Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2021 04 02

Kun. Robertas Urbonavičius

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Piloto žmonos sapnas

Antonio Ciseri, „Ecce Homo“, 1871 m. „Wikimedia Commons“ nuotrauka

Sėdinčiam teismo krasėje Pilotui žmona atsiuntė įspėjimą: „Nieko nedaryk šiam teisiajam! Šiąnakt sapne aš labai dėl jo kentėjau“ (Mt 27, 19).

Būna sapnų, kurie tikroviškesni už realybę. Tikriausiai toks buvo romėnų valdytojo Judėjoje žmonos sapnas tą naktį. Evangelistas Matas nepatenkina mūsų smalsumo ir neatskleidžia to sapno turinio – tik aišku, kad moteris sapnavo Jėzų ir dėl jo kentėjo. Sapnas buvo toks sukrečiantis, jog ji pasiunčia žinią savo vyrui, kuris jau ruošiasi pasmerkti Mokytoją iš Galilėjos, maldaudama nieko bloga jam nedaryti. Žinoma, Pilotas yra užsiėmęs rimtais vyrų reikalais ir nekreipia dėmesio į šią moterišką nesąmonę. O gaila, jam vertėjo paklausyti žmonos.

Šventajame Rašte sapnas yra vienas iš Dievo prisilietimo prie žmogaus būdų. Jokūbas sapnuoja kopėčias iki Dangaus, jo sūnus Juozapas išaiškina faraono sapną ir tampa Egipto valdytoju, kitas Juozapas, iš Nazareto, nurodymus iš Dievo gauna tik per sapnus. Ir štai Piloto žmona atsiranda tarp tų, kuriuos prakalbina Dievas.

Toje Didžiojo penktadienio sumaištyje, kupinoje neteisingų pasirinkimų, viena moteris, pagonė, pasirenka teisingai – patiki žinia, kurią gauna per sapną ir bando išgelbėti Teisųjį. Ir ne vien Jį, bet pirmiausia savo vyrą ir save.

Alphonse’as François, „Piloto žmonos sapnas“, apie 1879 m. „Wikimedia Commons“ nuotrauka

Krikščioniškoji tradicija ir pamaldumas neužmiršo jos poelgio. Origenas liudijo, kad Piloto žmona tapo Kristaus mokine. Pasakojama, kad ją pakrikštijęs apaštalas Paulius. Vakarų Bažnyčia šią moterį vadina Klaudija Prokula, o Rytų – Prokla. Maža to – Ortodoksų ir Koptų Bažnyčių krikščionys ją gerbia kaip šventąją ir mini jos šventę lapkričio 9 d. (pagal Julijaus kalendorių – spalio 27 d.) Etiopijos Bažnyčia šventaisiais laiko tiek Pilotą, tiek ir jo žmoną ir abu pagerbia kaip kankinius birželio 25 d.

Piloto žmonos istorija mus ragina ne domėtis sapnų reikšmėmis, bet pirmiausia išdrįsti klausyti širdies ir leisti Dievui mus prakalbinti pačiais netikėčiausiais būdais. Kristaus Išganymas sugebėjo prasiskverbti pro romėnų vietininko, kuris rėmėsi galia, namų sienas ir ten paskleisti tiesą, kurios Pilotas nedrįso pažinti.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Kai norisi nusivilti savimi ir kitais, prisiminkime, kad Kristus, kaip geriausias vagis, visuomet ras kaip įslinkti į žmogaus širdį. Šį darbą Jis atlieka itin profesionaliai.

Mokytojas stovi šalia tavęs, Prokla, – tavęs, kuri pirmiau stovėjai šalia Piloto kaip jo žmona (iš minėjimo liturgijos).

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite