Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2020 10 01

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Prieš 500 metų pašventinta Bernardinų bažnyčia: broliai pranciškonai kviečia į jubiliejaus atlaidus

Jau nuo šio penktadienio, spalio 2–4 d., prasideda Vilniaus Šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) parapijos tituliniai atlaidai. Visą programą rasite čia.

Parapijos iškilmės, truksiančios 4 dienas, kiekvieną dieną prasidės šv. Mišiomis ir tai dienai skirtomis įvairiomis veiklomis: nuo bažnyčios altoriaus šventinimo, labdaros bėgimo iki pietų stokojantiems bei šventinių koncertų. Visi renginiai ir iniciatyvos šiemet skirtos paminėti 500 metų bažnyčios konsekracijos (pašventinimo) jubiliejų.

„Švęsdami bažnyčios pašventinimo jubiliejų prisimename mūsų tikrąjį pašaukimą – dėmesį mažiausiems. Tiek mes, vienuoliai, tiek parapijos bendruomenė siekiame atkreipti miesto gyventojų dėmesį į labiausiai pažeidžiamas miesto gyventojų grupes – stokojančius. Ta proga vilniečius bei miesto svečius kviečiame į paramos bėgimą, kurio metu visos surinktos lėšos bus paaukotos tiems, kam labiausiai to reikia”, – sakė Vilniaus Šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) bažnyčios klebonas br. kun. Evaldas Darulis OFM.

Atlaidų metu žinomi Lietuvos atletai, kiti žymūs miestiečiai ir visi norintys prisijungti bėgs 9 km aplink teritorines parapijos ribas senamiestyje ir aplink Vilnių. Tuo tarpu Lietuvos virtuvės šefai ir parapijos bendruomenė vaišins nemokamais pietumis stokojančius.

Parapijos klebonas, kun. Evaldas Darulis, OFM (kartu su augintiniu Grinču) vaizdo įraše išskiria keletą renginių. Vienas iš jų – Bernardinų paramos bėgimas (registracija – čia).

„Spalio 3 d. noriu pakviesti bėgti aplink parapijos teritoriją – pamatyti, kokia ji yra, įveikti tuos kilometrus. Mes nė vieno nepaliksime paskutinio, bėgsime visi kartu, jeigu reiks – ir paeisime. Tai nebus jokios varžybos, bėgsime grupelėmis ir manau, kad bus labai graži ir šventiška nuotaika,“ – sako vienuolis pranciškonas.

Šventės metu tradiciškai bus minima Pasaulinė gyvūnijos ir švento Pranciškaus Asyžiečio, gyvūnų globėjo, diena. Todėl spalio 4 dieną, sekmadienį, kviečiami gyvūnų mylėtojai su savo augintiniais. Išklausius 12.30 val. Šv. Mišias bus laiminami atvykusių vilniečių naminiai gyvūnai (13.30 val.).

„Mūsų parapijos šventasis – Pranciškus – yra gamtos bei gyvūnų globėjas, todėl per atlaidus laiminame žmonių auginamus bei prieglaudose laikomus gyvūnus. Šiemet kviečiame su savo gyvūnais atvykti į sekmadienio Šv. Mišias ir švęsti gyvūnų globėjo dieną kartu”, – sakė Vilniaus Šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) bažnyčios klebonas br. kun. Evaldas Darulis OFM.

Evgenios Levin nuotrauka

Bernardinų vienuoliai su misijomis į Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę atkeliavo XV a. viduryje. Ši Mažesniųjų brolių ordino atšaka siekė gyventi pagal Šv. Pranciškaus Asyžiečio vienuoliško gyvenimo idealus ir kuo tiksliau laikytis jo paliktos regulos. Jie paprastai vadinami pranciškonais observantais.

Lietuvoje ir gretimose Vidurio Europos šalyse jiems prigijo bernardinų vardas, primenantis pagrindinį ordino reformatorių ir idėjinį observantų vadovą Šv. Bernardiną Sienietį. Savo pirmąjį konventą Vilniuje bernardinai įsteigė 1469 m., atsikėlę čia iš Krokuvos.

Pirmoji Bernardinų bažnyčia Vilniuje, manoma, buvo medinė, Šv. Bernardino Sieniečio titulo (sudegė 1475 m.).

Apie 1490 m. bernardinai pasistatė naują mūrinę bažnyčią. Deja, 1500 m. dėl konstrukcinių klaidų didelę jos dalį teko išardyti. Iš XV a. statybos geriausiai išliko nuostabiu krištoliniu skliautu perdengta senoji zakristija.

Trečioji bažnyčia toje pačioje vietoje pastatyta 1506–1516 m., o 1520 m. konsekruota Šv. Pranciškaus Asyžiečio titulu.

Bernardinų parapijos, Vilniaus arkivyskupijos ir bernardinai.lt informacija