Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2022 03 13

Michalina Bočiarova

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min.

Per antikarinį protestą Rusijoje policijos sumušta mergina: sulaukiau daug palaikymo, noriu, kad tai žinotų kitos aukos

Protestas prieš Rusijos sukeltą karą Ukrainoje Maskvoje 2022 m. kovo 6 d. Jurijaus Kočetkovo / EPA-EFE nuotrauka

Antikariniai protestai prieš Rusijos sukeltą karą Ukrainoje Rusijos miestuose vyksta nuo pat vasario 24-osios, kai Putinas davė įsakymą užpulti suverenią Ukrainą.

Protestus stebinčios nepriklausomos žmogaus teisių Rusijoje gynimo grupės „OVD-Info“ naujausiais duomenis, per antikarinius protestus sulaikyta beveik 14 tūkst. asmenų. Rusijoje greitomis priimtas įstatymas, pagal kurį baudžiamasis persekiojimas gresia visiems, kurie palaiko ir skelbia antikarinę retoriką.

Masiškiausi ir žiauriausiai jėgos struktūrų buvo slopinami antikariniai mitingai, vykę kovo 6-ąją. 56-iuose Rusijos miestuose tądien sulaikyta apie 4400 asmenų; kai kurie sulaikytieji buvo žvėriškai mušami, tąsomi už plaukų, laistomi vandeniu ir antiseptinėmis medžiagomis, žaloti elektrošoku.

Kovo 6-ąją, kai visoje Rusijoje vyko antikarinės akcijos, socialiniuose tinkluose išplito garso įrašas, kuriame Maskvos „Bratejevo“ viešojo saugumo departamento policininkai žiauriai muša merginą ir kiekvieną smūgį šiurkščiai komentuoja. Ta mergina – ALEKSANDRA KALUŽSKYCH, dailininkė ir feministė.

Jai pavyko į apklausą įsinešti telefoną su įjungtu diktofonu. Kai merginą paleido, ji išplatino audioįrašą socialiniuose tinkluose. Rusijos nepriklausomos žiniasklaidos naujienų portalas „Meduza“ (Meduza.io), paskelbtas „užsienio agentu“ ir Rusijoje užblokuotas, paprašė Aleksandrą papasakoti šią istoriją.

A. Kalužskych „Meduzai“ teigė, kad iki sulaikymo Komsomolskajos aikštėje mitinge ji praleido 15–20 minučių. Paskui policija dalį minios atskyrė ir griebė visus iš eilės, taip pat ir ją su drauge, nors merginos nesinešė jokių plakatų. Iš jų atimti pasai, merginos nuvestos į aktų salę. Ten jos prasėdėjo porą valandų, paskui žmonės grupėmis išvesti į koridorių ir nusiųsti fotografuotis.

„Aš ir dar viena mergina atsisakėme fotografuotis, todėl buvome išvadintos „speckontingentu“ ir išvestos į atskirą patalpą, 103 kabinetą. Aplinka ten kaip filmuose ar multikuose – stovi vienas prieš kitą du stalai, o į duris nukreipti du prožektoriai.

Ten sėdėjo dvi merginos – brunetė ir blondinė, gerai įsiminiau jų veidus. Prie įėjimo stovėjo du vyrai. Vienas per visą tą laiką neištarė nė žodžio, antrojo akys buvo mažos, juodos ir piktos – būtent jis mane mušė.

Man liepė sėstis, klausimus uždavinėjo merginos. Išsiaiškino, kur aš dirbu, mokausi, koks mano telefono numeris. Mano elgesys juos labai siutino. Jie vis kartojo, kad aš nenormali. Kai atsisakiau atsakinėti į jų klausimus ir paminėjau Konstitucijos 51-ą straipsnį, mažų, juodų akių policininkas mušė mane pilnu vandens buteliu per veidą, daužė galvą, kojas, griebė už plaukų, apipylė vandeniu. Aš stengiausi nereaguoti į smūgius“, – pasakojo žiniasklaidai A. Kalužskych.

Protestas prieš Rusijos sukeltą karą Ukrainoje Maskvoje 2022 m. kovo 6 d. Jurijaus Kočetkovo / EPA-EFE nuotrauka
Protestas prieš Rusijos sukeltą karą Ukrainoje Maskvoje 2022 m. kovo 6 d. Jurijaus Kočetkovo / EPA-EFE nuotrauka
Protestas prieš Rusijos sukeltą karą Ukrainoje Maskvoje 2022 m. kovo 6 d. Jurijaus Kočetkovo / EPA-EFE nuotrauka

Vėliau, pasak nukentėjusiosios nuo Rusijos jėgos struktūrų, vyrai ėmė tartis, gal panaudoti elektrošoką. Vis dėlto atsisakė šios minties, nes, pasak A. Kalužskych, tuomet ant kūno būtų likę stiprių sužalojimų. „Man atrodo, to dar sulauksime, bet kol kas mums dar ne tas etapas“, – sakė ji.

A. Kalužskych su savimi turėjo du telefonus – vieną senutėlį ir nereikalingą atkreipti dėmesiui, o antrasis gulėjo kišenėje su įjungtu diktofonu.

„Prieš įeidama į šį kabinetą aš girdėjau riksmus ir pagalvojau, kad būtų gerai įrašyti tai, kas čia vyks. Kai įėjau, jie patikrino (seną ir nereikalingą) telefoną, pamatė, kad ten nieko nėra įjungta, apsidžiaugė ir šveitė iš visų jėgų, jis kaip sviedinys nuskrido per kabinetą. Laimė, po to jie manęs neapieškojo, todėl man pasisekė visa tai, kas vyko, įrašyti į antrąjį telefoną.

Tame kabinete aš praleidau ne daugiau kaip dešimt minučių, paskui mane nuvedė į kitą kabinetą, kad pasirašyčiau paaiškinimą, įsipareigojimą atvykti į teismą ir protokolą. Ten aš pradėjau raudoti. Po tų sumušimų policininkas, kuris paprasčiausiai sėdėjo, kvietė liudininkus ir pasirašinėjo popierius, pasirodė tarsi geras. Bet tai, kad mane mušė, niekieno skyriuje nejaudino. Kiti policininkai apsimetė, kad nieko nevyksta.

Aš nemačiau, kaip jie elgėsi su kitais sulaikytaisiais. Bet socialiniuose tinkluose kitos merginos irgi pasakojo, kad jas taip pat kankino. Viena rašė, kad jai į akis purškė antiseptines medžiagas. Kita pasakojo, kad jai išrovė pluoštą plaukų, ji atsiuntė nuotraukų“, – apie patirtą smurtą liudijo A. Kalužskych.

Išėjusi iš nuovados mergina jautėsi kaip rūke. Buvo jau vėlus vakaras – 22 ar 23 valanda. Gatvėje jos laukė draugė, kuri buvo sulaikyta kartu. Atvažiavo dar viena bičiulė jųdviejų palaikyti. Merginos išsikvietė savanorių taksi – tai žmonės, kurie nemokamai pavėžėja sulaikytuosius iš policijos į namus. Draugės įtikinėjo, kad A. Kalužskych liktų nakvoti pas vieną iš jų.

Kitą dieną apsilankius traumatologijos skyriuje A. Kalužskych gydytojai užfiksavo sumušimus, ji buvo nusiųsta pas terapeutą.

„Siuntime parašyta: sumušta galva, mėlynės, buvo sumušta policijoje. Man net mintis nekilo, kad tai smegenų sukrėtimas. Beje, gydytojas su manimi kalbėjosi šaltai ir pats priminė mentą. Jis liepė tuoj pat padėti telefoną. Aš vėl pasijutau kaip areštinėje, – pasakojo „Meduzai“ A. Kalužskych. – Nuo staigių judesių man pradeda skaudėti galvą. Dabar mane prižiūri draugai – jie viskuo pasirūpina: kur mane nuvežti, ką reikia daryti ir panašiai.

Mane teis pagal 20.2 straipsnio 5 dalį. Numatyta teismo data – kovo 10 d. Dėl gynybos mes susisiekėme su „OVD-Info“. Dabar man rašo labai daug advokatų ir siūlo savo paslaugas. Tam tikru atžvilgiu tai jau net tampa problema: be manęs, juk nukentėjo daug kitų merginų, bet jos apie tai niekur neskelbė. Aš noriu su jomis pasidalyti tuo palaikymu, kurio sulaukiau pati.“

A. Kalužskych minėjo, kad gyvendama Rusijoje jau buvo susidūrusi ir su įžeidimais, ir su mušimu vaikystėje, atrodo, žinanti, kaip elgtis panašiose situacijose. Po šito incidento nuovadoje prie jos traumų prisidėjo dar viena – policininkų baimė. Bet dabar, anot jos, kitaip nei vaikystėje, šiuo metu ją palaiko daug draugų, savanorių, advokatų ir psichologų.

„Aš jaučiu, kad esu ne viena“, – teigė A. Kalužskych.

Parengta pagal Meduza.io.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu