Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2022 02 23

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Plokštelė „Gaude Maria Virgo“ – Vilniaus dvasinės istorijos liudijimas

Albumo viršelis

Kompozitoriaus Vlado Jakubėno draugija Vilniuje, bendradarbiaudama su choru „Schola Gregoriana Vilnensis“, išleido kompaktinę plokštelę „Gaude Maria Virgo – giesmės iš senųjų Vilniaus rankraščių“. Albumas pristato unikalią grigališkų giesmių programą iš XIV–XVI a. Vilniaus bernardinų rankraščių, skirtą Mergelei Marijai. „Po amžių pertraukos gyvam skambėjimui prikeltos giesmės – tai ne tik atradimas melomanams, bet ir Vilniaus dvasinės istorijos tęstinumo liudijimas“, – teigia projekto sumanytoja, muzikologė Beata Baublinskienė.

Plokštelės pagrindu tapo 2020-ųjų vasarą su dideliu pasisekimu nuskambėjusi koncertinė programa „Ave Maria. Ave maris stella“, kurioje pirmą kartą po daugelio amžių pertraukos suskambo giesmės iš XIV a. datuojamo Vilniaus bernardinams priskiriamo rankraščio, saugomo Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje.

Schola Gregoriana Vilnensis ir dirigentas Michał Sławecki. I. F. Jaruševičiūtės nuotrauka

„Tąkart Vilniaus arkikatedroje bazilikoje ir Šv. Teresės bažnyčioje nuskambėję Žolinei skirti koncertai sulaukė ypatingo dėmesio. Dar ir po metų žmonės teiravosi, ar nebus kartojama programa. Tad tapo aišku, kad ją būtina įrašyti, juolab suvokiant atliekamų kūrinių istorinę ir kultūrinę vertę. Šios giesmės – tai saviti, galima sakyti, vilnietiški klasikinių grigališkųjų giesmių variantai. Jie nebuvo atliekami bent keletą amžių, tačau prikelti paliudijo viduramžių Vilniaus ir bendrai Lietuvos dvasinės kultūros vienalaikiškumą su visoje krikščioniškoje Europoje vykusiais procesais. Esu labai dėkinga visiems įrašų dalyviams, o taip pat – Lietuvos kultūros tarybai už finansinę paramą“, – sako Beata Baublinskienė.

Parengti programą drauge su Vilniaus arkikatedros bazilikos grigališkuoju choru „Schola Gregoriana Vilnensis“ buvo pakviestas pripažintas grigališkojo choralo žinovas, dirigentas, Fryderyko Chopino muzikos universiteto profesorius Michałas Sławeckis (Lenkija). Anot jo, „pamaldumas Mergelei Marijai per amžius buvo neatsiejamas nuo Šv. Pranciškaus Asyžiečio sūnų dvasingumo. Plokštelė „Gaude Maria Virgo“ („Džiūgauk, Mergele Marija“) pristato įspūdingą jo fragmentą, kurio melodinį savitumą galima sieti su bernardiniškąja tradicija. Rengdami programą originalias Vilniaus melodines versijas sugretinome su seniausiais Europos rankraščiais. Šitaip atlikimas įgavo grigališkajam aukso amžiui būdingą laisvą ritmą, grindžiamą retorikos menu. Juk grožis, pasak Benedikto XVI, yra ne liturgijos puošmena, o jos dalis.“

Albumo nuotrauka

Albumas „Gaude Maria Virgo“ susijęs ir su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės bei Abiejų Tautų Respublikos dvasiniu paveldu. Ne vieną šimtmetį naudotų liturginių knygų likimas atkartoja krašto istorijos vingius. Antai plokštelės pagrindą sudarantis XIV a. rankraštis iš Vilniaus buvo nukeliavęs iki Gardino, XX a. – net iki Maskvos (Lenino bibliotekos), bet vis sugrįždavo namo. Tad neatsitiktinai plokštelės pristatymai planuojami trijose ATR sostinėse: Vilniuje, Krokuvoje ir Varšuvoje. Kaip teigia choro „Schola Gregoriana Vilnensis“ vadovas Dainius Juozėnas, „mums ypač svarbu šią išskirtinę programą atlikti visų trijų karališkų sostinių šventovėse – Krokuvoje, iš kur bernardinai atvyko į Lietuvą, Karalystės sostinėje Varšuvoje ir LDK sostinėje Vilniuje. Be to, šie koncertai įprasmina ilgametį mūsų choro bendradarbiavimą su Lenkijos grigališkojo choralo aplinka bei tvirtą draugystę su šios programos dirigentu Michału Sławeckiu.“

Albumo „Gaude Maria Virgo“ pristatymai Lenkijoje vyks jau netrukus – kovo 5 d. Krokuvos Šv. Bernardino bažnyčioje ir kovo 6 d. Varšuvos Šv. Jono arkikatedroje. Koncertas Vilniuje planuojamas po Velykų. Vasarą laukiama pasirodant ir vinilo plokštelės. Albumą „Gaude Maria Virgo“ įrašė „MAMA Studios“.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Kompaktinę plokštelę „Gaude Maria Virgo“ vasario 24–27 d. galima bus įsigyti Vilniaus knygų mugėje, Muzikos salėje esančiame „MAMA Studios“ stende (1.42). Vasario 26 d., šeštadienį, 20 val. čia svečiuosis muzikologė Beata Baublinskienė, kuri besidomintiems galės plačiau papasakoti apie albumą.

Kompozitoriaus Vlado Jakubėno draugijos Vilniuje informacija

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu