2022 07 13
Vidutinis skaitymo laikas:
Popiežius: teisėta maištauti. Franzo Jägerstätterio atvejis

Popiežius laiške ES jaunimui, dalyvavusiam Prahoje surengtoje konferencijoje, paminėjęs absurdišką karą Ukrainoje, paragino įsipareigoti padaryti galą šiam karui, patikindamas, kad, kai keli galingi žmonės siunčia tūkstančius jaunų žmonių kovoti ir mirti, teisėta maištauti. Popiežius laiške pateikė maištautojo pavydį. Tai Franzas Jägerstätteris, kankinys ir Katalikų Bažnyčios palaimintasis, Antrojo pasaulinio karo metu nacių mirtimi nuteistas jaunas sąžinės kalinys.
Franzas Jägerstätteras (1907–1943) buvo paprastas šeimos tėvas, karo metu dirbo šeimos ūkyje St. Radegrunde, Austrijos vietovėje prie pietinės Vokietijos sienos, ir ėjo kaimo bažnyčios prižiūrėtojo pareigas. Jaunystėje nepasižymėjęs ypatingu pamaldumu, sukūrė šeimą su Franziska, augino tris dukteris. Franzo krikščioniškas tikėjimas sustiprėjo karo grėsmės aplinkybėmis. Jis kasdien eidavo Komunijos, už paslaugas laidotuvėse atsisakydavo mokesčio, daug skaitė, meldėsi ir mąstė apie paklusnumą teisėtai valdžiai ir paklusnumą Dievui, apie mirtingąjį ir amžinąjį gyvenimą, apie Jėzaus kančią ir mirtį. Franzas buvo vienintelis iš kaimo balsavęs prieš Austrijos anšliusą, t. y. neteisėtą Austrijos prijungimą prie nacistinės Vokietijos.

Pašauktas į karinę tarnybą, jos visaip vengė. Buvo prisaikdintas, tačiau mero dėka galėjo sugrįžti į savo ūkį. Vėl pašauktas tarnavo apie pusmetį (1940–1941), bet mero užtarimu vėl galėjo sugrįžti į namus. Franzas buvo įsitikinęs, kad dalyvavimas kare yra sunki nuodėmė, todėl nusprendė į šaukimą į kariuomenę atsakyti atsisakymu kovoti. 1943 m. Franzas dar kartą buvo pašauktas į karinę tarnybą. Prisistatęs jis pareiškė atsisakantis kariauti, o vykdysiantis nesmurtinę tarnybą, tačiau tai jam nebuvo leista.
Franzas mieliau rinkosi būti nužudytas, nei žudyti
Suimtas ir įkalintas šiauriniame Austrijos mieste Lince – būtent Lince 2007 m., Franzas Jägerstätteris paskelbtas palaimintuoju – vėliau perkeltas į Berlyną-Tegel, kur 1943 m. liepos 6 d. buvo nuteistas mirtimi už maišto kurstymą. Franzas prieš egzekuciją parašė laiške, kad rašo surištomis rankomis, bet kad šitaip geriau, nei būtų surišta jo valia:
Franzas laiške iš kalėjimo savo žmonai Franziskai rašė:
Popiežius Pranciškus laiške jaunimui patikino, kad Franzas buvo linksmas, simpatiškas, nerūpestingas jaunuolis, kuris dėka žmonos Franziskos, su kuria susilaukė trijų vaikų, pakeitė savo gyvenimą ir išsiugdė gilius įsitikinimus. Kai buvo pašauktas į kariuomenę, jis atsisakė imti į rankas ginklą, nes manė, kad žudyti nekaltus žmones neteisinga. Jo sprendimas sukėlė griežtą bendruomenės, mero ir net šeimos narių reakciją. Vienas kunigas bandė jį atkalbėti dėl jo šeimos. Visi buvo prieš jį, išskyrus žmoną Franziską, kuri, nors ir žinojo apie didžiulius pavojus, palaikė savo vyrą iki galo. Franzas mieliau rinkosi būti nužudytas, nei žudyti. Jis manė, kad karas visiškai nepateisinamas. Jei visi į kariuomenę paimti jaunuoliai būtų pasielgę taip kaip jis, Hitleris nebūtų galėjęs įgyvendinti savo velniškų planų. Blogiui reikia bendrininkų, kad nugalėtų, patikino popiežius.
Pasak Vatikano Šventųjų skelbimo dikasterijos, Franzas Jägerstätteris nenorėjo nulenkti galvos prieš Hitlerį, jis nulenkė galvą prieš Dievą, o visa kita padarė giljotina.
Naujausi

Menotyrininkas dr. H. Šabasevičius: baroko teatro esmė – stulbinanti tikrovės iliuzija

Vertėjas N. Gitkindas: vertėjo uždavinys yra perteikti tikslias verčiamas rašytojo mintis, vengiant savo traktavimo

Laisvės kovotojo Antano Lukšos 100-ųjų gimimo metinių minėjimas

S. Švečukas aplankė Lenkijoje gyvenančius ukrainiečius

Pastoraciniai apmąstymai apie dalyvavimą socialinėje žiniasklaidoje

Tvarios taikos manifestas: be esminių pokyčių pačioje Rusijoje karas nesibaigs

Kai Bažnyčia mus nuvilia

Kada gerumas sušvinta Dievo dovanotomis spalvomis

Aludės sfinksas

Politologas N. Maliukevičius: „Pagrindinis Rusijos propagandos taikinys yra Vakarų valia remti Ukrainos kovą“

Ir kunigas gali padaryti sunkių nuodėmių
