Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2022 02 15

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Po baigiamųjų kalbų teisme – laukimas dėl bylos Suomijoje nuosprendžio

Vysk. Juhana Pohjola ir Päivi Räsänen. Suomijos evangelikų liuteronų Misijos diecezijos / lhpk.fi nuotrauka

Vasario 14-ąją Helsinkio apygardos teisme savo baigiamąsias kalbas pasakė generalinė prokurorė ir teisiami evangelikai liuteronai – politikė Päivi Räsänen ir vyskupas Juhana Pohjola. Dėl pacituotų Biblijos eilučių ir savo asmeninių pasisakymų homoseksualumo temomis jie kaltinami „etniniu kurstymu“. Iš pradžių planuota nuosprendį paskelbti vakar, tačiau teismas savo verdiktą nukėlė į kovo 30 d.

Generalinė prokurorė buvusią Suomijos vidaus reikalų ministrę ir dvasininką kaltina „homoseksualų žeminimu“ dėl 2004 m. parašyto bukleto „Kaip vyrą ir moterį sukūrė juos“ (tekstą rašė P. Räsänen, užsakė ir platino vysk. J. Pohjola). Prokurorė seksualinių mažumų menkinimą įžvelgia ir kitur – politikei išskirtinai pareikšti kiti du kaltinimai dėl socialiniuose tinkluose pacituotos Laiško romiečiams ištraukos (kurioje homoseksualūs veiksmai vadinami gėda ir nuodėme) bei komentarų Suomijos nacionalinio transliuotojo „Yle Puhe“ radijo laidoje, epizode „Ką Jėzus galvotų apie homoseksualus“.

(Išsamiau apie šią bylą, jos istoriją, eigą, kaltinimus ir liuteronišką kontekstą skaitykite sausio 19-osios „Bernardinų“ straipsnyje)

Pagal Suomijos baudžiamąjį kodeksą, už „etninį kurstymą“ numatoma piniginė bauda arba laisvės atėmimas iki 2 metų. Panašu, kad, nesvarbu, kuo baigsis ši byla, teisiami liuteronai bent jau kalėjimo išvengs: generalinė prokurorė Raija Toiviainen teismo prašo P. Räsänen skirti maksimalią piniginę baudą (kaip „kompensaciją nuo nusikaltimo nukentėjusioms aukoms“), siekiančią politikės asmenines pajamas, kurias ji gauna 120 dienų į metus. Tuo metu vyskupas Pohjola būtų įpareigotas sumokėti 60 dienų asmeninių pajamų kompensaciją.

Prokuratūra taip pat prašo, kad Suomijos evangelikų liuteronų Misijos diecezija (bažnytinis vienetas, jungiantis liuteronų kunigus, kurie nepritaria liberaliajai Suomijos valstybinės Bažnyčios politikai) per savo juridinį asmenį „Lutherio fondas“ sumokėtų 10 tūkst. eurų baudą.

Vysk. Juhana Pohjola ir Päivi Räsänen. „Studio Krypta“ jutubo kanalo videomedžiagos kadras

Apie patirtį teisme P. Räsänen ir J. Pohjola papasakojo Suomijos evangelikų liuteronų Misijos diecezijos laidoje „Studio Krypta“ (kurią galima žiūrėti jutube įsijungus titrus anglų k.). Pašnekovų teigimu, du teismo posėdžiai tapo kone teologinėmis paskaitomis. Nors generalinė prokurorė savo įžanginėje kalboje sausio 24 d. sakė, kad teisminis procesas jokiu būdu nėra susijęs su Biblija, tačiau savo kalbose ji ne kartą grįžo prie diskusijų apie Šventojo Rašto prigimtį, krikščioniškąjį nuodėmės supratimą ir kitų teologinių klausimų.

Pasak vyskupo Pohjolos, prokurorė „painiojo teisinę ir teologinę argumentacijas“, o tikinčiuosius, kurie priima tradicinį krikščioniškąjį mokymą apie seksualumą, „lygino su tais, kurie žudytų ar prievartautų vardan religijos“.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Dvasininkas priduria, kad buvo suglumęs, kai teismo posėdyje prokurorė liuteronę P. Räsänen kaltino esą ši „homoseksualus vadina pedofilais, teigia, kad jie atsirado iš genetinės klaidos ir kad jie netgi nėra sukurti Dievo“. Kaltinamieji tai atmetė kaip visišką melą, teigdami, kad tai prieštarauja jų viešiems pasisakymams – ir minėtojo 2004 m. išleisto bukleto minčiai.

O toji mintis, anot vyskupo, tokia: tradicinis krikščioniškasis mokymas, remdamasis Biblija, homoseksualius veiksmus laiko nuodėme. Tačiau krikščionys nemano, kad homoseksualai yra kažkokie kitokie prieš Dievą. Atvirkščiai – visi yra vienodai svarbūs, visus slegia nuodėmė ir visiems reikalinga Dievo malonė. „Mes norime pasakyti, kad homoseksualai yra laukiami mūsų bažnyčiose, kad galėtų gyventi santykyje su Kristumi ir atrasti savo tapatybę – kaip ir mes visi – kad esame Dievo kūriniai, atpirkti Jėzaus Kristaus“, – sako vysk. J. Pohloja, apgailestaujantis, kad prokurorei šie esminiai teiginiai pasirodė nesvarbūs ir net nepatikimi.

„Atrodo, jog prokurorei svarbiausia, kad Biblija neturėtų būti skelbiama viešai ir kad religijos laisvė negarantuotų leidimo kalbėti garsiai, jei tai, kas sakoma, suprantama kaip diskriminacija prieš mažumas. Šiuo požiūriu Biblijos mokymas apie santuoką, seksualumą, nuodėmę ir gailestingumą negalėtų būti viešai skelbiamas. Tai yra išpuolis prieš religijos laisvę“, – komentuoja J. Pohloja.

Parengta pagal Suomijos evangelikų liuteronų Misijos diecezijos (lhpk.fi) ir „Bernardinai.lt“ informaciją

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite