Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2021 07 16

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Prasidėjus naujam tyrimui dėl galimo seksualinio išnaudojimo, Vilniaus arkivyskupija ragina netylėti

Unsplash.com nuotrauka

Vilniaus arkivyskupija praneša, kad pradėtas naujas tyrimas dėl galimai patirtos nepilnamečio seksualinės prievartos. Kai tyrėjai atliks savo darbą Vilniuje, byla bus perduota Vatikanui. Neįvardijamas kaltinamasis kunigas šiuo metu nušalintas nuo pareigų.

Kaip rašo LRT, į Vilniaus arkivyskupijos kuriją kreipėsi menininkas Denisas Kolomyckis, kuris teigia, kad prieš 17 metų katalikiškoje vaikų vasaros stovykloje kelis kartus buvo seksualiai išnaudojamas kunigo. Apie tai vaikas tąkart papasakojo stovyklos vadovei, tačiau ši esą juo nepatikėjo.

Vilniaus arkivyskupijos atstovė Živilė Peluritienė primena Bažnyčios raginimą – sužinojus, pamačius ar patyrus seksualinio išnaudojimo atvejį Bažnyčioje, netylėti ir kreiptis į reikiamas institucijas:

„Bažnyčia, gavusi informaciją apie nepilnamečių ar pažeidžiamų asmenų galimai patirtą seksualinę prievartą, skubiai imasi konkrečių veiksmų: susisiekiama su asmeniu, kuris kreipėsi, jis kviečiamas pokalbiui su vietos vyskupo specialiai atvejui tirti paskirtais asmenimis. Pradedamas išankstinis tyrimas dėl konkretaus atvejo, kuris vyksta pagal nustatytą tvarką. Gavus skundą nukentėjusysis ar jo atstovas raginamas kreiptis į teisėsaugą, kad būtų pradėtas tyrimas, o jei įstatymai įpareigoja kitaip – į teisėsaugą dėl tyrimo kreipiasi pati vyskupija.

Liepos 8 d. Vilniaus arkivyskupijos kurija gavo kreipimąsi dėl galimo nepilnamečio išnaudojimo. Kitą dieną susisiekta su besikreipusiuoju ir sutarta dėl susitikimo. Liepos 9 d. pradėtas išankstinis tyrimas dėl atvejo ir, kol vyksta tyrimas, skunde minimas kunigas nušalintas nuo viešų kunigo pareigų atlikimo. Atlikus tyrimą vyskupijoje, medžiaga bus perduota Tikėjimo mokymo kongregacijai į Vatikaną, kuri pateiks nurodymus dėl tolesnių veiksmų.

Dar kartą galime tik pakartoti tiek Popiežiaus Pranciškaus, tiek Vilniaus arkivyskupo Gintaro Grušo išsakytą mintį: net ir vienas seksualinio išnaudojimo atvejis yra per daug. Kiekvienoje vyskupijoje yra paskirtas atsakingasis, tiriantis galimus seksualinius nusikaltimus prieš nepilnamečius ir pažeidžiamus asmenis, įvykusius Bažnyčioje. Asmenys, turintys pagrįstos informacijos ar patys patyrę seksualinę prievartą Bažnyčioje, yra kviečiami kreiptis į šiuos paskirtus tyrėjus bei teisėsaugos institucijas.

Vilniaus arkivyskupijoje kreiptis kviečiama el. paštu [email protected].

Galimas seksualinio išnaudojimo atvejis – antras šiemet, susijęs su Vilniaus arkivyskupija. Kovo mėnesį arkivyskupas Gintaras Grušas pranešė, kad nuo pareigų nušalintas kunigas Aloyzas Volskis, gavus pranešimų iš JAV, kad 2010 m. dvasininkas esą išžagino 8 metų vaiką. Pats kunigas teigia, kad yra neteisingai apkaltintas ir kad tokio įvykio išvis nebuvo.

***

Primename ir psichologinės pagalbos šaltinius:

Skubios pagalbos poreikis: pagalbos telefonas 112;

„Tu esi“ – svetainė skirta savižudybės krizę išgyvenančiam (ar pagalbos artimajam ieškančiam) žmogui: www.tuesi.lt;

Nacionalinė psichikos sveikatos svetainė „Pagalba sau“: www.pagalbasau.lt;

Jaunimo linija: 8 8000 28 888 (veikia visą parą), www.jaunimolinija.lt;

Vilties linija: 116 123 (visą parą), www.viltieslinija.lt;

Vaikų linija: 116 111 (kasdien 11–21 val.), www.vaikulinija.lt;

Pagalbos moterims linija: 8 800 66 366 (I-V 10-21 val.), www.pagalbosmoterimslinija.lt;

Linija doverija (rusų k.): 8 800 77 277 (I-V 16-20 val.);

Krizių įveikimo centras: 8 640 51555 (I-V 16-20 val., VI 12-16 val.), www.krizesiveikimas.lt.

Svarbu!

Įsivaizduokite, vieną dieną Jus pasiekia tokia žinia –
dėl finansinių sunkumų „Bernardinai.lt“ stabdo savo veiklą.

Darome viską, kad taip neatsitiktų, bet mums reikia Jūsų pagalbos.
Paremkite dabar, kad galėtumėte skaityti „Bernardinai.lt“ ir rytoj.