Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2021 04 09

Simonas Bendžius

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

5 min.

Pirmąkart Lietuvoje – muzikinis konkursas pašaukimo tema

vocation-music-award.com nuotrauka

„Kodėl aš pats esu?“ – ši Vytauto Mačernio frazė tapo konkurso „Vocation Music Award Lietuva“ šūkiu. Konkurso, kuris jaunus žmones kviečia nebijoti kelti klausimų apie gyvenimo prasmę, savo pašaukimą, kelią į laimę – ir visa tai išreikšti muzika.

Ši idėja 2019 m. gimė Austrijoje, vėliau katalikų organizuojamas konkursas atsirado ir Jungtinėje Karalystėje, Airijoje bei Vokietijoje – o šiemet pirmąkart rengiamas ir Lietuvoje. Savo kūrybos dainų vaizdo klipus jau dabar galima siųsti čia.

„Vocation Music Award“ konkurso prodiuseriai Lietuvoje – Laurynas Adamonis, Karolina Sragauskaitė, Tautvydas Mažeika ir Elžbieta Kvašytė – yra jaunų žmonių komanda iš Vilniaus, kuriems, kaip jie sako, šiandien svarbi pašaukimo, gyvenimo prasmės tema.

Išsamiau apie konkursą pasakoja minėtos komandos vadovas Laurynas Adamonis.

Kokia šio konkurso idėja, kas yra autoriai?

Manau, kad kaip ir daugelis gerų idėjų, surengti muzikinį konkursą mūsų bičiuliui austrų katalikų kunigui Rupertui Santneriui kilo pasidalinus su savo draugais apie tai, kad galvoje sukasi nemažai minčių apie pašaukimą ir prasmės klausimus. Taip pat, manau, akivaizdu, kad ši draugų grupė mėgo kurti dainas.

Elžbieta Kvašytė, Tautvydas Mažeika ir Laurynas Adamonis. Asmeninio archyvo nuotrauka

Visai netikėtai pasirodė, kad Austrijoje yra labai daug žmonių, kuriems mąstyti apie prasmės klausimus padeda gitara ar koks kitas instrumentas rankose – ir šis konkursas tapo 300 tūkst. žmonių vienijančiu renginiu.

Pirmojo – 2019 metų – „Vocation Music Award Austria“ nugalėtoju tapo Mathias Lehnfeldas su daina „Where Is My Place“ (liet. Kur mano vieta). Atlikėjas dainuoja apie patiriamus sunkumus ieškant savo vietos gyvenime. Tačiau, nepaisant ieškojimų ir kovos su savimi, jis atranda stiprų pasitikėjimą Dievu, kuris sako, jog kiekvienam yra paruošęs gyvenimo misiją. O ją suprasime, kai ateis tinkamas laikas.

Šiemet konkursas pirmąkart rengiamas Lietuvoje. Kaip ir kodėl mūsų šalis prisijungė?

Kvietimą prisijungti prie muzikuojančių vokiečių, austrų ir kitų gavome jau seniau, tačiau man ir keletui mano draugų būtent pandemijos akivaizdoje pasirodė, kad surengti šį konkursą ir Lietuvoje dabar yra labai svarbu. Šiandien kaip niekad reikalinga reakcija į pandemijos sukeltas psichologines ir egzistencines įtampas ne tik tarp jaunimo, bet ir visų Lietuvos gyventojų.

Bendruomeniškumo stoka neabejotinai buvo ir yra vienas pagrindinių pandemijos iššūkių. Mums atrodo, kad visai normalu, jog neturint galimybės apie rūpimus dalykus pasidalinti ar pasijuokti, o gal net patylėti su kitais, prasmės, pašaukimo klausimai galvoje skamba garsiau. Kartu visi žinome, kad slapta širdžiai atgaivinti, o kartais ir skausmui numalšinti visai neblogas būdas yra pasiimti gitarą ar atsisėsti prie pianino. Tad šiame konkurse mes kviečiame pasidalinti savo vakariniais akordais su mumis!

Tos konkursinės dainos turi būti tokios, kuriose keliami gyvenimo prasmės, pašaukimo klausimai. Kodėl?

Šio konkurso šūkis – iš Vytauto Mačernio septintojo Rudens soneto paimti žodžiai: „Kodėl kas nors yra? Kodėl aš pats esu / Didžiausia paslaptis visatos slėpinių?“ V. Mačernis buvo 22 metų, kai parašė šias eiles. Iš savo ir kitų patirties supratome, kad šiandien, kaip ir tada (1943 m.), jauni žmonės taip pat sau užduoda – ar bent turėtų užduoti – šiuos klausimus.

Gyvenimas yra dovana ir įdomi kelionė, jeigu jis atskleistas pašaukime. Todėl prasmės ir pašaukimo klausimus reikia gvildenti, apie juos mąstyti, kalbėti tam, kad atskleistume savo gyvenimą. O muzika yra panašiai paslaptinga, kaip ir gyvenimo prasmės klausimai – todėl tikime, kad kalbėjimas apie pašaukimą per muziką šį svarstymą tik praturtina.

vocation-music-award.com nuotrauka

Kaip suprantu, tai yra „krikščioniškas“ konkursas – bent jau ta prasme, kad organizuoja, remia katalikų bendruomenės. Štai Lietuvoje „Vocation Music Award Lietuva“ globėjas yra Kauno arkivyskupas Kęstutis Kėvalas, partneriai – Vilniaus arkivyskupijos jaunimo centras, ir t. t. O ar gali konkurse dalyvauti tie, kurie nėra pamaldūs katalikai ar net išvis neturi jokio artimo santykio su krikščionybe?

