Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2022 12 17

Mantas Lapinskas

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min.

Prieš(šventinis) laikotarpis – be įtampos ir streso: 5 patarimai, kaip jį praleisti sveikiau ir aktyviau

Unsplash.com nuotrauka

Artėja didžiausios metų šventės, kurios daugumai asocijuojasi su džiaugsmu. Tačiau žmones įsukantis pasiruošimo joms maratonas kelia nemažą stresą, o vienas kitą vejantys darbai išmuša iš įprasto paros ritmo. Jaučiama įtampa, nuovargis, neretai sutrinka miego režimas. Ką daryti, kad dar iki švenčių neįvarytume savęs į kampą? Ir kaip jas atšvęsti, kad po jų savijauta nebūtų dar prastesnė?

Kauno technologijos universiteto (KTU) Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto (SHMMF) docentė, biomedicinos mokslų daktarė LAURA DANIUSEVIČIŪTĖ-BRAZAITĖ pateikia penkis patarimus, kaip elgtis, kad priešventinis ir šventinis laikotarpis būtų smagus ir linksmas, o turimi laisvadieniai būtų praleisti sveikiau ir aktyviau.

1. Užsiimkite veiklomis, padedančiomis palaikyti įprastą režimą

„Pirmiausia rekomenduoju nesureikšminti pačių švenčių“, – teigia L. Daniusevičiūtė-Brazaitė.

Pasak sveikos gyvensenos specialistės, daugiausia streso mums kelia aplinkos ar mūsų pačių galvoje esantis spaudimas pabaigti darbus, noras preciziškai pasiruošti šventiniams ritualams, perdėtas ir vartotojiškas įsitraukimas į Kalėdas lydintį apsipirkimo procesą.

„Gyvenime turime daug įsipareigojimų, kurių privalu laikytis, bet atsiminkime, kad egzistuoja ne tik jie. Prieššventiniu ir švenčių laikotarpiu neužmirškime, neapleiskime ir tų veiklų, kurios mums teikia džiaugsmo, padeda išlaikyti kasdienį režimą“, – sako ji.

Anot L. Daniusevičiūtės-Brazaitės, vieniems išsikrauti padeda treniruotės sporto klube, kitiems – komandiniai sporto žaidimai, tretiems – tiesiog muzikos klausymas. Visa tai – puikūs būdai, padedantys suvaldyti trumpalaikio streso būseną.

„Tyrimai rodo, kad muzika – tikrai ne paskutinėje vietoje kovojant su stresu. Žinoma, rekomenduočiau ją rinktis pagal savo skonį, supratimą. Nebūtina visiems staiga pradėti klausytis klasikinės, jeigu tai nebuvo daroma iki šiol. Svarbiausia, kokią įtaką ji padarys žmogaus savijautai“, – teigia docentė.

Pauliaus Peleckio / „BNS Foto“ nuotrauka

2. Pavargę numikite ar bent užmerkite akis

Jeigu jaučiate, kad kažkuriuo pasiruošimo šventėms momentu ar netgi jų metu apleidžia jėgos, stinga energijos, nenumokite ranka į galimybę užmerkti akis. Net ir trumpalaikis miegas gali pagelbėti atkurti jėgas.

„Jei naktį dėl kokių nors priežasčių nepavyko pailsėti, ištaikykite pertraukėlę ir prigulkite dieną bent 20 minučių. Yra manančiųjų, kad vos 20 minučių nieko neduoda, bet tai netiesa – duoda daug“, – prieštarauja L. Daniusevičiūtė-Brazaitė.

Pirmiausia toks miegas atpalaiduoja raumenyną, visą periferiją nuo kaklo, rankas, kojas. Docentės teigimu, jeigu pavyktų nusnūsti 30 ar daugiau minučių – dar geriau.

„Toks miegas vaizdingai vadinamas „zuikio“ miegu. Po jo žmogus pabudęs negali paaiškinti, ar tikrai užmigo ir miegojo. Lyg numigo, lyg galvojo kažką, lyg sapnavo, lyg fantazavo – pats nesupranta“, – negilaus miego požymius vardija pašnekovė.

Tačiau tokiu atveju ne tik atsipalaiduoja raumenys, bet ir smegenys pasineria į meditaciją. Valanda dienos miego jau leidžia giliau įmigti, susapnuoti sapną, jį netgi galime įsiminti. Galvos smegenys tarsi spėja persikrauti, tad teigiamas efektas galvos smegenims – neabejotinas.

„Jeigu kuriuo nors metu užmigti negalėtumėte ar jums tai nepavyktų dėl aplinkybių, laikinam būsenos keitimui galima pasitelkti vaizdinius. Tam labai padeda vizualizacija. Kitaip tariant, jei sukilo stresas, įsivaizduokite save ramioje, jaukioje aplinkoje, mintyse persikelkite į ją, būkite ten, kur galima jaustis atsipalaidavus, ten, kur tiesiog nusiraminsite“, – pataria sveikos gyvensenos specialistė.

3. Tegu stebina ne maisto kiekis, o įvairovė

L. Daniusevičiūtė-Brazaitė pastebi, kad lietuviai yra įpratę sėdėti prie švenčių stalo, o mūsų didžiausią klaidą, trukdančią gerai jaustis, signalizuoja maisto porcijos. „Jeigu šventinės Kūčių vakarienės ar Kalėdų metu per daug įsitrauksime į valgymo procesą, kimšime didelėmis porcijomis, tai nemanau, kad šventės bus smagios – jausimės apsunkę, nesveikuojantys“, – sako pašnekovė.

Vis dėlto, jos teigimu, lietuviška tradicija per Kūčias ragauti 12 patiekalų neturėtų būti užmiršta. Nereikia skubėti atsisakyti šios tradicijos, jeigu ši itin svarbi susirinkusiesiems. „Mano asmenine nuomone, šimtmečiais susiformavusios tradicijos neturėtų būti nubraukiamos trumpalaikių madų. Aišku, tai yra kiekvienos šeimos, individo pasirinkimo laisvė“, – įsitikinusi docentė.

Prisitaikant prie šiuolaikinio gyvenimo ritmo, reikėtų keisti ne patiekalų skaičių, o jų gaminamą kiekį. „Pirmiausia reguliuokime porcijų dydį – sumažinkime jas. Keiskime savo mąstymą ta linkme – tegu stebina ne maisto kiekis, o jo įvairovė, – siūlo L. Daniusevičiūtė-Brazaitė. – Kalbant apie sveiką mitybą, vienas pagrindinių jos principų yra saikingumas. Jo ir laikykimės.“

Užkandžiaujant per šventes veikiausiai nepavyks išvengti maisto maišymo – bus ir grybų, ir silkės, ir deserto. Nors sveikos mitybos atžvilgiu tai nėra gerai, pasak KTU docentės, vienąkart per metus – galima.

Unsplash.com nuotrauka

4. Ištraukite iš lentynų stalo žaidimus

Specialistė turi patarimą, padedantį neužsisėdėti prie patiekalų ir nekoncentruoti dėmesio tik į maistą. „Ilgas sėdėjimas – nieko gero. Pakeiskite maistą stalo žaidimais. Tada nereikės žiūrėti į patiekalus, kurie jau nebetelpa pilve, jūsų dėmesys bus koncentruotas į kitus dalykus“, – pataria ji.

L. Daniusevičiūtė-Brazaitė teigia, kad stalo žaidimai, kurių šiais laikais apstu, tinka bet kokio amžiaus ir fizinių galimybių žmonėms, todėl smagiame užsiėmime galės dalyvauti visi šeimos nariai. „Tokie žaidimai suteikia galimybę įsitraukti emociškai, patirti smagių akimirkų, pabūti kartu su šeima“, – tikina pašnekovė.

Be to, stalo žaidimai ugdo kūrybiškumą ir pasitikėjimą savimi. Žaisdami taip pat išmoksite išsikelti tikslus ir būti kantrūs.

5. Neužmirškite fizinio aktyvumo

Specialistė dėl geresnės sveikatos pataria ir pakilti nuo stalo – per šventes neužmiršti fizinio aktyvumo, kuris mums būtinas visada. Fizinę veiklą reikėtų pasirinkti priklausomai nuo pomėgių ir galimybių.

„Švenčių metu, kai dauguma sporto erdvių būna uždarytos, sveikatai naudingas taps net paprastas pasivaikščiojimas gryname ore. Jeigu pasistengsite, galite surengti šeimos narių varžybas, matuodami nueitą atstumą ir laiką“, – teigia L. Daniusevičiūtė-Brazaitė.

Visai šeimai norint pramogauti kartu tiks šiaurietiškas ėjimas, žygiai į mišką, apsilankymai vaizdingose vietovėse, jeigu leidžia oras – slidinėjimas ar čiuožimas.

„Jeigu viso to negalite daryti, leisti aktyviai laisvalaikį galima ir mieste. Siūlau šeimoms surengti ekskursiją po savo gimtąjį miestą, ypač jeigu sulaukiate svečių iš kitur“, – ragina sveikos gyvensenos specialistė. Anot jos, suplanuotas maršrutas gali puikiai pavirsti orientacinėmis varžybomis. Tereikia paieškoti informacijos apie lankytinus objektus, juos susižymėti – ir pirmyn.

„Tokia idėja gali tapti puikia šventės dalimi“, – sako KTU SHHMF docentė L. Daniusevičiūtė-Brazaitė ir linki aktyvesnį gyvenimo būdą propaguoti visus metus.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite