Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Priklausomybių ekspertas: nėščiajai nėra saugios alkoholio dozės 

Nėščia moteris.
Unsplash.com nuotrauka

Nėštumas ir alkoholio vartojimas yra nesuderinami dalykai, net menka alkoholio dozė gali kainuoti vaiko sveikatą ar net gyvybę. Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba atkreipia dėmesį, jog kasmet nuo 3 iki 8 kūdikių nustatomas vaisiaus alkoholinis sindromas (VAS), daliai vaikų jis nustatomas vėliau, vyresniame amžiuje. Skaičiuojama, kad šiuo metu Lietuvoje yra apie 60 vaikų, kuriems diagnozuotas VAS.

Išsiskiria specifine išvaizda 

Šis sindromas – tai sutrikimų visuma, apimanti kūdikio fizinį ir protinį vystymąsi, nulemtą nėščiosios girtavimo.

Tarnybos priklausomybės ligų specialistas psichologas Liudas Vincentas Sinkevičius pastebi: net šiais laikais kartais tikima, kad taurelė alkoholio esą pagerina nėščiosios kraujotaką, apsaugo nuo pykinimo. Tačiau, pasak jo, nėščioji iš viso neturėtų ragauti alkoholio. Kitaip rizikuojama vaiko sveikata. „Tiksliai nežinoma, kokia alkoholio dozė sukelia VAS. Tačiau žinoma, kad nėščiajai nėra saugios alkoholio dozės. Besivystančiam vaikui saugu tik visiška mamos abstinencija visą nėštumą ir prieš pastojant. Tik taip 100 procentų galima išvengti VAS“, – sako priklausomybių specialistas.

Vaikai, gimę su ryškiu VAS, dažniausiai yra blogiau išsivystę fiziškai, jų mažesnė galva, plona viršutinė lūpa. Tokie vaikai paprastai būna ligoti, jie vėliau pradeda sėdėti, vaikščioti, kalbėti, sutrikusi jų vidaus organų veikla. Atsilieka jų protinis bei emocinis vystymasis, jie nedėmesingi, jų prasta atmintis, kalba, žemesnis intelektas.

V. Sinkevičiaus žodžiais, tokiam vaikui lavinti  prireikia milžiniškų kelių sričių specialistų pastangų. Paaugę vaikai su VAS dėl vystymosi sutrikimų sunkiai pritampa darželiuose, jiems ypač sunku mokytis mokykloje. Rimtų sunkumų iškyla tokiems paaugliams renkantis profesiją – sudėtingesni darbai nesiseka, sunkesniais atvejais jie vos išmoksta rašyti, užaugę gali dirbti tik nekvalifikuotus darbus. Jei VAS laiku nediagnozuojamas, tai sukelia sunkumų vėliau, pvz., vaikas gali linkti į nusikalstamą elgesį.

Kaip padėti vaikui, gimusiam su VAS 

Šis sindromas neišgydomas, bet yra sėkmingų intervencijų, gerinančių vaiko sveikatą. „Tai ir medikamentinis gydymas, ir elgesio terapijos, tėvystės įgūdžių mokymai. Svarbu ir kitas darbas vaiko sveikatai gerinti: ankstyvas diagnozavimas (iki 6 metų), meilė, namų aplinka be smurto“, – sako L. V. Sinkevičius.

Jam ir jo kolegoms tenka dirbti su girtaujančiomis nėščiosiomis, kurias ne visada pavyksta motyvuoti blaivybei. Specialistas pažymi: šios mamos kenčia nuo priklausomybės sindromo, skatinančio nevaldomą gėrimą. Todėl visuomenė neturėtų jų smerkti. „Nė viena mama nenori pakenkti savo vaikui, tačiau mama, kuri yra kankinama psichikos sutrikimo, t. y. priklausomybės sindromo, yra praradusi laisvą valią ir dažnai lieka vartojimo rate viena. Šios mamos gyvena skausme: viena jų dalis suvokia alkoholio žalą kūdikiui, o kita dalis neleidžia sustoti gerti. Tai yra asmeninė tragedija, kurios nesupranta aplinkiniai ir moralizuoja, kad gerti galima tiesiog nustoti. Įsivaizduokite, vairuojate automobilį, kuris neturi stabdžių, taigi, kad ir kaip norėtumėte sustoti, negalite“, – palygina tarnybos priklausomybių specialistas L. V. Sinkevičius.

Rugsėjo 9-tąją pasaulis mini vaisiaus alkoholinio sindromo (VAS) dieną. Ją pažymint, visuomenei siekiama priminti, kokią žalą gali sukelti alkoholio vartojimas moteriai laukiant naujos gyvybės atėjimo. „Visoms nėščiosioms, įsivaizduojančioms, jog taurė vyno yra nekenksminga, siūlyčiau pagalvoti, ar tikrai norite daryti tokį eksperimentą, kurio pasekmes pastebėsite gal tik po 10 metų. Ir nei jūs, nei medikai negalės atrasti priežastinio ryšio, o net jį atradę, turės konstatuoti, jog vaiko gyvenimas sužalotas dėl jūsų nesėkmingo eksperimento“, – akcentuoja specialistas.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

 

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite