Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2020 10 05

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Pirmoji šiemet Nobelio premija skirta už hepatito C viruso atradimą

2020 m. Nobelio medicinos premijos laureatai Harvey J. Alteris, Michaelis Houghtonas ir Charlesas M. Rice'as. Youtube.com kadras

2020 m. Nobelio medicinos premija skirta trims mokslininkams virusologams „už hepatito C viruso atradimą“. Premijos laureatai – amerikiečiai Harvey J. Alteris, Charlesas M. Rice’as ir britas Michaelis Houghtonas.

Bendros pastangos

Pasak Nobelio premijų skyrimo komisijos, dėl minėtų mokslininkų indėlio, šiandien yra atliekami ypač tikslūs kraujo testai hepatito C virusui nustatyti. Tai daugelyje valstybių praktiškai pašalino hepatito ligos plitimą po kraujo perpylimų ir išgelbėjo milijonus žmonių. Laureatų pasiekimai taip pat leido sparčiai tobulinti antivirusinius vaistus, skirtus hepatitui C gydyti.

Virusologai prie kovos su hepatitu C prisidėjo palaipsniui, skirtingais laikotarpiais. Iš pradžių Harvey J. Alteris metodologiniais tyrimais pacientų kraujyje atrado naują nežinomą virusą, kuris, kaip buvo teigiama, sukelia lėtinį hepatitą. Vėliau Michaelis Houghtonas išskyrė šio viruso genomą ir pavadino hepatito C virusu. O Charlesas M. Rice‘as galutinai įrodė, kad būtent šis virusas sukelia kepenų ligą.

Už šiuos atradimus mokslininkai pasidalys 10 milijonų Švedijos kronų (apie 950 tūkstančių eurų).

Nobelio premijos už svarbius pasiekimus mokslo srityje ir visuomeninėje veikloje kasmet teikiamos nuo 1901 metų. Be fiziologijos ir medicinos, šią savaitę taip pat bus paskelbtos fizikos, chemijos, literatūros ir taikos premijos. O ateinantį pirmadienį sužinosime, kam bus skirta ekonomikos mokslų premija.

Alfredas Nobelis. Wikipedia.org nuotrauka

Laiku pasitikrinus, didžiulė tikimybė išgyti

Virusiniai hepatitai – tai skirtingų virusų (A, B, C, D, E) sukeliami kepenų uždegimai, kurie plinta skirtingai. Kalbant apie hepatitą C, kasmet nustatoma apie 3–4 milijonus šio susirgimo atvejų, miršta 400 tūkst. žmonių.

Hepatito C virusas plinta trimis būdais: per kraują, motinos pieną (reti atvejai) ar lytinius santykius. Virusas pavojingas tuo, kad pažeidžia kepenis, sukeldamas uždegimą – o jis vėliau gali progresuoti į kepenų cirozę ar pirminį kepenų vėžį. Jei hepatito C liga negydoma 6 mėnesius, ji gali virsti lėtine. Būtent lėtinis hepatitas C yra dažniausia kepenų transplantacijos priežastis JAV ir Europoje.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Lėtiniai virusiniai hepatitai B ir C ilgą laiką, kartais net dešimtmečius, nesukelia jokių ligos simptomų, todėl, pasak, Pasaulio sveikatos organizacijos, 95 proc. užsikrėtusiųjų apie savo ligą net neįtaria, tačiau jie gali užkrėsti kitus.

Nuo hepatito C skiepų nėra, tačiau 95–99 proc. sergančiųjų galima visiškai išgydyti. Iki 2030 m. Pasaulio sveikatos organizacija siekia visiškai eliminuoti hepatitus.

„Bernardinai.lt“, Nobelprize.org ir Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informacija

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite