Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2022 04 22

Jurgita Jačėnaitė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

10 min.
Mykhailo Lakatoshas, „Zombieland“ (fragmentas). Creativesforukraine.com iliustracija

2022 04 22

Jurgita Jačėnaitė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

10 min.

Raidė Z – Rusijos kraugerystės Ukrainoje simbolis. Iš kur jis atsirado ir kam jo reikia?

Lietuvoje uždrausta viešai demonstruoti Rusijos propagandinius karinę agresiją skatinančius ženklus ir simbolius – Georgijaus juostas ir Kremliui pradėjus invaziją į suverenią Ukrainą išplitusį Z, V raidžių ir kitų elementų naudojimą. Už nusižengimus asmenys bus baudžiami bauda nuo 300 iki 700 eurų, įmonės – nuo 600 iki 1200 eurų. Už pakartotinius pažeidimus baudų dydis padidės atitinkamai iki 900 ir 1500 eurų.

Lotyniškos raidės Z ir V, ant Rusijos karinės technikos pastebėtos iš karto, kai tik Putinas davė įsakymą savo kariuomenei pradėti įsiveržimą į Ukrainą, tapo oficialiais Kremliaus vadinamosios „specoperacijos“ simboliais. Reikšdami palaikymą Rusijos kareiviams, į Z formos zigzagą rikiuojasi įvairių sambūrių aktyvistai. Ši raidė piešiama, klijuojama ant automobilių ir visuomeninio transporto (arba tiesiog išvedžiojama pirštu ant išpurvinto autobuso šono), reklamos stenduose. Administraciniuose pastatuose naktį šviesa paliekama uždegta taip, kad šviečiantys langai suformuotų Z raidę. Tiražuojama Z „patriotų“ atributika, socialinių tinklų paskyrose ši raidė užrašoma prie vardų, pavadinimų ar naudojama profilių nuotraukose.

Z ženklinimas tapo ir įbauginimo priemone tiems, kurie Rusijos „specoperaciją“ smerkia, – nepritariančiųjų Putino karui Ukrainoje namų durys vandalų pažymimos Z, suprask – „Mes žinom, kur tu, išdavike, gyveni.“

Pirmosiomis karo Ukrainoje dienomis socialiniuose tinkluose ėmė plisti nuotraukos ir videomedžiaga su rusų karine technika, paženklinta lotyniškomis raidėmis Z ir V. Dažniausiai buvo vaizduojama Z, plačiais baltų dažų potėpiais nupiešta ant haubicų, tankų ir karinių sunkvežimių; po to atsirado ir kitų nuotraukų – su raidėmis V arba trikampiu. Iš karto imtos kelti įvairios versijos, ką šios raidės galėtų reikšti. Buvo spėliojama, kad jos gali žymėti Rusijos ginkluotųjų pajėgų judėjimo kryptį: Z reiškia „Запад“ / „Zapad“ – „Vakarus“, V – „Восток“ / „Vostok“ – „Rytus“. Taip pat buvo manyta, kad Z ir V – tai aliuzija į Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio, pagrindinio Kremliaus taikinio, inicialus.

Triochizbenka, Luhansko regionas, Ukraina, 2022 m. kovo 27 d. Sergejaus Ilnickio / EPA-EFE nuotrauka
Triochizbenka, Luhansko regionas, Ukraina, 2022 m. kovo 27 d. Sergejaus Ilnickio / EPA-EFE nuotrauka
Triochizbenka, Luhansko regionas, Ukraina, 2022 m. kovo 27 d. Sergejaus Ilnickio / EPA-EFE nuotrauka
Sunaikintas Rusijos tankas netoli Charkivo 2022 m. kovo 31 d. Romano Pilipėjaus / EPA-EFE nuotrauka
Sunaikintas Rusijos tankas netoli Charkivo 2022 m. kovo 31 d. Romano Pilipėjaus / EPA-EFE nuotrauka

„ZаПацаноV“ ir kiti primityvūs šūkiai

Rusiškuose nepriklausomos žiniasklaidos kanaluose komentuojantys karo ekspertai teigia, kad raidė Z, nupiešta ant karinės technikos, reiškia „Западный военный округ“ / „Zapadnyj voennyj okrug“ – „Vakarų karinė apygarda“, o V – „Восточный военный округ“ / „Vostočnyj voennyj okrug“ – „Rytų karinė apygarda“. Technika, paženklinta trikampiu, priklauso Pietų karinei apygardai, o įstriža linija – Centrinei.

Portalui „Radio Svoboda“ „Conflict Intelligence Team“ įkūrėjas Ruslanas Levijevas aiškino: „Kareiviai negavo aiškių nurodymų, kaip reikia ženklinti techniką – kokio dydžio raidė turi būti, kur ją piešti. Todėl tokia žymėjimo įvairovė. Sklando nuomonė, esą šitaip technika buvo ženklinama mokymams. Nieko panašaus. Mokymai vyko tik Baltarusijoje, o technika buvo ženklinama visur, palei visą sienos su Ukraina teritoriją. Be to, niekas niekada mokymuose šitaip technikos nežymi – tai absurdas, po to juk reikia plauti, tada vėl dažyti. Tikruose mokymuose tiesiog išdalijamos raudonos ir mėlynos vėliavos, juostos ir pasakoma: jūs – mėlynieji, o jūs – raudonieji.“

Iš tiesų tokio ženklinimo prireikė, kad vykstant mūšiams būtų aišku, kuriai komandinei grupei karinė technika priklauso.

Praėjus maždaug savaitei nuo karo pradžios Kremliaus propagandininkams šovė į galvą mintis Z simbolį, jau spėjusį apaugti įvairiais mitais, išnaudoti ir kaip informacinio karo ginklą. RF gynybos ministerijos, vadovaujamos generolo Sergejaus Šoigu, viešieji ryšiai sugalvojo primityvų, „pritemptą“ paaiškinimą, esą Z reiškia „Zа победу“ / „Za pobedu“ – „Už pergalę“, V – „Сила V правде“ / „Sila V pravde“ – „Jėga tiesoje“, ir inicijavo su šiais bei panašiais šūkiais susijusias palaikymo Rusijos karinėms pajėgoms kampanijas. Iš tiesų Z „prekės ženklas“ sukurtas pagal visai neišradingą Georgijaus juostų ir panašių kampanijų analogiją.

Rusijos Federacijos gynybos ministerijos instagramo iliustracijos

Kokių nors specialių pagrindimų Rusijos gynybos ministerija nepateikė. Tiesiog savo instagramo ir telegramo paskyrose ėmė skelbti įvairius šūkius, kuriuose lotyniškos Z ir V paprastai pakeičia kirilicos analogus З ir В: „Zа мир“ („Už taiką“), „Zа правду“ („Už tiesą“), „Zаканчиваем войны“ („Užbaigiame karus“), „ZаПацаноV“ („Už vaikinus“) ir pan. Išplito iš pažiūros didelė informacinė Z simbolikos kampanija.

Kaip rašo „Radio Svoboda“, rusų kareiviai dėl to netgi atsisakė įprastų karinės technikos ženklinimo taisyklių, puldami Z žymėti viską iš eilės. Rusijos valstybinis TV kanalas RT karą Ukrainoje ėmė vadinti „specoperacija Z“ ir paleido į prekybą marškinėlius su šia simbolika. Panašiais marškinėliais ir automobilių lipdukais ėmė prekiauti stambi Rusijos internetinė parduotuvė „Wildberries“.

Na o Vakaruose Z propaganda iškart imta lyginti su nacių svastika – tam sugalvotas atitinkamas terminas „Zwastika“.

Maskva, Rusija, 2022 m. balandžio 18 d. Jurijaus Kočetkovo / EPA-EFE nuotrauka
Maskva, Rusija, 2022 m. balandžio 18 d. Jurijaus Kočetkovo / EPA-EFE nuotrauka
Maskva, Rusija, 2022 m. balandžio 18 d. Jurijaus Kočetkovo / EPA-EFE nuotrauka
Maskva, Rusija, 2022 m. balandžio 18 d. Jurijaus Kočetkovo / EPA-EFE nuotrauka
Prorusiškas protestas Belgrade, Serbijoje, 2022 m. balandžio 15 d. Andrejaus Cukico / EPA-EFE nuotrauka

Gyvieji Z zigzagai: dalyvavo Rusijos regionų vaikai, studentai, bet nesuprato, kam to reikia

Chrestomatinis pavyzdys, kaip Z propagandos zombinimui pasiduoda Rusijos visuomenė – Kemerovo (Kuzbaso) srities gubernatoriaus Sergejaus Civilevo elgesys. Įsakęs oficialiuose dokumentuose srities pavadinimą pakeisti į „КуZбасс“, jis pareiškė, kad Z – tai „visų pirma mūsų kovotojų palaikymo ženklas ir mūsų bendruomenės solidarumo simbolis“. Užbaikalė (Забайкалье) irgi pasikeitė pavadinimą – oficialiuose valdžios pranešimuose šalies regionas dabar vadinasi Zабайкалье.

„Radio Svoboda“ straipsnyje rašoma, kad leidinys SOTA publikavo metodiką visuomenės nuomonės formuotojams, kurią, kaip teigiama, sukūrė ta pati Kemerovo srities valdžia. Joje pateikiamos rekomendacijos, kaip „teisingai“ palaikyti Rusijos kariuomenę socialiniuose tinkluose: esą galima įrašyti kreipimąsi į kareivius, sukurti klipą, dainą, eiles ar netgi inicijuoti „on-line“ estafetes. Tokiuose įrašuose tinklaraštininkai privalantys naudoti grotažymes #ZаРоссию“ („už Rusiją“), #ZаНаших („už savus“), #ZаПутина („už Putiną“), #СвоихНеБросаем („savų nepaliekame“). Pagal šias grotažymes galima atrasti srautą publikacijų, įrašų, akcijų iš įvairių Rusijos regionų. Nemažai jų paskelbta švietimo įstaigų paskyrose, daug kur į tai įtraukiami vaikai.

Štai Kazanėje panašią akciją kovo pradžioje surengė vaikų hospisas – raide Z išsirikiuoti buvo liepta sunkiai sergantiems vaikams, jų tėvams ir personalui. „Kairėje rankoje mes laikėme skrajutes su LNR, DNR, Rusijos ir Tatarstano vėliavomis, o dešinę buvome sugniaužę į kumštį. Viskas pavyko sėkmingai. Buvo filmuojama iš sraigtasparnio, taip pat buvo atvykę federalinio kanalo žurnalistų“, – „Radio Svoboda“ cituoja hospisą įkūrusio fondo pirmininką Vladimirą Vavilovą.

Kita panaši akcija toje pačioje Kazanėje įvyko po kelių dienų. Ją aprašė portalas „Meduza“. Prekybos centre „Kazan Mall“ Kazanės valstybinio kultūros instituto studentai, apsivilkę baltais apsiaustais su prisegtomis Z formos Georgijaus juostelėmis, surengė „flešmobą“: susibūrę pakaičiui iškeldami aukštyn tai dešinę, tai kairę ranką, suspaustą į kumštį, kartojo šūkį „За мир!“ / „Za mir!“ („Už taiką!“) ir dainavo Olego Gazmanovo dainą „Pirmyn, Rusija!“

Kaip portalui „Meduza“ pasakojo patys instituto studentai, ši akcija buvo surengta per keletą valandų: dar renginio dienos rytą niekas nežinojo, kad vyks kažkas panašaus. Studentams buvo išsiuntinėtas Gazmanovo dainos tekstas su prašymu jį išmokti mintinai, bet nepaaiškinta, kam to reikia. Repeticijoje tą pačią dieną buvo pasakyta, kad vakare visi dalyvaus sambūryje prekybos centre. „Meduzai“ pasiteiravus, kas yra šios akcijos sumanytojas, Kazanės kultūros instituto komunikacijos skyrius atsakė – patys studentai.

Vadinamąją Rusijos „specoperaciją“ palaikančių akcijų su Z simbolika surengta ir kituose Rusijos regionuose. Pavyzdžiui, ta pati „Meduza“ rašo, kad Tomsko srityje vos per savaitę nuo kovo 7-osios iki 13-osios įvyko dešimtys tokių renginių, daugiausia organizuotų vietos valdžios iniciatyva.

„Meduzai“ pašnekovai teigė, kad regionuose žmonės nesupranta, ką raidės Z ir V reiškia: į žurnalistų klausimus vietos valdininkai atsakydavo iš anksto paruoštomis frazėmis – „Задача будет выполнена“ / „Zadača budet vypolnena“ („Užduotis bus įgyvendinta“) ir „Сила в правде“ / „Sila v pravde“ („Jėga tiesoje“), be jokių išsamesnių argumentų.

Priemonė ne tik sutelkti, bet ir įbauginti

Raidę Z galima išvysti ir labai netikėtose, komišką įspūdį sukeliančiose vietose. Pavyzdžiui, ant Jakutijos paukščių fabriko „patriotinių“ vištų kiaušinių. Arba ant Rusijos valstybės Dūmos deputatės Tatjanos Buckajos vyro pakaušio. Z raide savo šalmus ženklina ir šios šalies pareigūnai, vaikantys antikarinius protestus. 

Socialiniuose tinkluose karo Ukrainoje palaikytojai Z prideda prie savo slapyvardžių, naudoja paskyrų nuotraukose, rašo vietoj kirilicos atitikmens pavadinimuose. Pavyzdžiui, radikalaus stačiatikių judėjimo telegramo kanalas „Сорок Сороков“ / „Sorok Sorokov“ („Keturiasdešimt keturiasdešimčių“; frazeologizmas, reiškiantis „daugybę“, Maskvos cerkvių visovę) dabar vadinasi „Zорок Zороков“, o kanalas, kuriame 2019 m. rugpjūtį buvo publikuojami asmeniniai protestų prieš atsisakymą registruoti opozicinius kandidatus į Maskvos miesto Dūmą dalyvių duomenys, – „Товарищ Z Майор“ / „Tovarišč Z Major“ („Draugas Z Majoras“).

Per gana trumpą laiką lotyniškoji Z Rusijoje virto kone sakraliniu simboliu, iš kurio netgi uždrausta tyčiotis. Už „menkinantį“ komentarą apie Z Rusijos miesto Surguto gyventojas gavo 40 tūkst. rublių baudą – pagal naujai priimtą įstatymą dėl Rusijos ginkluotųjų pajėgų diskreditavimo. Vyras „Vkontakte“ po įrašu apie Z simbolio reikšmę ant Rusijos karinės technikos pakomentavo: Z reiškia „šikniai“ – „засранцы“ / „zasrancy“.

Z pradėta naudoti ne tik kaip propagandinis Rusijos karo Ukrainoje palaikymo simbolis, bet ir kaip stovinčiųjų kitoje barikadų pusėje įbauginimo priemonė. Kino kritikas Antonas Dolinas prieš išvykdamas iš Rusijos rado šiuo simboliu pažymėtas savo buto duris. „Esmė aiški: „Mes žinom, kur gyvena tavo šeima, saugokis“, – parašė A. Dolinas.

Tokį pat ženklą nepažįstamieji paliko ant režisierės, žurnalo „Teatras“ vyr. redaktorės Marinos Davydovos namų durų. Garsi intelektualė, pasitraukusi iš Rusijos į Lietuvą, parašė peticijos, raginančios nutraukti karo veiksmus Ukrainos teritorijoje, tekstą.

„Po keleto dienų ant mano buto durų atsirado Z ženklas, kurio reikšmės tada dar iki galo nesupratau. Buvo aišku viena: tai baltais dažais nupiešta „juoda žymė“, – socialiniuose tinkluose paskelbė M. Davydova.

Tokį pat simbolį aptiko ir nevyriausybinės stalininių represijų tyrimo ir jų aukų įamžinimo Rusijoje organizacijos „Memorialas“ bendradarbiai po 14 valandų trukusios kratos savo būstinėje: po didžiule Z buvo paliktas užrašas: „Memorialas – viskas“.

Kas tai sugalvojo?

Rusijos žiniasklaidos portalas „Meduza“ pamėgino išsiaiškinti, kas konkrečiai sugalvojo simbolį Z padaryti vienu esminių Rusijos propagandos elementų. Keletas „Meduzos“ pašnekovų, artimų politiniam RF prezidento administracijos blokui, minėjo, kad ši idėja priklauso Rusijos gynybos ministerijos viešųjų ryšių komandai, vadovaujamai ministro Sergejaus Šoigu patarėjo Andrejaus Ilnickio, taip pat jai padėjo valstybinis naujienų kanalas RT. Šaltinis „Meduzai“ teigė, kad TV kanalo dizaineriai sugalvojo simboliką, o ministras Šoigu ją patvirtino. Tas pats šaltinis sakė, kad su simbolika buvo supažindintas ir Putinas, ši jam patikusi.

Z simbolika, kaip Rusijos karių palaikymo ženklas, naudota dar iki oficialios karo Ukrainoje pradžios. Tai „Meduzai“ aiškino politinis technologas Igoris Manguševas, telegramo kanalo „Записки авантюриста“ / „Zapiski avantiurista“ („Avantiūristo užrašai“, dabar rašoma su Z) autorius ir, kaip pats prisistatė, „į pensiją išėjęs LNR kapitonas“. I. Manguševas pareiškė, kad sambūrių akcijų idėja kilo būtent jam ir jo kūrybinių profesijų bendražygiams. Kaip įrodymą „Meduzai“ jis pateikė telegramo susirašinėjimo ekrano kopijas su siūlymais savo kanalų paskyrų nuotraukose naudoti logotipą su raide Z – „būtent nupieštą baltos spalvos potėpiais, tarsi nerangiai, bet visų vienodai“.

Tokie vaizdai, kaip skelbia „Meduza“, iš tiesų pradėjo plisti telegramo grupėse, kuriose buvo kalbama apie palaikymą „liaudies respublikoms“ Ukrainos rytuose, prieš pat prasidėjus karui. Būtent čia, mano I. Manguševas, šią simboliką pamatė „kažkas iš žmonių, atsakingų už valstybės propagandą, ir pagalvojo: o, gera tema, imkime“. Dėl autorinių teisių I. Manguševas kovoti neketinąs: „Mes padarėme svarbų ir naudingą darbą. Esame patenkinti, kad tai išplito tarp žmonių. Dėl daugelio priežasčių mes neturime valstybinių resursų paversti tai masiniu dalyku. Negalime kaip RT pagaminti milijonus marškinėlių ir juos pardavinėti.“

Kita vertus, I. Manguševo nuomone, metodai, kaip Z simbolika įperšama tautai, yra nenatūralūs, žmonės ją perima nenuoširdžiai, nesavanoriškai.

Maskva, Rusija, 2022 m. kovo 30 d. Jurijaus Kočetkovo / EPA-EFE nuotrauka
Stupinas, Rusija, 2022 m. balandžio 20 d. Maksimo Šipenkovo / EPA-EFE nuotrauka
Kašira, Rusija, 2022 m. balandžio 20 d. Maksimo Šipenkovo / EPA-EFE nuotrauka
Maskvos prospektas Sankt Peterburge 2022 m. balandžio 4 d. Anatolijaus Malcevo / EPA-EFE nuotrauka
Ligovskio prospektas Sankt Peterburge, Rusijoje, 2022 m. kovo 7 d. Anatolijaus Malcevo / EPA-EFE nuotrauka
Ligovskio prospektas Sankt Peterburge, Rusijoje, 2022 m. kovo 7 d. Anatolijaus Malcevo / EPA-EFE nuotrauka
Domodevovo oro uostas Rusijoje 2022 m. balandžio 1 d. Maksimo Šipenkovo / EPA-EFE nuotrauka
„Proveržio“ muziejus-panorama, dedikuota Leningrado blokadai Antrojo pasaulinio karo metais, Kirovske, netoli Sankt Peterburgo, Rusijoje, 2022 m. balandžio 6 d. Anatolijaus Malcevo / EPA-EFE nuotrauka

Z kampanija – tik tautos palaikymo imitacija

Dar vieną publikaciją, skirtą propagandinei Rusijos karą Ukrainoje palaikančiai Z kampanijai, parengė Dmitrijus Kolezevas, portalo „Republic“ vyr. redaktorius. Duodamas interviu jutubo kanalui „Popular Politics“ jis tvirtino, kad rengdamas publikaciją priėjo išvadą, jog visa ši Z kampanija, daugiausia inicijuojama valdžios organų ir palaikoma dalies Rusijos gyventojų, iš tiesų yra ne realus tautos palaikymas, bet didžiąja dalimi tik tautos palaikymo imitacija.

Pasak jo, tai iš viršaus nuleista kampanija, organizuota įprastais kanalais, pasitelkus įprastas priemones. Ir visi, kurie atidžiai stebi, kaip veikia Rusijos valdžia, kurie perprato Georgijaus juostų kampanijos organizavimą ir visų kitų panašių – politinių, rinkiminių, referendumų, aiškiai mato rutininių valdininkų sprendimų analogijas.

„Kažkas tokius dalykus, žinoma, palaiko, kažkas tai daro noriai. Tačiau esu surinkęs gana daug pavyzdžių, kurie rodo, kad žmonės tam priešinasi. Pavyzdžiui, mokytojai“, – laidoje kalbėjo D. Kolezevas.

Vienas esminių Z kampanijos tikslų, pasak „Republic“ vyr. redaktoriaus – įbauginti protestuojančiuosius prieš karą, priversti juos pasijusti „marginalais“, kurių požiūris esą nereikšmingas „didžiulėje Z palaikymo akcijoje“.

„Tačiau tai yra tautos palaikymo imitacija. Nėra jokių plačių Rusijos žmonių masių, į tai įsitraukusių nuoširdžiai. Yra valdininkų užduotys, metodikos ir kažkoks procentas asmenų, kurie tai palaiko. Taip pat yra daug žmonių, kurie daugiau ar mažiau yra indiferentiški, bet kažkaip vis tiek pritaria. Todėl visuomenė suskaldyta, jokios totalios Z Rusijos nėra. Esu tuo tikras. Ir kai rengiau šį straipsnį, tuo tik įsitikinau“, – tvirtino D. Kolezevas.

Savo publikacijoje jis taip ir rašo: „Nors kai kurie rusai iš tiesų palaiko „specoperaciją“, iš tiesų daugelis Z akcijų – nenuoširdi pilietinės pozicijos apraiška, tai tik entuziazmo imitacija, iš viršaus nuleistos ir organizuotos valdžios kampanijos rezultatas.“

Pasak publikacijos autoriaus, pirmosiomis kovo dienomis regioninės įstaigos, kurios bendradarbiauja su Maskvos autonomine nekomercine organizacija „Диалог регионы“ / „Dialog regiony“ („Regionų dialogas“), ėmė gauti laiškus su instrukcijomis. „Būtina realizuoti aktyvią ženklo Z integracijų seriją on-line“, – buvo rašoma viename laiške. Siūlyti penki „integracijos“ variantai: išskirti raidę Z garsaus nuomonės formuotojo ar tinklaraštininko pavardėje, išskirti raidę Z viešų grupių pavadinimuose ar pridėti ją pabaigoje, pavyzdžiui, „Подслушано в ПенZе“ („Išgirsta Penzoje“), „Типичный Саратов Z“ („Tipinis Saratovas Z“), naudoti vandenženklį Z turinyje, skirtame „specoperacijai“, naudoti Z profilio nuotraukose, taip pat naudoti grafinius paveikslėlius su Z raide. 

Taip pat laiško gavėjams buvo siūloma naudoti grotažymes #своихнебросаем („savų napaliekame“), #zамир („už taiką“), #ZаПрезидента („už prezidentą“). Tame pačiame laiške pateikti ir off-line akcijų formatai: lipdukai su Z ant automobilių, Z projekcijos ant pastatų, automobilių vairuotojų „flešmobai“, mašinas išrikiuojant Z raidės forma, ar kitokie palaikymo sambūriai bei gatvių akcijos.

Toliau publikacijoje rašoma, kad autonominė nekomercinė organizacija „Диалог регионы“, kurios atstovai išsiuntinėjo laiškus, yra dukterinė autonominės nekomercinės organizacijos „Диалог“ / „Dialog“ – „Dialogas“, struktūra. Tai pagrindinė įstaiga, užsiimanti Kremliaus suformuotos nuomonės platinimu internete. 2021 m. gruodį „Dialogui“ ir „Regionų dialogui“ ėmė vadovauti Vladimiras Tabakas, kadaise išgarsėjęs kaip Putino garbei išleisto kalendoriaus, kuriam nusifotografavo apsinuoginusios Maskvos valstybinio universiteto studentės, prodiuseris. Prieš tai abiejų organizacijų vadovas buvo Aleksejus Goreslavskis – buvęs prezidento administracijos ir artimas Kremliui medijos vadybininkas. Šaltiniai „Republic“ teigė, kad abi organizacijos glaudžiais ryšiais susijusios su prezidento administracija.

Sprendžiant pagal socialinių tinklų turinį, Z akcijos organizatorių pastangos nenuėjo veltui, rašoma „Republic“ straipsnyje. Akcijos publikacijos plačiai išplito Rusijos leidžiamuose naudoti socialiniuose tinkluose. Kai kurios žodis žodin atsikartoja – matyt, tokie tekstai buvo parengti iš anksto ir išsiuntinėti centralizuotai, kad pasiektų ir biudžetinės piramidės apačias. Z kampaniją socialiniuose tinkluose papildžiusiems vaizdo įrašams būdinga ta pati struktūra, ypač jie dažni valdžios įstaigų viešuose įrašuose, vaizdo medžiaga dalijamasi po keletą kartų. Akivaizdu, kad Z propagandoje visu pajėgumu išnaudojama Rusijos valstybinė žiniasklaida.

Kai tapo aišku, kad „specoperacija“ Ukrainoje nebeapsiribos žaibišku karu, propagandinė Kremliaus mašina ėmė didinti apsukas. Ypač didelis dėmesys tuomet sutelktas į paauglius ir jaunimą – amžiaus grupę, lengviausiai įsitraukiančią į protesto akcijas. Mokyklose mokytojams buvo liepta vesti „patriotines“ pamokas, o aukštosios mokyklos gavo metodikas, kaip dirbti su studentais, kaip vesti „kuratorines valandas“, „teisingai“ atsakinėti į klausimus ir dalinti „teisingus“ patarimus.

8-osios Krymo aneksijos metinės Krasnogorske, Maskvos srityje, Rusijoje, 2022 m. kovo 18 d. Maksimo Šipenkovo / EPA-EFE nuotrauka
8-osios Krymo aneksijos metinės Maskvos Lužnikų stadione, Rusijoje, 2022 m. kovo 18 d. Pavelo Bedniakovo / EPA-EFE nuotrauka
8-osios Krymo aneksijos metinės Maskvos Lužnikų stadione, Rusijoje, 2022 m. kovo 18 d. Aleksandro Vilfo / EPA-EFE nuotrauka

Kam to reikia?

Politologė Tatjana Stanovaja tame pačiame „Republic“ straipsnyje paaiškino, kam Rusijos valdžios sistemai prireikė simbolio Z propagandos, – kad didesnės rizikos ir turbulencijos sąlygomis būtų galima pažymėti „savus“ ir „svetimus“.

„Man atrodo, esminis šio simbolio adresatas yra netgi ne Rusijos kareiviai, kuriems neva skiriamas palaikymas, o pats Putinas, – svarstė politologė. – Jis ryžosi labai rizikingai operacijai, sukeldamas grėsmę viskam, kas buvo nuveikta per pastaruosius metus, visiems planams ir viltims. Ir tokioje situacijoje jam reikia daugiau tautos meilės ir palaikymo įrodymų. Tokios akcijos reikalingos, kad būtų galima Putinui ant stalo padėti ataskaitas ir pasakyti, jog jį palaiko įvairūs visuomenės sluoksniai, kad konsolidacija vyksta.“

Politologės nuomone, dabar Rusijoje matome nacionalinę poliarizaciją. Visuomenė pasidalijusi į dvi nelygias grupes: viename poliuje dauguma, palaikanti „karinę operaciją“ ir valstybę (tai netgi nėra Putino asmens palaikymas, ne visi „specoperacijos“ šalininkai prezidentą vertina pozityviai), o kitame poliuje – mažuma karo priešininkų. Pastarieji aktyvūs, tačiau juos apėmęs šokas. Žinodami, kad jiems gresia represijos ir kitokie suvaržymai, jie neturi galimybės masiškai protestuoti.

„Poliarizacija tik stiprės, – mano T. Stanovaja. – Ilgainiui dėl konsoliduojančio efekto silpnėjimo ir dėl to, kaip režimas rodys savo silpnumą, karo priešininkų grupė vis stiprės ir įgis vis daugiau galimybių reikšti savo nepritarimą. O palaikančiųjų „specoperaciją“ gretos vis labiau kriks. Šiuos pokyčius pamatysime mažiausiai po pusmečio.“

Mykhailo Lakatoshas, „Zombieland“. Creativesforukraine.com iliustracija