2020 10 09

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

Rasų kapinių draugija kviečia prisijungti prie visuomeninių akcijų Vėlinių proga

Joanos Božerodskos nuotrauka

Artėja Vėlinės – rimties ir susikaupimo metas. Skirtingai nuo daugelio kitų Europos ir pasaulio tautų, lietuviai ir lenkai, ko gero, yra unikalūs poreikiu ir pomėgiu prižiūrėti artimųjų kapus. Mes tebeturime išlaikę stiprų dvasinį ryšį su anapusiniu pasauliu – jeigu prižiūrime, sodiname, ravime, vadinasi, prisimename. Mirusiųjų pagerbimo dieną keliaujame aplankyti mūsų mylimų žmonių kapų ir labai stengiamės, kad jie atrodytų įspūdingiau nei kasdien. Tačiau Lietuvoje yra ir tokių kapinių, į kurias mažai kas įžengia, jos yra apleistos, senos.

Geriausias pavyzdys – Vilniaus Rasų (įkurtos 1801 m.) ir Bernardinų (įkurtos 1810 m.) kapinės. Tai lietuviškos ir lenkiškos kultūros jungiamoji dalis, visos mūsų šalies istorijos bei kultūros paminklas, „atversta istorijos knyga“. Šiose kapinėse palaidoti 1831 ir 1861 m. sukilimo dalyviai, tautų didvyriai, žymūs rašytojai, menininkai, mokslininkai, gydytojai, dvasininkai ir pan. Didžiausią niokojimo bangą kapinės patyrė po II pasaulinio karo. Sovietiniu laikotarpiu kapinės patyrė vis didesnį nuosmukį: buvo vagiamos geležinės tvorelės, šalinami metaliniai kryžiai, kurie dažnai patekdavo į metalo laužo supirktuves. Be to, vandalai niokodavo koplyčias, daužydavo antkapinius paminklus. Šiandien apie 90 % kapų yra apleistų, nes nėra kam jų prižiūrėti – giminės mirė, išvyko arba žmonės nesusilaukė palikuonių, kurie galėtų rūpintis jų amžino poilsio vieta.

Organizatorių nuotrauka

Naudodamasi puikia proga, asociacija „Visuomeninė Rasų kapinių draugija“, šiemet švenčianti trisdešimties metų jubiliejų, nuoširdžiai kviečia Vilniaus krašte gyvenančius asmenis, įvairias organizacijas ir įmones prisijungti prie rudeninių akcijų, kaip antai:

* Rasų (Rasų g. 32) ir Bernardinų (Žvirgždyno g. 3) kapinių tvarkymas: vyks nuo 2020 m. spalio 15 d. (ketvirtadienio) iki spalio 30 d. imtinai (penktadienio). Maloniai prašome iš anksto suderinti atvykimo laiką ir rūpimus klausimus su kapinių administracija, p. Nijole Minasieniene + 370 615 25887 arba p. Alina Butėniene +370 616 38727. Galima atsinešti savo pirštines, didelius šiukšlių maišus, jei turima – darbo įrankių.

* Žvakių rinkimo akcija „Padovanok šviesą Rasoms ir Bernardinų kapinėms“: vyks nuo 2020 m. spalio 10 d. (šeštadienio) iki spalio 29 d. imtinai (ketvirtadienio). Žvakių galima atnešti į Vilniaus lenkų kultūros namus (Naugarduko g. 76) ir palikti priėmime (I aukšte). Administratorė užregistruos Jus ir Jūsų atneštų žvakių skaičių. Visos surinktos žvakės skautų pagalba bus uždegtos Rasų ir Bernardinų kapinėse lapkričio 1-osios dieną (14.30 val).

* Žvakių surinkimo akcija iš senųjų kapinių: vyks nuo 2020 m. lapkričio 5 d. (ketvirtadienio) iki lapkričio 22 d. (sekmadienio) imtinai. Praeitų metų lapkričio mėn. į mūsų draugiją kreipėsi Rasų kapinių administracija turėdama prašymą padėti laiku surinkti sudegusias žvakes, nes šaltuoju laikotarpiu, ypač žiemą, žvakių stiklas trūkinėja ir gadina paminklus, lieka nešvarumų. Maloniai prašome iš anksto suderinti atvykimo laiką ir rūpimus klausimus su kapinių administracija, p. Nijole Minasieniene + 370 615 25887 arba p. Alina Butėniene +370 616 38727.

Verta priminti, kad praeitų metų lapkričio 22 d. Rasų kapinių pagrindinėje koplyčioje iškilmingai buvo palaidoti 1863-1864 m. sukilimo dalyviai. Šie metai Bernardinų kapinėms irgi ypatingi – 210 metų nuo jų įkūrimo. Todėl, atsižvelgdami į abiem tautom rūpimą įvykį bei neeilinę datą, tikimės supratingumo, palaikymo ir aktyvaus dalyvavimo tvarkant senąsias kapines.

Bendri tikslai mus jungia. Sutelkime visas jėgas kartu stiprinti mūsų patriotiškumą, dvasiškumą ne tik žodžiais, bet ir konkrečiais veiksmais.

Dalyvaujant Rasų kapinių draugijos siūlomose akcijose maloniai prašome atsižvelgti į koronaviruso epidemiologinę situaciją ir laikytis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos pateiktų rekomendacijų.

Mūsų misija

Kurti krikščionišką pasaulėžiūrą atskleidžiantį, aktualų, viltingą ir išliekantį turinį.

Prisidėkite skirdami paramą.