Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2021 12 13

Piotras Łukasikas

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

„Pogrindis jungia“ – sunki istorija populiaria forma

Renginio plakatas

Gruodžio 15 dieną Vilniaus universitete bus pristatytas istorinis komiksas-albumas „Podziemie łączy / Pogrindis jungia“, kuris yra trijų autorių – scenaristų iš Vilniaus Ilonos Lewandowskos ir Tomaszo Božerockio bei karikatūristo iš Lenkijos Tomaszo Bereźnickio – darbo rezultatas. Tai pirmasis grafinis pasakojimas, dviem kalbomis pristatantis lenkų ir lietuvių bendradarbiavimo Antrojo pasaulinio karo metu ir po jo gijas.

Pasakojimas prasideda nuo Trečiojo Reicho pasirengimo 1939 m. pulti Lenkiją. Mes visi puikiai žinome šiuos įvykius. Lygiai taip, kaip žinome (nepaisant dešimtmečiais skleidžiamo melo) apie Katynės žudynes ir koks buvo operacijos „Ostra Brama“ likimas. Tačiau Ilonos Lewandowskos ir Tomaszo Božerockio scenarijus neslysta šio laikotarpio istorijos paviršiumi. Jis gvildena asmenines to meto žmonių istorijas, santykius tarp karių, pasakoja apie Lenkijos ir Lietuvos didvyrius juos sugretindamas.

„Jau daugelį metų mane lydi šis sumanymas. Pirmą kartą ši idėja man kilo tuomet, kai dar kaip turistė iš Lenkijos lankiausi Vilniaus Tuskulėnų memoriale. Tada perskaičiau informaciją, kad čia yra palaidoti keturiasdešimt du Armijos Krajovos kariai. Nustebau sužinojusi, kad Lenkijos atminties žemėlapyje šios vietos nėra. Vilniaus krašte šių faktų taip pat niekas neprisiminė. Mėginau ištirti, kokie tai žmonės, kadangi planavau apie juos rašyti iš pradžių populiarų, o vėliau mokslinį straipsnį“, – pasakoja apie savo susidomėjimo šia tema pradžią istorikė, albumo „Podziemie łączy / Pogrindis jungia“ scenarijaus bendraautorė Ilona Lewandowska.

„Ieškodama čia palaidotų lenkų bylų radau ir lietuvių bylas. Tuskulėnuose yra palaidoti įvairių žmonių palaikai – taip pat ir kolaborantų, bet mane pirmiausia domino ginkluoto pogrindžio nariai. Man susidarė įspūdis, kad daugeliu atvejų lenkų ir lietuvių likimai buvo labai panašūs, ypač antrosios sovietinės okupacijos akivaizdoje“, – pripažįsta tyrinėtoja.

Albume įtaigiai pristatomas dramatiškas Lenkijos ir Lietuvos didvyrių likimas. Tai didžiulis patyrusio karikatūristo iš Lenkijos Tomaszo Bereźnickio, jau vaizdavusio istorines temas, nuopelnas.

„Kai susipažinau su Tomeku Bereźnickiu, abu supratome, kad ši tema verta dėmesio. Projektu susidomėjo „Pagalba lenkams rytuose“ fondas. Gavome finansavimą iš Lenkijos Respublikos užsienio reikalų ministerijos ir galėjome kurti albumą. Nė kiek neabejojau, kad buvo verta pakviesti projekte dalyvauti puikų šios temos (Lenkijos istorikų dar silpnai težinomos) specialistą Tomeką Božerockį“, – sako „Podziemie łączy / Pogrindis jungia“ scenarijaus bendraautorė.

Scenarijaus autoriai kritiškai ir solidžiai atliko savo darbą.

„Negalima vienareikšmiškai teigti, kad „pogrindis jungia“. Tačiau komiksų albume parodome, kad bandymų susitarti būta. Tai nebuvo oficialūs Lenkijos vyriausybės tremtyje ir Lietuvos diplomatijos susitarimai. Mes pasakojame apie tai, kas vyko okupuotoje šalyje, norime parodyti, kad abiejų pasipriešinimo judėjimų atstovų kontaktai vyko nuo pat 1942-ųjų. Be to, atrandame, kad įvairiose situacijose skirtingi žmonės teikė vieni kitiems pagalbą, rašome, pavyzdžiui, apie žydų gelbėjimą. Tokių įdomių akimirkų mūsų istorijoje buvo daug. Mūsų leidinio tikslas – populiarinti ir skleisti žinias apie tai, kas mus vienija. Apie tai, kas mus skiria, jau yra pakankamai parašyta ir pasakyta“, – sako istorikas, rekonstrukcinių grupių narys Tomaszas Božerockis, tyrinėjantis Armijos Krajovos karių likimus.

Grafinis pasakojimas „Podziemie łączy / Pogrindis jungia“ paliečia bene sunkiausią Lenkijos ir Lietuvos santykių periodą. Konfliktas dėl Vilniaus ryškiausiai pasireiškė Antrojo pasaulinio karo metais. Autoriai rado tinkamą ypač jaunajam skaitytojui skirtą formą kalbėti apie šiuos įvykius. Albumą Lenkijos Respublikos užsienio reikalų ministerijos lėšomis išleido fondas „Pagalba lenkams Rytuose“. Albumo partneriai – Vilniaus universiteto Komunikacijos fakultetas ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras. Albumo garbės globėjas yra Lenkijos tautinės atminties institutas.

„Leidinio tikslas – nušviesti tuos istorijos momentus, kurie sieja lenkų ir lietuvių tautas. Mes mušėmės, ginčijomės, tačiau istorijoje būta ir tokių momentų, kai bendradarbiavome ir ieškojome susitarimo“, – neslepia Tomaszas Božerockis.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

„Norėčiau, kad istoriniai projektai, tyrinėjantys lenkų ir lietuvių santykius, būtų vykdomi bendromis pastangomis. Mes neturėtume pasinerti kiekvienas į savo istorinį naratyvą, turime išeiti vienas su kitu susitikti“, – priduria Ilona Lewandowska.

Komiksų albumo „Podziemie łączy / Pogrindis jungia“ pristatymas vyks gruodžio 15 d. 15 val. VU MKIC konferencijų salėje. Pristatymo metu vyks diskusija, kurioje dalyvaus VU KF dekanas prof. dr. Rimvydas Laužikas, LGGIRTC direktorius dr. Arūnas Bubnys, VU KF doktorantas Arūnas Šileris bei autoriai žurnalistė Ilona Lewandowska ir VU KF lektorius dr. Tomaszas Božerockis.

Diskusijos metu specialistai aptars sudėtingo laikotarpio istoriją ir jo paveldą bei kaip albumas-komiksas „Pogrindis jungia / Podziemie łączy“ gali padėti plėtoti dialogą apie sudėtingą paveldą. Bus galimybė renginyje dalyvauti nuotoliniu būdu. Renginys bus transliuojamas VU KF jutubo paskyroje.

Fondo „Pagalba lenkams rytuose“ informacija

 

 

Svarbu!

Įsivaizduokite, vieną dieną Jus pasiekia tokia žinia –
dėl finansinių sunkumų „Bernardinai.lt“ stabdo savo veiklą.

Darome viską, kad taip neatsitiktų, bet mums reikia Jūsų pagalbos.
Paremkite dabar, kad galėtumėte skaityti „Bernardinai.lt“ ir rytoj.