2021 07 07

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Psichologė pataria tėvams, kaip ugdyti paauglių savarankiškumą

Rich Smith / Unsplash.com nuotrauka

Auginti paauglius nėra lengva, tai žino dauguma tėvų. Savarankiškumo ugdymas, ribų, taisyklių nustatymas, paauglių noras turėti daugiau laisvės, o jos negavus – noras maištauti pažįstamas daugeliui. Nuo kada paauglys gali vienas važiuoti į miestą, kurią valandą turi sugrįžti į namus? Ar gali nakvoti pas draugus? Nuo kada gali eiti į koncertus, dalyvauti festivaliuose? Į šiuos ir kitus klausimus apie paauglių norus ir tėvų atsakomybę, ugdant vaikų savarankiškumą, sutiko atsakyti Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos psichologė Jūratė Marcinkevičienė.

Kada paaugliams jau norisi gyventi laisviau?

Psichologė J. Marcinkevičienė sako, kad paauglystės laikotarpis dažnu atveju yra iššūkis ne tik paaugliams, bet ir tėvams. Paprastai laikoma, kad ankstyvoji paauglystė prasideda apie 10-uosius gyvenimo metus. Tėvai gali pastebėti, jog tokio amžiaus vaikų elgesys ir emocijų raiška pradeda keistis. Tiesa, įprasta, kad mergaitės bręsta šiek tiek greičiau nei berniukai.

Pasak J. Marcinkevičienės, būna atvejų, kuomet paaugliui daugiau laisvės šeimoje atsiranda palaipsniui. Tėvai, reaguodami į augančio paauglio poreikius, pamažu koreguoja šeimoje galiojančias taisykles. Pasitaiko, kad tėvai gali išgirsti konkrečių prašymų: „Palikite mane ramybėje.“ Jie gali pamatyti uždėtas korteles ant durų su užrašytu draudimu įeiti ir panašiai. Į kiekvieną pastebėtą pasikeitimą tėvams reikėtų sureaguoti ir aptarti tai su savo paaugliu, o ne ignoruoti.

„Aukso vidurio paieškos, ugdant vaikų savarankiškumą, dažnai būna skirtingai suprantamos skirtingose šeimose. Tai priklauso nuo šeimos vertybių sistemos, tėvų auklėjimo stiliaus, pasitikėjimo vaiku ir kitų dalykų. Kartais tenka iš tėvų išgirsti, kad jų vaikas visiškai nieko negali padaryti savarankiškai. Žinoma, jog gali būti įvairių situacijų, tačiau tėvams naudinga užduoti sau klausimą: „Kiek aš leidžiu savo vaikui būti savarankiškesniam?“, – teigia pašnekovė.

Unsplash.com nuotrauka

Ar leisti paaugliui nakvoti pas draugus?

„Kiekvienoje šeimoje galioja skirtingos taisyklės. Svarbu, kad tėvai savo vaikams taisykles šeimoje įvardintų aiškiai, jos turi būti suprantamos. Nevertėtų turėti iliuzijų, kad tam tikri dalykai, kurie savaime suprantami suaugusiesiems, bus lygiai taip pat suprantami ir vaikams. Paaugliai gali būti labai išradingi bei kūrybingi, interpretuodami šeimoje savaime suprantamus dalykus sau palankiausia linkme“, – atkreipia dėmesį psichologė.

Sprendimą leisti savo vaikui nakvoti pas draugus, J. Marcinkevičienės nuomone, kiekvienu atveju turi priimti tėvai. Bendros, visiems atvejams tinkančios, taisyklės, nuo kokio amžiaus vaikui jau galima pasilikti nakvoti draugų namuose, nėra.

„Tėvams svarbu pažinoti draugę ar draugą, pas kurį jų vaikas nori nakvoti. Taip pat pravartu pažinoti ir kito vaiko tėvus, su kuriais būtų galima aptarti visas detales. Vaikai tokio sprendimo savarankiškai priimti neturėtų. Tėvai turi pasirūpinti, kad ir jie su vaiku, ir vaikas su jais galėtų susisiekti (priminti, kad vaiko mobilusis telefonas būtų įkrautas, papildyta telefono sąskaita ar pan.)“, – pataria Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos psichologė J. Marcinkevičienė.

„Kalbant apie nakvojimą pas draugus, tėvams su paaugliu būtina nuspręsti, kokiu būdu jų vaikas nuvyks pas draugą ar draugę bei grįš namo. Taip pat būtina sutarti, kurią valandą paauglys turėtų grįžti namo, bei pasidomėti, ką planuoja veikti.

Nakvojimo svetur dažnumas šeimoje yra spendžiamas individualiai. Manau, šis sprendimas taip pat turėtų būti priimtas atsižvelgiant į bendrus šeimos poreikius bei planus. Pavyzdžiui, jei tą vakarą yra planuojama bendra šeimos šventė, o paauglys veržiasi nakvoti kitur – kokie prioritetai? Dažnos nakvynės ne namuose reiškia, kad paauglys mažiau laiko praleidžia savo šeimoje, gali prarasti tradicija tapusį pabuvimą su šeimos nariais“, – atkreipia dėmesį psichologė.

Kada paaugliai turi sugrįžti namo?

Tarnybos atstovė sako, kad klausimų apie tai, kada paaugliai turi sugrįžti į namus, gali kilti daugeliui tėvų. Ypač per vasaros atostogas, kada ilgėjančios dienos bei šiltesni orai paauglius traukia leisti ilgesnį laiką su draugais lauke. Konkretų laiką, kada paauglys turėtų grįžti namo, turėtų įvardinti tėvai.

J. Marcinkevičienė sako, kad,pirmą kartą pažeidus susitarimą dėl grįžimo laiko, tėvams būtina tai aptarti su savo vaiku, išsiaiškinti priežastis ir aiškiai įvardinti, kokios pasekmės gresia, jei susitarimas bus pažeistas dar kartą.

„Nuo kada iš esmės paaugliai gali savarankiškai važinėti į miestą, susitikti su draugais, tėvams reikėtų įvertinti individualiai, atsižvelgiant ne tik į vaiko amžių, bet ir į jo brandą, savarankiškumo lygį. Pati pradžia reikalauja daugiau tėvų laiko bei pastangų, pavyzdžiui, išmokyti vaiką važinėti viešuoju transportu, o galbūt dviračiu, laikantis saugaus eismo taisyklių, pažinti konkrečias gatves, planuotis savo laiką, atsižvelgti į oro sąlygas, į viešojo transporto tvarkaraščių pasikeitimus ir pan. Tėvams bet kurioje situacijoje reikia vengti vertinti savo vaiko ir kitų vaikų asmenines savybes bei gebėjimus. Reikėtų stengtis suprasti, kiek jų pačių vaikas yra pajėgus važinėti savarankiškai“, – pataria psichologė.

Kasdieniai patarimai tėvams

Psichologė sako, kad tėvams, auginantiems vaikus, svarbu „augti“ kartu, kartais tai būna ypač sudėtinga: „Normalu, kad su amžiumi vaiko gebėjimai, atsakomybės ribos plečiasi, tačiau tėvai tai turėtų suprasti anksčiau nei vaikai. Svarbu prisiminti, jog užaugę vaikai kurs savo gyvenimus, turės savarankiškai priimti sprendimus. Įvairių dalykų mokymas palaipsniui vaikams suteikia galimybę labiau suprasti aplink vykstančius pokyčius bei geriau prie jų prisiderinti.“

Patarimai, kurių laikantis santykiai su paaugliu ne tik taps geresni, bet ir skatins pačių paauglių atsakomybę.

  • Būtina aptarti trokštamos laisvės ribas, nustatyti taisykles;
  • Aiškiai įvardinti paaugliui jo atsakomybes bei pasekmes, kilsiančias netinkamai pasielgus;
  • Aiškiai įvardinti, kokio elgesio iš paauglio tikisi tėvai;
  • Pagarbiai išklausyti paauglį;
  • Nuolat bendrauti, domėtis jo veiklomis;
  • Kurti meile, pagarba bei pasitikėjimu paremtus santykius.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien