2020 07 14

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min

Pasirodė almanachas „Poezijos pavasaris 2020“

Almanachas Rašytojų sąjungos laiptų fone.
Lietuvos rašytojų sąjungos nuotrauka

Rašytojų klubo ir Lietuvos rašytojų sąjungos organizuojamas tarptautinis festivalis „Poezijos pavasaris“ yra vienas seniausių Europoje nenutrūkstamai organizuojamų literatūros renginių, jau 56-erius metus sėkmingai išlaikantis tradiciją ir kasmet praturtėjantis vis naujomis formomis.

Tradicija ir naujovės nuolat atsiskleidžia ir festivalio almanacho puslapiuose. „Poezijos pavasario“ almanachas yra festivalio vizitinė kortelė. Nuo pat jo įkūrimo gyvuojančiame leidinyje kasmet atspindima viso tų metų Lietuvos kūrybinio gyvenimo panorama, jame publikuojama ir žymiausių plunksnos meistrų, ir primirštų vyresnės kartos, ir gabių jaunų autorių kūryba. Kiekvienų metų numeriai ilgainiui įgyja vis didesnę vertę kaip lietuvių poezijos ir šalies kultūrinio gyvenimo istorijos liudininkai.

Rašytojų sąjungos fondo išleistame šių metų „Poezijos pavasario“ almanache spausdinami ne tik iš praėjusių metų kultūrinės spaudos surinkti geriausi lietuvių poetų eilėraščiai ir festivalio užsienio svečių poezija, bet ir nauji, dar niekur nepublikuoti įvairių autorių eilėraščiai, taip pat į atskirą skyrių sudėti eilėraščiai vaikams.

Šiemet „Poezijos pavasario“ almanachą sudarė poetas, prozininkas, kritikas ir vertėjas Benediktas Januševičius bei poetas, vertėjas, literatūros ir meno kritikas Dainius Gintalas. „Poezijos pavasario“ svečių kūrybą atrinko poetas ir vertėjas Vytautas Dekšnys. Prie almanacho pridėtame CD surinkti garso įrašai su aštuonių naujas knygas per praėjusius metus išleidusių poetų įskaitytais eilėraščiais, bei Henriko Nagio ir Pauliaus Širvio, kurių 100 metų sukaktis šiemet minime, balsais. Kompaktinę plokštelę parengė rašytojas, literatūrologas Rimantas Kmita.

Nuo 2012 m. „Poezijos pavasario“ almanache būdavo skelbiami tik iš praėjusių metų kultūrinės spaudos atrinkti tekstai, o šiemet tokių tik dalis – daugelis almanache publikuojamų tekstų yra visiškai nauji.

„Mane maloniai nustebino kolegų geranoriškumas, – apie naujų eilėraščių atrinkimą spaudai pasakoja vienas iš almanacho sudarytojų B. Januševičius. – Visi poetai, su kuriais teko bendrauti, sutiko, kad jų kūriniai būtų paskelbti, ir mielai siuntė eilėraščius.“

Poetas atkreipė dėmesį, kad pastaruoju metu kultūrinėje spaudoje sumažėjo poezijos publikacijų. Pasak jo, tai gali būti susiję su tuo, kad SRTR fondas visiškai neremia poezijos publikacijų kultūrinėje spaudoje. Šią situaciją sudarytojai nusprendė spręsti be iš kultūrinės spaudos publikacijų atrinktų tekstų, taip pat kviesdami Lietuvos šiuolaikinės poezijos laukui svarbius poetus atsiųsti dar niekur nepublikuotų savo kūrinių.

„Poezijos pavasario“ almanache spausdinami ir užsienio poetų eilėraščiai. Šiemet į almanachą įtraukta ir poetės iš Mongolijos Bayasgalan Batsuuri, ir kolumbiečio poeto Federico Diaz-Granados bei artimesnių kaimynų iš Europos šalių kūryba.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

„Poezijos pavasario“ leidybos projekto koordinatorė Marija Mažulė pasakoja, kokie svečiai šiais metais atvyks į „Poezijos pavasario“ festivalį: „Dėl šiemet susiklosčiusios situacijos ne visi dar praėjusių metų rudenį pakviesti ir savo eilėraščius vertimams siuntę autoriai gali atvykti į „Poezijos pavasario“ festivalį. Iš į almanachą įtrauktų svečių atvyks estų poetė Carolina Pihelgas ir latvių poetas Henriks Eliass Zegners. Kadangi vienas iš festivalio organizatorių – Lietuvos rašytojų sąjunga – šiuo metu vykdo net du projektus su partneriais Latvijoje ir Estijoje (Network of Literary Organizations of the Baltic Countries – finansuojamas Šiaurės šalių kultūros fondo Nordic Culture Point, ir The Baltic Review – finansuojamas Baltijos kultūros fondo) ir „Poezijos pavasario“ festivalio metu įvyks šių projektų partnerių susitikimas, nesunku buvo prikalbinti „Poezijos pavasario“ festivalyje dalyvauti dar vieną poetą iš Latvijos Tomą Treibergą ir poetę iš Estijos Berit Kaschan.

Taip pat pasikvietėme dvi viešnias iš kaimyninės Lenkijos – tai poetės Ursula Zajączkowska ir Aleksandra Zińczuk. Greičiausiai dėl to, kad vyresni žmonės šiuo metu turi būti ypač atsargūs ir nesiveržia keliauti, šių metų „Poezijos pavasario“ svečiai bus daugiausia jaunosios kartos poetai. O poetų, kurių eilėraščiai pateko į almanachą, bet negalėjo atvykti, labai lauksime „Poezijos pavasario“ festivalyje ateinančiais metais, jei tik situacija bus jau stabili ir bus galima be baimės keliauti, tarkime, ir iš tos pačios tolimosios Mongolijos arba Kolumbijos.“

„Poezijos pavasario“ almanachas tradiciškai pasieks Lietuvos skaitytojus ir bibliotekas, jį bus galima įsigyti daugumos „Poezijos pavasario“ festivalio renginių metu liepos 26–rugpjūčio 9 dienomis, Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos knygynėlyje K. Sirvydo g. 6, knygynuose „Eureka“, „Mint Vinetu“ ir didžiuosiuose šalies knygynuose.

Lietuvos rašytojų sąjungos informacija