2021 10 25
bernardinai.lt
Skaitymo ir žiūrėjimo laikas
Pastatai transformeriai. Mažoji Prisikėlimo bazilikos sesuo, laukianti savo atgimimo

Kauno evangelikų reformatų bažnyčia sovietmečiu buvo paversta alaus ir cigarečių sandėliu, sporto sale ir valgykla. Tikinčiųjų bendruomenė į jiems statytą šventovę įžengė tik 1992 m.
Kauno miesto vyriausiasis inžinierius, latvių architektas Karolis Reisonas (latv. Ķārlis Reisons) evangelikų reformatų bažnyčios projektą parengė 1937-aisiais. Architektas vos prieš keletą metų buvo suprojektavęs miesto simboliu turėjusią tapti Kauno Kritaus Prisikėlimo baziliką. Abu pastatai turėjo nemažai panašumų, bet skyrėsi dydžiu. Ko gero, dėl to bažnyčios buvo pramintos seserimis – didžiąja ir mažąja.
Tarpukario modernizmo architektūros bažnyčia sovietmečiu susidūrė su grubia ateistine politika.
Lietuvai lemtingais 1940-aisiais iki galo neužbaigta evangelikų reformatų bažnyčia buvo atimta iš tikinčiųjų ir nacionalizuota. Pamaldos bažnyčioje taip nė karto ir neįvyko. 1948 m. bažnyčios erdvės buvo atiduotos už keleto kvartalų esančiam alaus fabrikui, o po kelerių metų čia savo žaliavas laikė „Kovos“ cigarečių fabrikas.
Dar didesni architektūriniai ir paskirties pokyčiai prasidėjo 1952 m., kai miesto vykdomasis komitetas pastate nusprendė įrengti milicijos mokyklos sporto salę ir valgyklą. Šios rekonstrukcijos metu buvo eliminuota daug sakralinės paskirties statiniui būdingų elementų. Pastato architektūra dar labiau atitolo nuo pirminio bažnyčios projekto autoriaus sumanymo.
Šiandien, nepaisant iki šiol matomų grubių ateistinės politikos įspaudų, bažnyčioje renkasi Kauno evangelikų reformatų bendruomenė. 2019 m. maldos namus galutinai perdavus tikintiesiems, imta rengtis bendruomenės ilgai lauktai bažnyčios rekonstrukcijai.
Apie tarpukario modernizmo dvasia projektuotą bažnyčią, jos vietą miesto panoramoje ir patirtas transformacijas pasakoja architektūros istorikas dr. Paulius Tautvydas Laurinaitis.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Naujausi

Vienuolyno salėje filmo „Paradas“ kūrėjų ir kunigo akistata

Audrey Hepburn ikona

Minime Tarptautinę prancūziško batono dieną: Prancūzijoje gyvenanti lietuvė atskleidė, kodėl prancūzai be jo negali

Pusiaukelės namuose nuteistieji įkvepia laisvės. Kaip tai juos veikia?

Popiežius: esame sukurti ne vien darbui, bet ir pramogai

Konstantinopolio patriarchas Baltramiejus I: yra galimybė siekti Ekumeninio patriarchato egzarchato Lietuvoje

Vladas Mažonas MIC. Kelias į altorių garbę

Mes jau Hogvartse

Ką reiškia V. Putinui paskelbtas arešto orderis?

Skaitymo malonumas. Keturi Vatikano II Susirinkimo dokumentai

Lietuvos patrioto, ateitininko Vladislovo Telksnio gyvenimo kelias: nuo Runionių kaimo iki Kauno (I)