Kaip minėjau, konkurso idėja gimė tada dar buvusiam diakonui, dabar jau katalikų kunigui Rupertui, todėl natūralu, kad, kalbant apie pašaukimą, visų pirma turimas omenyje tas pašaukimas, į kurį mus kviečia Dievas. Tačiau pašaukimas aktualus ne vien tikintiesiems, bet ir visiems žmonėms –  ypač savo kelio dar ieškantiems jaunuoliams.

Tad šis konkursas, turintis krikščionišką pamatą, kviečia dalyvauti visus, kurie ieško gyvenimo prasmės, kuriems yra svarbus pašaukimo klausimas ir ypač tuos, kurie šį ieškojimo džiaugsmą ir skausmą išreiškia per muziką. O muzika – juk universali kalba, suprantama visiems.

Interneto svetainėje galima pateikti savo kūrinius jau dabar, tą daryti dalyviai kviečiami iki birželio 30-osios. Kokios sąlygos?

Norintieji dalyvauti konkurse pirmiausia, aišku, turi sukurti dainą (o gal ji jau yra sukurta, tik vis dar nebuvo grota viešai?) pašaukimo tema, apie kurią kalbėjau plačiau prieš tai. Na, o jau sukūrus lieka nufilmuoti save ją atliekant.

Filmuoti galima tiek telefonu, tiek vaizdo kamera. Svarbu, kad tai būtų nufilmuota „one take“ principu – vienu kadru padarytas, nekarpytas klipas. Tuomet lieka įkelti nuorodą į savo kūrinį į vocation-music-award.com/lietuva internetinį puslapį ir skatinti balsuoti savo draugus už jį. Svarbu atkreipti dėmesį, kad kūrinius pateikti galima iki birželio 30 d., o internetinis balsavimas truks nuo balandžio 20-osios iki liepos 15-osios.

Visas konkurso naujienas galite sekti ir mūsų feisbuko paskyroje.

Paminėjote, „one take“ principą – kad tai turi būti vienu kadru nufilmuotas, nekarpytas klipas. Kodėl?

Tokių reikalavimų yra laikomasi siekiant didesnio objektyvumo vertinant kūrinius.  Muzikantų techninės muzikos įrašymo ir pateikimo galimybės labai skirtingos, tačiau, kai visiems nustatomos vienodos taisyklės, išryškėja visai kiti kūrinio ir atlikimo akcentai, kurie šiam konkursui ir yra svarbiausi – dainos tekstas, atlikėjo įsijautimas, muzikinė raiška ir gebėjimai.

Muzikinio konkurso „Vocation Musi Award Austria“ sumanytojas kun. Rupertas Santneris. Kunigo asmeninės feisbuko paskyros vaizdo įrašo kadras

Kas toliau? Kaip vyks balsavimas (kokia bus vertinimo komisija), kokie kiti etapai ir, žinoma, prizai?

Laimėtoją rinks tiek internetinio puslapio lankytojai, tiek ir profesionalų komisija. 40 proc. galutinio sprendimo sudarys žiūrovų balsai, o 60 proc. – komisijos.

Galime pasidžiaugti, kad mūsų komisiją sudaro muzikantai iš įvairių sričių: muzikos atlikėjas, prodiuseris Linas Adomaitis, aktorius, laidų vedėjas ir didžėjus Rimas Šapauskas, dainininkė, gospelo chorų vadovė Kristina Žaldokaitė, ir kt. Komisija vertins kūrinio aktualumą, originalumą, dainos tekstą, muzikinės kūrybos vertę, atlikimą.

Maloniausia dalis – prizai. Pirmų trijų vietų nugalėtojų laukia piniginiai apdovanojimai: 1500, 1000 ir 500 EUR.  Taip pat 10 daugiausia komisijos ir puslapio lankytojų balsų surinkusių atlikėjų bus pakviesti savo kūrinius atlikti „Vocation Music Award Lietuva“ gyvo garso koncerte. Aišku, dėl dabartinės situacijos sunku prognozuoti, kada šis koncertas vyks, tačiau galime pažadėti, kad tikrai jis bus.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Įdomu tai, kad žadama, jog konkursas Lietuvoje „išsiskirs socialine integracija“. Ką tai reiškia?

Mums pasirodė labai svarbu, kad šis konkursas taptų lengvai prieinamas visiems, norintiems pasidalinti savo kūryba, todėl šiame konkurso sąlygos visiems vienodos (klipai – tik „one take“, gali būti nufilmuoti ir telefonu) ir nereikalauja finansinio indėlio, nekelia labai daug streso.

Taip pat stengiamės, kad apie konkursą sužinotų ir tie, kurie rečiau gauna galimybę dalyvauti muzikiniuose renginiuose – pakalbinsime konkurse dalyvauti Lietuvoje į dienos centrus užsukantį jaunimą, sieksime, kad apie „Vocation Music Award“ išgirstų jauni žmonės ir iš Lietuvos regionų, bendradarbiausime su „Caritas“ ir kt.

Svarbu!

Įsivaizduokite, vieną dieną Jus pasiekia tokia žinia –
dėl finansinių sunkumų „Bernardinai.lt“ stabdo savo veiklą.

Darome viską, kad taip neatsitiktų, bet mums reikia Jūsų pagalbos.
Paremkite dabar, kad galėtumėte skaityti „Bernardinai.lt“ ir rytoj.