Sunku skaityti? Padidink tekstą arba klausyk, spausdamas ant aA ar garsiakalbio straipsnio pradžioje. Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Klausyk. Patiko? Gali paremti. Ačiū!

2023 02 25

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

< 1 min.

Paskaita „Kelionė į Šiaurę paskui kunigaikštį? Karaimų įsikūrimo LDK mitai ir tikrovė“

Vytautas Didysis su žmona. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų kolekcijos iliustracijos fragmentas

Kovo 2 d. 18 val. Vilniaus žydų viešojoje bibliotekoje vyks dr. Dovilės Troskovaitės paskaita „Kelionė į Šiaurę paskui kunigaikštį? Karaimų įsikūrimo LDK mitai ir tikrovė“.

Visi esame girdėję legendą, kaip Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas po kovų su Aukso orda į Lietuvą atsigabeno kelis šimtus karaimų šeimų ir, įkurdinęs Trakuose, patikėjo jiems salos pilies gynybą. Šis pasakojimas tiek bendruomenėje, tiek akademinėje aplinkoje yra tapęs karaimų įsikūrimo LDK atskaitos tašku. O kodėl šią išskirtinę istoriją nutyli išlikę istoriniai šaltiniai? Kur ieškoti šio pasakojimo pradžios? Kas turėjo paskatinti karaimus traukti į Šiaurę paskui kunigaikštį Vytautą? Atsakymus į šiuos ir kitus klausimus išgirsite paskaitoje.

Jos autorė dr. D. Troskovaitė – Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto asistentė. Jos tyrimų sritis apima, bet neapsiriboja Rytų Europos karaimų istorija, jų santykiais su žydais ir dominuojančia visuomene XVIII–XX amžiais. Lektorė yra apgynusi disertaciją „Lenkijos ir Lietuvos karaimų tapatybės formavimasis XIX–XX a.: tarp atsiskyrimo ir prisitaikymo“ (2014), šia tema parašiusi daug straipsnių ir pranešimų konferencijoms. Pastaraisiais metais dr. D. Troskovaitė buvo kelių tarptautinių akademinių projektų narė, tyrinėjo žydų istoriją, tapatybės (trans)formacijas ir nekrikščioniškų bendruomenių paveldą Rytų Europoje. Šiuo metu vadovauja tyrimų projektui „Nekrikščioniškų bendruomenių tapatybių sankloda Lietuvoje XIX–XX a.“

Renginys vyks Vilniaus žydų viešojoje bibliotekoje (Gedimino pr. 24, įėjimas iš Vilniaus Mažojo teatro kiemo), dalyvavimas nemokamas.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Negali skaityti?

Spausk ant garsiakalbio ir klausyk. Išklausei? Patiko? Gali prisidėti paremdamas.

Paremsiu