Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2023 01 08

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Pertvarka namuose: kur dėti nereikalingus daiktus, kad nepakenktume aplinkai?

Unsplash.com nuotrauka

Dovanų metas pralėkė namuose palikdamas daugiau daiktų nei įprasta – seną elektroniką, netikusią kosmetiką, drabužius keičia dovanoti nauji, vaikų kambarį papildė dar neatsibodusių žaislų atsargos, todėl norisi apsitvarkyti ir atlaisvinti vietos.

Atsiranda ir retesnių atliekų – sudužusių eglutės žaisliukų, sugedusių girliandų, įvairių užsilikusių pakuočių. Kaip susitvarkyti namus, kad būtų ne tik jauku, bet ir nepakenktume aplinkai? Pataria RASA VISKAUSKIENĖ, aplinkotvarkos bendrovės „Ecoservice“ atliekų rūšiavimo ir perdirbimo verslo direktorė.

Žaislai dažniausiai neperdirbami

Išpakavus dovanų gautus žaislus, plastikines ir kartonines pakuotes reikėtų suplėšyti, atskirti plastikines dalis nuo kartoninių, suspausti, kad užimtų mažiau vietos, ir tik tada išmesti į popieriaus ir plastiko konteinerius. Kiek kitaip reikėtų tvarkyti nebereikalingą tų pakuočių turinį. Vaikų drabužiai greitai išaugami, žaislai atsibosta, sulūžta arba tampa netinkami pagal vaiko amžių ir interesus, išaugamos net ir vaikų knygos, o užduotėlių knygelės ir pratybos sunaudojamos. Taigi vaikų kambaryje pertvarka vyksta dažniausiai, tuomet kyla klausimų, kur išmesti sugadintus vaikų daiktus.

„Po švenčių vaikų kambaryje atsiranda daug naujų žaislų, tad senieji tampa pertekliniai. Sulūžę žaislai atliekų tvarkytojams kelia rūpesčių – jie dažnai atsiduria plastiko, tekstilės konteineriuose ir trukdo rūšiuoti, paruošti perdirbti. Konteineriai skirti pakuotėms surinkti, o žaislas yra gaminys, ne pakuotė. Dažniausiai žaislų plastikas nėra perdirbamas, pats žaislas pagamintas iš daug skirtingų medžiagų, kurias pakuočių rūšiavimo linijoje nebūtų galimybės atskirti. Tekstilės konteineriai skirti pakartotinai panaudoti tekstilės gaminius, todėl minkšti, bet suplyšę žaislai čia taip pat nelaukiami“, – komentuoja R. Viskauskienė.

Kaip nurodo specialistė, sulūžę žaislai turėtų keliauti į buitinių atliekų konteinerius, o didesnį jų kiekį reikėtų pristatyti į stambių matmenų atliekų surinkimo aikšteles. Tačiau labai svarbu į jokius konteinerius nemesti elektroninių žaislų, juos reikėtų atiduoti į elektronikos prietaisų surinkimo vietas, o viduje esančius elementus išimti ir išmesti į specialias dėžutes, kurių galima rasti beveik kiekviename didesniame prekybos centre.

„Vaikų kambaryje dažnai prisikaupia ir popieriaus atliekų – vaikai daro įvairius darbelius, pabaigia užduotėlių ir spalvinimo knygeles, kai kurios knygos mažylių būna suplėšomos. Visas šias atliekas galima mesti į popieriui skirtą konteinerį, išimtis – tik darbeliai, kur buvo naudojami klijai, priklijuojamos plastikinės detalės, kruopos, augalai. Tokie darbeliai rūšiuoti nebetinkami ir keliauja į mišrių komunalinių atliekų konteinerį“, – teigia R. Viskauskienė.

Unsplash.com nuotrauka

Nereikalingais daiktais pataria dalintis

Suaugusieji po žiemos švenčių taip pat neretai nori apsitvarkyti namus ir atlaisvinti vietą, kurią užima pertekliniai daiktai. Ieškoma, kur gavus naujų padėti senus elektronikos prietaisus, drabužius, kosmetiką.

„Įvairūs higienos priemonių buteliukai gali būti metami į pakuočių konteinerius, tačiau prieš tai juos būtina ištuštinti, rūšiuoti pakuotes su turiniu negalima, nes taip užteršiamas visas konteinerio turinys. Nenaudojamus drabužius galima nunešti į tekstilės surinkimo konteinerį – iš ten jie keliauja į tekstilės rūšiavimo centrą, o vėliau vežami antriniam panaudojimui“, – paaiškina R. Viskauskienė.

Pasitaiko, kad žmonės vieni kitiems dovanoja šampūnų, kremų, kvepalų, tačiau tokios priemonės gali ir netikti, sukelti alergiją, gali tiesiog nepatikti kvapas ar spalva. R. Viskauskienė rekomenduoja nenaudotus, nes nepatiko, produktus pasiūlyti įvairiose mainų grupėse. Neišmetant produkto ir juo pasidalinant daroma mažesnė žala aplinkai.

Papuošimai – ne į konteinerius

Pakuočių rūšiavimo konteineriai netinka ir daugeliui šventinių dekoracijų išmesti. Pasitaiko, kad namuose lieka susidėvėjusių girliandų, sudužusių arba nebepatinkančių eglutės žaisliukų, nebeveikiančių šviesos girliandų.

„Stiklinių eglutės žaisliukų negalima mesti į stiklo konteinerį. Šie konteineriai skirti stiklo pakuotėms, pavyzdžiui, įvairių produktų stiklainiams, o veidrodžiai, keramikos gaminiai, stikliniai eglutės žaisliukai nėra perdirbami. Šviečiančios girliandos yra elektronikos prietaisas, todėl sugedusios turi būti metamos kartu su kitais elektronikos prietaisais arba pristatomos į stambių matmenų atliekų surinkimo aikšteles. Susidėvėjusios blizgios girliandos, nors ir yra iš plastiko, nėra pakuotė, todėl jų mesti į pakuočių konteinerį taip pat nereikėtų. Tokios girliandos turėtų keliauti į buitinių atliekų konteinerius kartu su kitomis po rūšiavimo likusiomis atliekomis“, – nurodo R. Viskauskienė.

Vis dėlto šventines dekoracijas patariama naudoti kuo ilgiau, o atsibodusiomis – mainytis. Anot R. Viskauskienės, įvairūs vienkartiniai papuošimai daro neigiamą įtaką aplinkai, todėl reikėtų pasidomėti tvaresnėmis puošimo idėjomis – rinktis natūralias, gamtoje lengvai suyrančias medžiagas.

„Novamedia“ informacija

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu