2023 01 16
Vidutinis skaitymo laikas:
Patarimai, kaip išsiugdyti įprotį skaityti knygas

Naujieji metai kaskart ateina su įkvėpimu atsikratyti žalingų įpročių, mažiau nervintis ar su nauja jėga pažadinti visas savo viduje glūdinčias galias. Tarp kasmetinių pasižadėjimų – mesti rūkyti, numesti svorio ar mažiau išlaidauti – pasižadėjimas skaityti daugiau knygų yra vienas populiariausių naujųjų metų tikslų.
Tad kaipgi knygų skaitymą paversti kasdieniu įpročiu, kurio pavyktų laikytis, ir kodėl verta tai daryti?
Sveikas įprotis
Kodėl knygų skaitymas yra įprotis, kurį verta įdiegti savo kasdienėje rutinoje? Viena pagrindinių priežasčių – skaitant knygas yra suaktyvinama smegenų veikla. Tuo metu ne tik įsijungia daugybė smegenų neuronų, šis procesas taip pat teigiamai veikia atmintį, tad knygų skaitymas padeda išvengti atminties praradimo problemų, pavyzdžiui, mažina demencijos arba Alzheimerio ligos riziką.
Kita svari priežastis – tai dėmesio sutelkimas. Šiais laikais, kai žmogaus laisvalaikyje dominuoja serialų žiūrėjimas ar naršymas socialinėse erdvėse, dėmesys yra nuolat blaškomas ir susikoncentruoti darosi vis sudėtingiau. Skaitymo kultūra dabar taip pat pasikeitė – vis dažniau knyga skaitytoją pasiekia elektroniniu arba audioknygų formatu. Visgi dažniausiai taip skaitant (arba klausant) knygas dėmesį nuolatos blaško elektroniniame prietaise iššokantys pranešimai, tad popierinių knygų nauda vis dar nepralenkiama.
Vis labiau greitėjančiame pasaulyje knygos taip pat suteikia galimybę sulėtėti ir mėgautis procesu. Jos yra puiki išeitis norintiesiems numalšinti stresą ir svajojantiesiems apie geresnę miego kokybę. Patariama bent vieną ar dvi valandas prieš miegą neleisti laiko prie ekranų, verčiau pasiimti į rankas knygą – toks vakarinis ritualas palengvins perėjimą iš budrumo į ramybės būseną ir nuteiks kūną kokybiškam poilsiui.
Planuokite skaitymo laiką
Jei knygų skaitymas yra vienas iš įpročių, kurį norisi įtraukti į savo kasdienę rutiną, rekomenduojama nustatyti, kiek laiko ar puslapių planuojama perskaityti per dieną. Galite skirti 15 minučių skaityti rytą prieš išeinant į darbą, o galbūt perskaityti visą skyrių vakare, užuot žiūrėję televiziją. Paverskite skaitymą kasdieniu ritualu, ir jis ilgainiui virs įpročiu. Svarbu įtraukti skaitymo procesą į savo dienotvarkę ir stengtis laikytis jo nuosekliai.
Pasak „Įpročių akademijos“ įkūrėjo Jameso Clearo atlikto tyrimo, naują įprotį paversti kasdieniu, beveik automatiškai atliekamu veiksmu užtrunka apytiksliai 66 dienas. Tad svarbu įsivertinti, kaip stipriai norima įtvirtinti naują įprotį, o tada kantrybe ir valia pasistengti dėl naujo naudingo įpročio.
Kartu su savimi nešiokitės knygą
Išeidami iš namų kartu su savimi nepamirškite pasiimti ir knygos. Jei dieną bus laisva akimirka, kai teks laukti – ar eilėje vizito pas gydytoją, ar lūkuriuojant, kol vaikui baigsis būrelis, užuot naršę po socialinius tinklus savo telefone, galėsite prasmingai praleisti laiką ir paskaityti. O kad netektų kartu su savimi tampytis sunkios, kelis kilogramus sveriančios knygos, rekomenduojame pasirinkti mažo formato leidinius, kurie neužims daug vietos ir netaps didele našta.
Praleiskite mažiau laiko prie ekranų
Visiems gerai žinoma, tačiau sunkiai įgyvendinama taisyklė: mažiau laiko praleidžiant prie kompiuterio, naršant po socialinius tinklus ar žiūrint televiziją, atsiras daugiau laiko knygoms! Ekranai tapo daugelio žmonių laiko valgytojai, tad sąmoningai stebėdami, kiek laiko per dieną užtrunkate prie ekranų, šias valandas galite paversti vertingu laiku su knyga.
Susidarykite knygų sąrašą
Užrašų knygelėje, telefone, o galbūt kompiuterio darbalaukyje susikurkite norimų perskaityti knygų sąrašą. Vien užrašinėjant knygų, kurias seniai svajojote perskaityti, tačiau niekad tam nerasdavote laiko, pavadinimus, kils noras pasinerti į jose pasakojamas istorijas. O koks nuostabus jausmas aplanko, kai perskaičius knygą iš sąrašo ją galima iš ten išbraukti! Taip pat įdomu susidaryti ir perskaitytų knygų sąrašą, kuris metų gale atskleis, kiek per juos pavyko perskaityti knygų.
Skaitykite savo vaikams
Jei turite vaikų, pradėkite skaityti knygeles jiems. Taip ne tik sukursite naują šeimos ritualą, bet ir padėsite suformuoti vaikams skaitymo įprotį, supažindinsite atžalas su stebuklingu knygų pasauliu. Be to, skaitydami vaikams ir kokybiškai su jais leisdami laiką tuo pat metu ugdote ir savo pačių skaitymo įprotį.
Skaitykite tai, kas įtraukia
Rinkitės knygas, kurios tikrai patraukia dėmesį ir jų skaitymas netampa kančia. Net jeigu tai ir nėra literatūros šedevrai, svarbiausia, kad pasirinkta knyga sukeltų norą skaityti. Kol skaitymo įprotis dar tik formuojasi, verčiau rinkitės įtraukiančią knygą su dominančia tema, kad nepristigtų motyvacijos verčiant puslapį po puslapio.
Daugiau priežasčių, kodėl naudinga skaityti knygas
Skaitydami knygas plečiate savo žodyną.
Skaitymas gerina rašymo įgūdžius.
Skaitymas didina bendrą išprusimą.
Skaitydami jūs tampate geresniu pašnekovu.
Skaitydami tampate išmintingesni.
Knygos padeda rasti atsakymus.
Skaitymas lavina vaizduotę ir empatiją.
Skaitymas padeda atsikratyti išankstinių nuostatų ir klaidingo vertinimo.
Knygos padeda permąstyti moralinius ir etinius dalykus.
Knygos padeda geriau suprasti įvairių šalių kultūrą ir istoriją.
Skaitymas stimuliuoja ir mankština smegenis.
Knygos motyvuoja.
Skaitymas suburia bendruomenes.
Skaitymas yra puiki veikla intravertams.
Knyga gali atstoti draugą.
Skaitantieji knygas nenuobodžiauja.
Parengta pagal „Patogu pirkti“ informaciją.
Naujausi

Gydytojas dietologas E.Grišinas: daugeliui omega-3 riebalų rūgščių trūksta, nors to nė nejaučiame

Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadas papildytas septyniais naujais reiškiniais

Velykų misterijos uždangą praskleidus. Pokalbis su dr. A. Giniūniene

VU bibliotekoje bus eksponuojamos pirmosios lietuviškos knygos – M. Mažvydo ir M. Daukšos katekizmai

Persekiojamas kas septintas krikščionis pasaulyje

Naujai mąstyti apie karą

Amfetaminas – dvylikos, depresija ir paranoja – keturiolikos. Martyno kova už blaivumą

Išgyvenusieji ir neišdavusieji. „Vaikų akcija“ Kauno gete 1944 m. kovo 27–28 d.

Meno istorikė dr. R. Janonienė: „Man asmeniškai ypač svarbūs buvo Bernardinų ansamblio restauravimo darbai“

Aktorė J. Jankelaitytė: „Leiskime savo vidiniam vaikui kartais išeiti pasivaikščioti“

Gyvenimas gyvenime
