Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2022 03 01

Jurgita Jačėnaitė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

5 min.

Publicistas A. Piontkovskis: „Turi atsirasti narsus rusų grafas Clausas von Stauffenbergas, kuris nušaus diktatorių“

EPA nuotrauka

Ukraina įnirtingai kaunasi su ja užpuolusia Rusija. Vis skelbiama apie naujus sprogimus ir atakas prieš Kijevą bei kitus miestus. Putinas pagrasino ir branduoliniu ginklu, paskelbdamas apie „ypatingą kovinės parengties režimą atgrasymo pajėgoms“ ir Rusijos valstybinės TV vedėjui Dmitrijui Kiseliovui propagandiniame pranešime priminus seną Putino frazę: kam mums reikalingas pasaulis, jei jame nėra Rusijos?

Kiek branduolinis karas iš tiesų tikėtinas, ar tai vis dėlto mėginimas įbauginti? Apie tai vasario 28-ąją Ukrainos televizijos 24 kanale mintimis pasidalijo Vašingtone gyvenantis Rusijos publicistas, Kremliaus opozicinės politikos komentatorius ANDREJUS PIONTKOVSKIS. Jis Putiną laiko „branduoliniu maniaku“.

A. Piontkovskio teigimu, Putinas kalba labai rimtai. Tai nėra vien šantažas, sklindantis iš jo lūpų, tai – realus planas. Putinas turi dvi idėjas – sunaikinti Ukrainą ir švęsti pergalę prieš Vakarus. Jo planas labai paprastas – pradėti konvencinį karą su Vakarais. O kai paaiškės, kad Vakarai stipresni – grasinti branduoliniu ginklu.

Ukrainos prezidento patarėjo Aleksejaus Arestovičiaus teigimu, branduolinio ginklo panaudojimas nelogiškas net Kremliui. Pirmiausia todėl, kad įvykus tokiai katastrofai europinė Rusijos ir Baltarusijos dalis ilgam laikui taptų netinkama gyventi. Antra, sudėtinga tokio sprendimo įsigaliojimo procedūra. Trečia, Putinui reikalinga Ukraina.

Putino planas – įsitraukti į konvencinį karą su Vakarais

A. Piontkovskio nestebina Putino kalbos apie branduolinio ginklo panaudojimą. Jis kalba apie tai nuo 2014-ųjų, ir kalba, beje, labai rimtai.

„Tai nėra vien šantažas ir maivymasis. Tai visiškai realus planas. Jis apsėstas dviem idėjomis: pirma, Ukrainos valstybės sunaikinimu, antra – pergale prieš Vakarus. Tai kerštas Vakarams už Rusijos pralaimėjimą Šaltajame kare – trečiajame pasauliniame, įplieskiant ketvirtąjį, – Ukrainos 24 kanalo eteryje kalbėjo A. Piontkovskis. – Branduolinę Putino politiką aš analizuoju jau aštuonerius metus.

Kyla natūralus klausimas: štai jis grasina Vakarams karu, o kaip jis galvoja laimėti prieš Vakarus, kurie jį lenkia viskuo? Ekonomiškai, technologiškai, konvenciniu apsiginklavimu. Jis turi tokį planą. Pirmą kartą apie jį viešai prasitarė spaudos konferencijoje po susitikimo su Macronu. Sukrėtė jo žodžiai: taip, nusileidžiame Vakarams konvenciniu apsiginklavimu, visa NATO, įskaitant JAV, žinoma, yra už mus stipresnė. Tačiau jūs, kalbėjo jis, kreipdamiesi į Vakarų partnerius privalote suvokti, kad mes turime branduolinį ginklą, negano to – kur kas tobulesnių branduolinio ginklo pavyzdžių negu jūs.“ 

Kalbėdamas apie „tobulesnius pavyzdžius“, kaip sako A. Piontkovskis, Putinas meluoja arba greičiau taip tik galvoja. Tačiau jis turi labai paprastą planą – įsitraukti į konvencinį karą su Vakarais. Ir kai paaiškės, kaip pats pripažino, kad Vakarai stipresni, ims juos spausti.

„Greičiausiai tai įvyks Baltijos regione. Tiesiog jūs jį septynerius metus sulaikėte Ukrainoje, dabar jis jumis užsiėmė, tačiau jeigu kapituliuotumėte, jis žengtų į Baltijos regioną, Vakarams grasindamas branduoliniu ginklu. Sakytų – štai mano ultimatumas: arba kapituliuojate ir traukiatės, arba smogiu dviem branduolinio ginklo smūgiais. Vienu, tarkime, į Amerikos kariuomenės sutelkimo vietą, o kitu – į kokį nors jam nepatinkantį Europos miestą, pavyzdžiui, Varšuvą“, – Ukrainos 24 kanalo eteryje spėliojo A. Piontkovskis.

EPA nuotrauka

Pamišęs branduolinis maniakas

Apie šį planą, anot publicisto, Putinas ne kartą pastaruoju metu buvo užsiminęs. Paskelbęs karą Ukrainai jis kartu įspėjo: to, kuris mėgins įsitraukti aiškinantis Rusijai „broliškus“ santykius su Ukraina, laukia dar niekada istorijoje nepatirta katastrofa. Tai, A. Piontkovskio tvirtinimu, aiški aliuzija į branduolinį karą.

„Jis pamišęs branduolinis maniakas. Tikrai taip. Juk matote, kad per pastarąsias porą dienų Vakarų valstybės priėmė šūsnį sprendimų, nukreiptų prieš Rusiją, palaikydamos Ukrainą, nors ilgai tokiam žingsniui nesiryžo. Jos pagaliau suvokė, kas vyksta Ukrainoje. Suvokė, kad Ukraina šią akimirką gina visą civilizuotą pasaulį. Kodėl Vakarai dabar jai taip padeda (ir, duok Dieve, sveikatos)? Žinoma, jų pozicija dviveidiška – sako, kad negali padėti Ukrainai, nes ji nėra NATO narė. Viskas atvirkščiai. Jūsų nepriėmė į NATO būtent todėl, kad Vakarai bijo susigrumti kariniame konflikte su branduoline deržava. Tačiau jeigu Ukraina kris, Putinas žengs į Baltijos regioną. Ir tada tokių argumentų jau nebus, teks įsitraukti į karinį konfliktą, o jame Putinas šantažuos branduoliniu ginklu. Todėl dabar viso pasaulio užduotis – sustabdyti jį čia, Ukrainoje“, – samprotavo A. Piontkovskis.

Sunkiausia našta dabar tenka Ukrainai. Vakarai tai supranta, žavisi jos herojišku pasipriešinimu. Kol laikosi Kijevas ir Ukrainos valdžia, tol, publicisto tikinimu – Putinas įsiūtyje, nes planavo per dvi tris dienas nuversti Ukrainos valdžią ir atimti iš jos Vakarų palaikymo galimybę.

Iš tiesų branduolinio karo grėsmė, A. Piontkovskio nuomone, nukreipta ne tiesiogiai prieš Ukrainą, bet prieš sąjungininkus. Žinoma, Ukrainoje tai tirština bendrą siaubo atmosferą. Putinas derybose spaus Ukrainą kapituliuoti, dangstydamasis įvairiais pretekstais, pavyzdžiui, mėgindamas išgauti Ukrainos pažadą nestoti į NATO.

„Manau, derybų objektas bus teroristų šantažas: jeigu nenorite savo žmonių, moterų ir vaikų žūčių, gerai, sudarykime paliaubas, tačiau yra sąlygos – vienas, du, trys, keturi, penki – visko atsisakote. Kad pripažintumėte tai, ko jis siekė iš Ukrainos aštuonerius metus. Manau, tokio pobūdžio bus derybos. O branduolinio karo grėsmė sustiprins Putino argumentaciją“, – galimą Rusijos ir Ukrainos derybų scenarijų svarstė Kremliaus politikos kritikas. Ir pridūrė, kad šioje tragiškai susiklosčiusioje situacijoje Maskva maksimaliai išnaudos esą jos norą išgelbėti taikius žmones nuo žūties, siūlydama Ukrainai visiškai nepriimtinas paliaubų sąlygas. Negana to, Putiną, anot A. Piontkovskio, visai tenkins, jei Ukraina šias sąlygas atmes. Tada jis kalbės: štai, tie „užkietėję nacistai“ atsisakė mano taikių derybų siūlymo, todėl įsakau Šoigu ir Gerasimovui tęsti puolimą.

Ukraina pakeitė pasaulio sąmonę

Porą dienų prieš tai, vasario 26-ąją, publicistas A. Piontkovskis Ukrainos TV 24 kanalui pareiškė, kad Putino režimo griūtis neišvengiama. Ir turi atsirasti narsuolis, kuris jį nušaus. Kartu šis Kremliaus žingsnis jau paskatino sumaištį šalies agresorės viduje, o didvyriškas Ukrainos priešinimasis Rusijai visiškai pakeitė Vakarų mąstyseną. Todėl Ukrainai suteikiama pagalba, o Rusija gniaužiama sankcijomis.

„Didvyriškas ukrainiečių pasipriešinimas visiškai pakeitė Vakarų mąstyseną. Televizorių ekranuose dabar – tik Ukraina. Didžiulis simpatijų pliūpsnis. Lėtapėdžiai politikai biurokratai tiesiog priversti pasiraitoję kelnes bėgti paskui visuomenės nuomonę. Pasaulis suvokia Ukrainą kaip tris šimtus spartiečių, kurie gina jį nuo bepročio tirono su branduoline bomba. Vis tai tiesiog ūžtelėjo škvalu – ir paramos, ir sankcijų.

Jūs pakeitėte pasaulio sąmonę. Ir nepriklausomai nuo to, kaip Ukrainoje klostysis įvykiai artimiausiomis dienomis, jūs užkariavote kolosalų moralinį palaikymą. Svarbiausia – kad šie pasaulio procesai pasiekė ir Rusiją. Jau prieš dvi dienas šiandien po žeme paraustoje Rusijoje keletas tūkstančių demonstrantų išėjo į gatves palaikydami Ukrainą. Tai labai svarbu. Keletas tūkstančių teisuolių, gelbėjančių Rusijos garbę ir būsimą Rusijos vietą poputiniškame geopolitiniame pasaulyje. Nes sulig kiekviena valanda pasaulio mąstysenoje ryškėja Rusijos kaip atstumtosios valstybės vaizdinys. Ji tokia bus metų metus, jeigu ne dešimtmečių dešimtmečius.

Bijau, kad mums, rusams, teks valytis nuo Putino tiek pat ilgai, kiek ir vokiečiams teko valytis nuo Hitlerio“, – pareiškė A. Piontkovskis.

Jis pabrėžė, kad mato milžinišką vakarietiškos sąmonės pokytį ir dar vieną neįtikimą dalyką – Vakarai jaučia gėdos jausmą. Todėl įvairialypė parama, dar vakar buvusi neįsivaizduojama iš Vakarų pusės, rytoj jau akivaizdžiai įmanoma.

„Svarbiausia – toliau laikytis. Ir aš manau, – kalbėjo A. Piontkovskis, – kad po kelių dienų Rusijoje grius režimo palaikymas. Šiandien mačiau marmūzes tų visų Rusijos propagandonų, iškreiptas baimės išraiškos. Jausmą, kad viskas pakrypo ne taip, kaip norėta. Pasaulis jau seniai šimtu procentų už jus, atsilaikykite keletą dienų, ir Putino palaikymas žlugs. Jau daug įvairių asmenų, meno, pramogų, verslo garsenybių, kurie visuomet palaikydavo Putiną, pasirodo su plakatais „už taiką“. Jie juk mato pasaulio reakciją ir visa tai, kas dedasi.

Morališkai jūs jau laimėjote. Tačiau priešas – negailestingas baisūnas.“

Protestas Sankt Peterburge prieš Rusijos karą Ukrainoje. EPA nuotrauka
Protestas Maskvoje prieš Rusijos karą Ukrainoje. EPA nuotrauka
Protestas Sankt Peterburge prieš Rusijos karą Ukrainoje. EPA nuotrauka
Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka

Rusija virto atstumtąja, ir rusams tai baisiausia

Putinas, pasak A. Piontkovskio, manė, kad Rusijoje jo sprendimas pradėti karą bus pasitiktas „su gėlėmis“. Tačiau dabar jis siaubinguose spąstuose. Jo propagandos mašinai sunkiai sekasi kurti alternatyvią realybę – kaip kad Goebbelsui: pirma pavykdavo, o 1945-ųjų balandį jau nebe. Putinas galįs su Kijevu padaryti tą patį, ką ir su Alepu. Viską sunaikinti. Ir kas toliau? Kaip jis valdys šią šalį? Kaip valdys Murajevas? Murajevas bus pakartas pirmosiomis valandomis, vos į jo rankas bus atiduota valdžia. „Ir jis tai gerai žino, gal net dabar mane girdi“, – kalbėjo A. Piontkovskis.

Rusijos tautai, elitui, kylančiam prieš Putiną, publicisto teigimu, baisiausias dalykas yra ne įvairios sankcijos, ne atjungimas nuo SWIFT sistemos, net ne visiškas dujų ir naftos embargas, o kur kas baisesni dalykai – Rusija pasaulio akyse virto atstumtąja, ir tokia liks ilgam.

„Pasikeitusio mąstymo katalizatorius jau veikia. Tiesiog turi atsirasti narsus rusų grafas Clausas von Stauffenbergas, kuris nušaus diktatorių. Žmonijai tai pats geriausias variantas. (Clausas von Stauffenbergas – kilmingas vokiečių karininkas, vienas pagrindinių 1944 m. liepos 20 d. pasikėsinimo į Hitlerį organizatorių – aut. past.). Manau, pats didžiausias stimulas – gausėjančios gretos rusų, suprantančių, kad ant jų pečių guli atsakomybė, kaltė ir kad visas pasaulis nuo jų nusigręžia. Ir šie procesai negrįžtami“, – aiškino A. Piontkovskis ir reziumavo, kad Putino griūtis neišvengiama.

Ukraina dabar yra laisvo pasaulio lyderė. Jos prezidentas Volodymyras Zelenskis – didvyris visam pasauliui, laisvės ir svarbiausia – pasirengimo ginti tą laisvę simbolis.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien