontoną puošė trijų antikinių mitologinių deivių – Dianos, Junonos ir Veneros skulptūros. XX a. pr. jos buvo dingusios, o vėliau atkurtos vadovaujantis išlikusia istorine medžiaga. Šiandieną vėl galima gėrėtis klasikinėmis figūromis, iš aukšto žvelgiančiomis nuo dvaro rūmų stogo.

Plungės dvaras
Plungės dvaras. Lino Bartašiaus nuotrauka

Plungės dvaro lankytojai tikrai nepraleis progos apžiūrėti priešais rūmus tvenkinyje įrengto puikaus fontano. Jo viduryje  puikuojasi senovės graikų meilės ir grožio deivės Afroditės skulptūra. Pirmojo pasaulinio karo metais ji buvo sunaikinta, vėl iš naujo atkurta Lietuvai atgavus nepriklausomybę.

Kretingos dvaras
Kretingos dvaras. Gyčio Juodėno nuotrauka

Kretingos dvaro fontano viduryje puikuojasi skulptūra „Mergaitė su vandens skėčiu“. Kadaise, grafų Tiškevičių laikais, dvaro parke būta keliolikos klasikinių skulptūrų. Šiandien centrinio fontano viduryje besipuikuojanti skulptūra buvo atkurta skulptoriaus Vytauto Baransko pagal vienintelę išlikusią 1890-ųjų nuotrauką. Manoma, kad šiame Kretingos parko fontane galėjo stovėti italų skulptoriaus Antonio Canova „Balerinos“ kopija. Bronzinė mergaitės skulptūra priešais Kretingos dvaro rūmus buvo atidengta 2016-aisiais.

Zyplių dvaras
Zyplių dvaras. Gyčio Juodėno nuotrauka

Zyplių dvare klesti kultūra ir menas, – įvairių kūrybinių veiklų ženklų dvaro aplinkoje apsčiai. Atvykę pasivaikščioti po dvaro parką lankytojai aptiks įvairių metalo, medžio ar akmens dirbinių, dažnai sukurtų čia pat esančioje kalvėje, medžio ar akmens dirbtuvėse. Visi jie, „apsigyvenę“ dvaro aplinkoje, kuria išskirtinę atmosferą.

Pienionių dvaras
Pienionių dvaro vartai. Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotrauka

Pienionių dvaro vartus saugo laiko sustingdyti liūtai. Istorinėje nuotraukoje užfiksuotos didingos skulptūros, žvelgiančios į kiekvieną lankytoją nuo akmeninių pjedestalų. Jos atvykstančiuosius į dvarą pasitiks ir šiandien.

Renavo dvaras
Renavo dvaras. Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotrauka

Renavo dvare 2018 m. buvo atidengta skulptūra broliams Narutavičiams atminti. Vienas brolių – Stanislovas – buvo Nepriklausomybės akto signataras, kitas, Gabrielius – pirmasis nepriklausomos Lenkijos prezidentas. Bronzinės skirtingomis kryptimis žvelgiančių brolių figūros – sustingdyta vaikystės akimirka.

Ilzenbergo dvaras
Ilzenbergo dvaras. Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotrauka

Ilzenbergo dvaro rūmų parką puošia šiuolaikinės skulptūros – meno kūriniai, jungiami bendros temos – „Dvaras–Meilė–Harmonija“. Pirmoji atidengta skulptūra buvo „Angelų medis“ (skulptorius Kęstutis Dovydaitis, 2016), kartu ir dvaro atgimimo simbolis. Vėliau skulptūrų daugėjo, jos papuošė dvaro parką, pabrėždamos kultūros ir gamtos harmoniją.

Bistrampolio dvaras
Bistrampolio dvaras. Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotrauka

Bistrampolio dvaro aplinkoje 2017-aisiais buvo pastatyta Šv. Onos skulptūra.  Daugiau kaip 100 metų senumo skulptūra į Bistrampolį atgabenta iš Jeruzalės, kur prie šventosios, laikomos šeimų, našlių ir moterų globėja ir užtarėja, skulptūros, besilankantieji krikščionys dažnai prašydavo užtarimo ir pagalbos jų šeimoms.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite