

2023 02 23
bernardinai.lt
Vidutinis skaitymo laikas:
Kol leidyklos skuba, kad suspėtų Vilniaus knygų mugei išleisti karščiausias naujienas, o knygų pristatymuose dalyvaujantys moderatoriai bei pokalbininkai mėgaujasi ir pluša skaitydami knygas, dėliodamiesi pokalbių scenarijus ir komentarus, lankytojams pagrindiniai klausimai yra – o ko gi svarbiausia nepražiopsoti, ką pasirinkti, kai norisi persiplėšti, nes tuo pačiu metu vyksta keli geri pristatymai?
Nuolatos girdėdamas prašymus pasidalinti savo knygų ir renginių rekomendacijomis, sudėliojau šį itin subjektyvų gidą po mugę. Manau, kad jis labiausiai tinka tiems, kurie patys neturi laiko detaliai nagrinėti kultūrinių renginių programos.
Kvietimas susitikti
Be abejo, su malonumu kviečiu skaitytojus dalyvauti diskusijose ir knygų pristatymuose, kuriuos pats moderuosiu. Penktadienį 12 val. konferencijų salėje 5.3 startuojame su Tomo Venclovos knygos „Vilniaus vardai II: papildymų knyga“ pristatymu. Jame be paties autoriaus dalyvaus ir mokytojas, Vilniaus šv. Kristoforo gimnazijoje veikiančio „Vaikščiotojų“ klubo siela Vytautas Toleikis ir knygos dailininkas Jokūbas Jacovskis, neseniai feisbuke savo paskyroje rengęs konkursą, kurio metu reikėjo įvardinti kuo daugiau asmenybių, kurių portretai atsidūrė ant knygos viršelio. Ką atskleidė šis konkursas ir kiek asmenybių atpažintumėt jūs patys?
16 val. toje pačioje salėje pristatysime Redos Pabarčienės sudarytą knygą „Mūsų Irena: atsiminimai apie Ireną Veisaitę“. Knygoje skirtingų kartų, skirtingų tautų žmonės, kurių gyvenimus palietė ir Irenos šviesa, dalijasi savo prisiminimais apie šviesaus atminimo profesorę. Ji Holokausto metais patyrusi kraupių išbandymų visą savo gyvenimą ragino žmones niekada nepasiduoti kerštui, kuris visų pirma naikina paties kerštaujančiojo sielą ir ženklina pergalę tų, kurie ir stengėsi sėti neapykantą. Renginio metu prisiminimais apie Ireną dalinsis jos bičiuliai – knygos sudarytoja, I. Veisaitės studentė R. Pabarčienė, kitas jos buvęs studentas V. Toleikis ir bendražygė Atviros Lietuvos fonde Diana Vilytė.
18 val. jūsų dėmesio LRT salėje 5.1 lauks Italo Calvino knygos „Kosmikomiksai“ pristatymas kartu su knygos vertėja Toma Gudelyte ir Vilniaus universiteto docentu, Italijos kultūros žinovu Dainiumi Būre. Neabejoju, kad pristatymas įdomus tiems, kurie su I. Calvino kūryba susipažino iš jau anksčiau lietuviškai pasirodžiusių jo knygų „Nematomi miestai“ ar „Markovaldas“. Tačiau linkiu šį talentingą literatūros novatorių atrasti ir kitiems.
Penktadienį 19 val. užbaigsiu Sauliaus Šaltenio kinematografinės istorijos „Akis į akį“, pasakojančios apie 1923 metų įvykius Lietuvai ginklu prisijungiant Klaipėdą, pristatymu. Jame dalyvaus knygos autorius, taip pat režisierius Audrius Juzėnas, planuojantis statyti kino filmą pagal S. Šaltenio scenarijų, be to, viso šio projekto sumanytojas Mindaugas Gudelis.
Šeštadienio renginius pradėsiu 4 salėje įsikūrusioje Jaunimo erdvėje, kurioje jaunimas turės galimybę susitikti su vokiečių ir amerikiečių iliustratore Nora Krug, aplankyti parodą „Apie tironiją“, parengtą pagal to paties pavadinimo jos iliustruotą istoriko Timothy Snyderio knygą, ir padiskutuoti apie pilietinę atsakomybę saugant demokratiją nuo tironų įsigalėjimo.
14 val. Rašytojų kampe su monografijos „Lietuvio kaimynai: draugai ar priešai?“ autorėmis Aurelija Gintaliene ir Loreta Vaičiulyte-Semėniene bei istoriku Mindaugu Nefu diskutuosime, ką mokslininkių tyrimas atskleidė apie lietuvių santykio su kaimynais kaitą.
17 val. 15min forume prisiminsime filosofą Leonidą Donskį ir aptarsime jo vėlyvosios publicistikos rinktinę „Man skauda“. Diskusijoje dalyvaus knygos sudarytoja Birutė Garbaravičienė, istorikas Egidijus Aleksandravičius ir laidų vedėjas, knygų autorius Robertas Petrauskas.
Galiausiai 18 val. kviečiu į lenkų rašytojos, poetės Julios Fiedorczuk knygos „Po saule“ pristatymą, kuriame dalyvaus ir pati autorė bei knygos vertėjas Kazys Uscila. Nors knygos veiksmas vyksta Lenkijos provincijoje, tačiau per ten gyvenančių žmonių likimus išsiskleidžia visa sudėtinga XX amžiaus istorija – pasauliniai karai, revoliucijos, utopinės svajos ir jų mirtis, gyvenimas autoritarizmo sąlygomis.
Šiųmetę Knygų mugę kaip jos dalyvis baigsiu sekmadienį 11 val. LRT salėje 5.1, kur moderuosiu Mikalojaus Vorobjovo knygos „Vilniaus menas“ pristatymą. Kaip teigė vienas iš diskusijos dalyvių Tomas Venclova, „esama meno sklidinų miestų ir esama klasikinių knygų apie tuos miestus“. „Vilniaus menas“ yra būtent tokia knyga, kurioje M. Vorobjovas nepasitenkina tik paskirų objektų aprašymu, jis stengiasi įsigilinti į tai, kas formuoja Vilniaus sielą. Ne veltui kita pokalbio dalyvė Giedrė Jankevičiūtė, tai nėra tiesiog dailės istoriko pasakojimas, o veikiau poetinė esė.
Ketvirtadienio kultūrinių renginių rekomendacijos
Nors renginių gausa skųstis tikrai negaliu, tačiau džiaugiuosi, kad kai kur galėsiu dalyvauti ir tiesiog kaip klausytojas. Tad likęs tekstas bus skirtas pasidalinti rekomendacijomis tų renginių, kuriuose pats planuoju būti arba bent jau labai norėčiau dalyvauti, jei ne besidubliuojantis laikas.
Nors pagrindinis mugės jubiliatas yra 700 metų sukaktį minintis Vilnius, ketvirtadienio pradžia yra galimybė atiduoti duoklę ir savo uošvijai – Kaunui. 11 val. salėje 5.5 vyks knygos „Kaunas: pasakojimas apie miestą ir jo žmones“. Tiesa, tą pačią valandą itin vilioja ir Kino salėje vyksiantis leidyklos „Lapas“ išleistos Georgeso Pereco knygos „Žmogus, kuris miega“ pristatymas, moderuojamas literatūrologės Jūratės Čerškutės. Juk kur yra Jūratė, ten yra ir kokybiška literatūra. Tiesa, „Lapas“ taip pat yra kokybės garantas.
Vidurdienį pats tas 15min forume pasimatuoti šortus, kur istorikas Norbertas Černiauskas su Viktorija Šeina kalbėsis apie monografiją „Lietuvių literatūros kanono dirbtuvės“. 13 val. 20 min. ten pat vyks ir žurnalo „Penkiolika“, skirto knygų mugei, pristatymas.
14 val. mano dėmesį traukia Medijų forumo diskusija (5.3 salėje) klausimu „Ar laisvė ir saugumas yra suderinami?“ Moderuojant Ryčiui Zemkauskui, šiuo klausimu diskutuos Lietuvos kultūros ministras Simonas Kairys bei Ukrainos kultūros ir informacinės politikos viceministras Tarasas Ševčenko.
15 val. vėl dilema. Ar likti Medijų forume, kur Rytis Zemkauskas su rašytoja Kristina Sabaliauskaite, Vilniaus universiteto rektoriumi Rimvydu Petrausku ir Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus direktoriumi Arūnu Gelūnu diskutuos apie tai, ar kultūra išties yra „švelnioji galia“ ir kodėl svarbu kurti autentišką Lietuvos kultūros kūrėjų atsaką ir kaip jį stiprinti karo akivaizdoje. Tuo pačiu metu LRT salėje 5.1 vyks ir ukrainiečių poeto Serhijaus Žadano poezijos skaitymai.
16 val. kaip mokytojas mielai nukeliaučiau į 15min forume vyksiantį pokalbį apie paauglių (ne)skaitymo ypatumus, kurį moderuos Rūta Eliošaitytė-Kaikarė. Knygų mugėje ne kartą teko išgirsti tėvų klausimą, kaip paskatinti jų paauglius vaikus skaityti. Dažniausiai atsakydavau, kad paprasčiausiai nežinau, nes paauglystėje pats ne itin draugavau su literatūra. Tad verčiau nueiti į šią diskusiją.
17 val. mano dėmesį traukia Kasparo Pociaus moderuojamas pokalbis LRT 5.1 salėje apie knygą „Vilniaus sekretai. Sostinės gyvenamieji rajonai: įsisavinti ir įsisąmoninti“. Juk miestas nėra tik jo senamiestis ir centras.
Mano jau minėtas M. Vorobjovas savo knygoje „Vilniaus menas“ rašo, kad žmogus kuria architektūrą ir taip formuoja jį supančią trimatę erdvę, o po to jo kūrinys, kaip rašo autorius, „pradeda daryti įtaką gyvenimui, suteikdamas jam ritmą, monumentalumą, šventišką mastą, iškilnią nuotaiką“. Tad įkvėptas šios minties 18 val. rekomenduoju 15min forume vyksiantį pokalbį, kurio metu architektūros istorikė Marija Drėmaitė kalbins nacionalinės premijos laureatus Rolandą Paleką ir Gintarą Balčytį apie tai, kokias knygas skaito architektai. Man įdomiausia, kaip tos knygos galiausiai veikia tai, ką jie kuria.
Penktadienio kultūrinių renginių rekomendacijos
Antrąją mugės dieną pats pradėčiau 11 val. Klaipėdos universiteto organizuojamu knygos „1923-ieji: Klaipėdos prijungimas prie Lietuvos. Dalyviai ir jų liudijimai“ pristatymu.
12 val. vėl metas šortams. Vienos mėgstamiausių mano radijo laidų „Nenušaunami siužetai“ viena iš vedėjų Rasa Drazdauskienė kalbins istoriką Bernardą Gailių apie jo fantastišką trilerį „Kraujo kvapas“. Jei dar neskaitėte pačios knygos, tikrai metas, nes Bernardas žaidžia aukščiausioje lygoje.
13 val. itin rekomenduoju 1.3 salėje vyksiantį Justo Stončiaus monografijos „Neapykantos ribos: antisemitizmas Lietuvoje 1944–1990 metais“ pristatymą, kuriame, be autoriaus, dalyvaus ir tokie autoritetingi šio klausimo ekspertai kaip Violeta Davoliūtė, Hektoras Vitkus, Vygantas Vareikis.
14 val. metas poezijai, skirtai Vilniui. Salėje 5.1 vyksiančiame renginyje „Mačiau Vilnių. Poezijos skaitymai Vilniaus sukakčiai“ poeziją skaitys Marius Burokas, Giedrė Kazlauskaitė, Rimas Užgiris, Jurgita Jasponytė. Tiesa, tą pačią valandą itin vilioja ir istoriko Aurimo Švedo moderuojama diskusija „Alternatyvi Vilniaus istorija“ su Alfredu Bumblausku, Aleksejumi Luchatnu ir Eugenijumi Saviščevu. Ji vyks 15min forume.
15 val. konferencijų salėje 1.2 vyks Czesławo Miłoszo knygos „Pradedant nuo mano gatvių“ pristatymas, kuriame Audrius Ožalas kalbins Tomą Venclovą ir Mindaugą Kvietkauską. Milošininkams tikrai privalus renginys.
16 val., jei tik nemoderuočiau knygos apie Ireną Veisaitę pristatymo, neabejotinas mano favoritas būtų Stasio Eidrigevičiaus esė rinktinės „Meno klajūno eskizai“ pristatymas, kuriame Stasį kalbins J. Čerškutė. Taip, tuo pačiu metu vyks ir reikalingos bei svarbios Birutės Davidonytės ir Dovydo Pancerovo knygos „Pranešėjas ir Prezidentas“ pristatymas, tačiau abu autorius pasakojant apie knygą jau galėjote girdėti ir dar tikrai turėsite progos išgirsti.
17 val. rinkčiausi informacinių karų eksperto Manto Martišiaus knygos „Atsargiai – propaganda“ pristatymą, kuriame dalyvaus ir kitas įtakingas dezinformacijos tyrinėtojas Viktoras Denisenko.
18 val., jei nuspręsite, kad vis dėlto Italo Calvino jums bent kol kas nėra aktualus, rekomenduoju salėje 1.3 vyksiančią Simo Čelutkos, Aistės Noreikaitės ir Alvydo Jokubaičio knygos „Politika ir moralė: ontologinė perspektyva“ pristatymą.
20 val. mielai užsukčiau į konferencijų salę 5.3, kur vyks Jurgos Vilės knygos „Nukritę iš mėnulio. Sapnas apie Oskarą Milašių ir kitus paukščius“ pristatymas.
Šeštadienio kultūrinių renginių rekomendacijos
Savaitgalis 11 val. po sočių vėlyvų pusryčių teprasideda su Eugenijaus Skerstono knygos „Privatus Vilnius. Interjerų gyvenimai“ pristatymu, kuriame taip pat dalyvaus ir Vytenis Pauliukaitis. Susitikimo vieta – salė 5.5.
12 val. tenka rinktis iš dviejų alternatyvų – 1.2 salėje vyksiančio Søreno Kierkegaard’o knygos „Pakartojimas“ pristatymo ir Regimanto Dimos knygos „Žavingasis šunsnukis. Lietuviškoji J. Pilsudskio biografija“ pristatymo.
13 val. labiausiai intriguoja Vytauto Landsbergio ir Sergejaus Loznicos knygos „Dialogas. Apie Lietuvą ir laisvę“ pristatymas LRT salėje 5.1. Visi, kam patiko filmas „Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją“, tikiu, laukia ir knygos bei šiųdviejų asmenybių dialogo tąsos.
14 val. itin rekomenduoju diskusiją, kurios epicentre šiandien itin aktuali filosofė Hannah Arendt. Salėje 5.2 Aurimas Švedas, Simas Čelutka, Simona Merkinaitė ir Nerijus Šepetys diskutuos apie neseniai perleistą jos knygą „Totalitarizmo ištakos“ ir iki tol lietuviškai dar nepublikuotą knygą „Apie smurtą“. Tiesa, jei anksčiau norėdavosi persiplėšti, tai šįkart tektų pasidalinti net į keturias dalis. Juk teks moderuoti savąją diskusiją, o dar norisi išgirsti ir Vytauto Toleikio knygos „Žydai lietuvių literatūroje: nuo priešo iki sąjungininko“ pristatymą salėje 1.3 bei kolegės LRT laidoje „Išpažinimai“ Viktorijos Urbonaitės moderuojamą pokalbį su Giedre Jankevičiūte ir Aleksandra Aleksandravičiūte apie Costantino d‘Orazio knygą „Caravaggio. Gyvenimo ir šedevrų paslaptys“, kuris vyks salėje 1.2.
15 val. be jokių dvejonių paskirsiu Nobelio literatūros premijos laureatės Wislawos Szymborskos kūrybai. Salėje 5.3 vyks jos šimtmečiui skirtas renginys – eilėraščių knygos „33 eilėraščiai“ pristatymas.
16 val. prioritetą teikčiau dviem renginiams – salėje 5.3 pagaliau įvyksiančiam metus vėluojančiam susitikimui su ukrainiečių rašytoju Andrijumi Liubka ir jo knygos „Karbidas“ pristatymui arba 15min forume vyksiančiai diskusijai apie portreto piešimo žodžiais meną su A. Švedu, Giedre Beinoriūte, Rūta Oginskaite ir Rimantu Kmita.
17 val., kaip jau minėjau, kviečiu prisiminti L. Donskį ir jo idėjų bei įžvalgų aktualumą šiandienai. Taip pat rekomenduoju ir Kino salėje 1.1 vyksiantį Olgos Tokarczuk knygos „Jokūbo knygos“ pristatymą, kuriame nuotoliu dalyvaus ir pati Nobelio literatūros premijos laureatė.
18 val. trauksiu į 15min forumą pasiklausyti apie pasaulio pabaigą. Matas Maldeikis pristatys savo knygą „Pasaulio pabaigos istorija“, kurioje analizuoja, kaip gimė pokario taisyklėmis grįsta tvarka ir su kokiais iššūkiais ji susiduria šiandien. Itin svarbūs yra autoriaus žodžiai, kad ši tarptautinė tvarka visų pirma yra grįsta vertybėmis ir tik tų vertybių puoselėjimas priešinantis visoms jas paminti galinčioms jėgoms gali padėti šią tvarką išsaugoti.
20 val. kviečiu susitikti salėje 1.3, kur vyks Platono veikalo „Įstatymai: X knyga“ pristatymas su knygos vertėju ir komentarų autoriumi Simonu Baliukoniu bei filosofais Vytautu Ališausku ir Viliumi Bartninku.
Sekmadienio kultūrinių renginių rekomendacijos
Galiausiai paskutinė knygų mugės diena, pavadinta šeimos diena. 11 val., be abejo, kviečiu aptarti M. Vorbojovo knygą „Vilniaus menas“. Tačiau dėmesio itin verti ir kitų knygų pristatymai: Kęstučio Kilinsko knygos „Politikai su antpečiais: civilinės ir karinės valdžios sąveika tarpukario Lietuvoje“ (5.5 salė), Alfonso Eidinto knygos „Kitokios istorijos ilgesys. Alternatyvūs (kontrafaktiniai) pasakojimai“ (5.3 salė) ir Søreno Kierkegaard’o knygos „Arba, arba“ pirmos dalies pristatymas (1.2 salė).
12 val. itin vertinga pažintis su litvakų poete Lija Goldberg bei jos nuostabaus grožio – tiek teksto, tiek leidinio maketo požiūriu – knyga „Nuomojamas butas“.
13 val. vėl dilema – arba Alfredo Bumblausko knygos „Lietuvos kryžkelės: istorijos etiudai“ pristatymas salėje 5.5 su Laurynu Peluričiu, Raimundu Lopata ir Rimvydu Petrausku, arba 15min forume vyksianti Aido Puklevičiaus ir Gedimino Kulikausko diskusija „Populiarioji istorija: kodėl norime žinoti ne tik lemtingų įvykių datas, bet ir kaip prieš šimtą metų lietuviai kovojo dėl mažesnių elektros kainų“.
14 val. renkuosi 5.2 salėje vyksiantį Vytauto Kavolio knygos „Laisvės kultūra“ pristatymą, kuriame dalyvauja knygos sudarytojas Darius Kuolys, filosofas Algis Mickūnas, kultūros sociologė Laura Varnauskaitė ir istorikas Egidijus Aleksandravičius. Tiesa, egzistuoja rizika, kad pakeliui nenuklysčiau į kitą įdomų pristatymą – Ralfo Fuckso knygos „Apginti laisvę: kaip mes galime laimėti kovą už laisvą visuomenę“.
Na ir knygų mugę baigsiu 16 val. diskusija apie Eimanto Gudo knygą „Mėlynas kraujas“. Diskusiją su autoriumi tikiuosi artimiausiu metu pratęsti ir savo „LRT Klasika“ laidoje „Mažosios Europos pokalbiai“, na, o po mugės jau laukia ir Lietuvos futbolo supertaurės rungtynės tarp amžinosios ir laikinosios sostinių „Žalgirių“.
Taip, Vilniaus knygų mugė siūlo daug renginių. Čia visiškai neaptariau Muzikos salės programos. Vargu ar pavyks ir man pačiam dalyvauti visuose norimuose renginiuose, nes juk dar reikia ne tik leidyklų stendus aplankyti, bet ir su bičiuliais pabendrauti. Juk knygų mugė kartu yra ir nuostabi vieta neplanuotiems, tačiau mieliems susitikimams.
Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.
Norite prisidėti prie pokyčių?