Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Rugsėjo „Artuma“: kad neliktų suvokimo „kiti“, o būtume tik „mes“

Helena Lopes/ Unsplash.com nuotrauka

Ar tikrai esame broliai ir seserys? Ar tikrai esame krikščionys? Šitai rūpi ir apie tai rugsėjo Artumoje kalba redaktorius Darius Chmieliausias, šią skaudžią „savi – svetimi“ temą ir krikščionišką laikyseną aptaria kardinolas Juozas Audrys Bačkis. Popiežius Pranciškus rugsėjį minimos Pasaulinės migrantų ir pabėgėlių dienos proga visus ragina drauge žengti link vis plačiau apimančio „mes“.

Išplėstinę katalikiškos vasaros įvykių kroniką pateikia Saulena Žiugždaitė. Vasarą Tokijuje vykusios olimpinės žaidynės gąsdino nuolat augančiu Covid-19 užsikrėtimų skaičiumi. Kai kurios delegacijos, rašo kronikos autorė, atvyko į žaidynes su savo kapelionais: „Bažnyčia ten, kur žmonės.“

Rugsėjo „Artumos“ viršelis

Liepos pabaigoje Vatikane prasidėjo teismo procesas 10 asmenų, galimai įsitraukusių į neteisėtas nekilnojamojo turto investicijas Londone. Lenkijos Katalikų Bažnyčioje tęsiasi gili krizė, susijusi su šokiruojančiais pedofilijos faktais… Nusikaltimai prieš vaikus – nusikaltimai apskritai prieš žmogų.

Tomas Viluckas, portalo laikmetis.lt įkūrėjas, rugsėjo Artumoje kalbina prelatą Visvaldą Kulboką. Rugpjūčio 14 d. Vilniaus katedroje, prieš pradėdamas apaštalinę nuncijaus tarnystę Ukrainoje, prelatas priėmė vyskupo šventimus. Kokie iššūkiai laukia nelengvoje misijoje?

Liepos 2-ąją verslininkas Audrius Globys tapo naujai įkurtos Lietuvos krikščionių darbuotojų profesinės sąjungos (LKDPS) pirmininku. Profsąjungos tikslas – ginti jos narių religijos ir sąžinės laisvę, skleisti krikščioniškąjį socialinį mokymą. Pasak straipsnio autorės Saulenės Žiugždaitės, Krikščionių profsąjunga turėtų išlikti pranašė, drąsus sąžinės balsas tarp mūsų, skleidžiantis atviros tapatybės kultūrą.

Vertybiniai moraliniai skirtumai, nesusikalbėjimas pačiuose aukščiausiuose politikų gretose… Ar tai jau galima būtų pavadinti vis didėjančia Lietuvos politiniame pasaulyje properša, takoskyra? Dr. Vincentas Vobolevičius straipsnyje „Laimėtojai prieš „lūzerius“. Ar tikrai?“ aiškinasi, kokia gi rastųsi galimybė susikalbėti kardinaliai priešingiems pasauliams.

Su popiežiaus Pranciškaus bažnytine reforma, paskelbtą laišku motu proprio forma Traditionis Custodis, atšaukiančią popiežių ir Jono Pauliaus II Benedikto XVI suteiktas liturgines išlygas,  išsamiai supažindina kunigas Artūras Kazlauskas. „Liturgija visada yra Bažnyčios, o ši visada orientuota į vienybę“, – teigia straipsnio autorius Kazlauskas.

Rugsėjo 26 dieną minėsime Pasaulinę migrantų ir pabėgėlių dieną. Ar mes mokame priimti pakeleivį, o gal užtrenkiame jam duris ir užkietiname širdį? „Atverkime savo širdį, nebijokime kitokios kultūros žmonių, išmokime kartu gyventi, neužsidarykime. Eikime susitikimo kultūros link drąsiai“, – ragina kardinolas A. J. Bačkis.

„Man teko palikti namus, Irake tapus pernelyg pavojinga gyventi“, – pasakoja irakietė Rita Tamur, 25-erių metų migrantė Vilniaus arkivyskupijos Carito Užsieniečių integracijos programos Socialinės integracijos koordinatorei Augustei Dudulytei. Ritos Tamur pagrindinė veikla Lietuvoje – psichologinė pagalba prieglobsčio prašantiesiems. Dabar jos misija – padėti susigaudyti svečioje šalyje ir adaptuotis žmonėms, praradusiems, palikusiems savo namus.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

„Trisdešimties ar juolab trisdešimt penkerių metų sulaukęs žmogus vargu ar benori būti vadinamas „jaunimu“, – Artumoje savo patirtimi ir idėjomis dalijasi Giedrė Barčkutė. Kaipgi užimti jaunus suaugusius žmones, kurie jau pernelyg dideli, kad glaustųsi prie bendrų jaunimiečių katalikiškos veiklos ir dar ne tokio statuso, kad jungtųsi prie šeimų? G. Barčkutė, regis, siūlo puikią išeitį – bendrus žygius gamtoje

Kuo ypatinga Šešuolių parapija, koks jos ryšys su šventuoju Juozapu, kokie nepaprasti varpų aidai sklinda ir dar sklis iš bažnyčios varpinės, sužinosite perskaitę apie šią tikėjimo šviesą dovanojančią Lietuvos vietą.

Artumos redakcija susitiko su šeima, užauginusia 15-a sūnų ir vieną dukterį. Šeimos tėvai – Daina ir Tomas Stravinskai: „Visada pasitikėjome Dievu. Nesididžiuodamas sakau, kad nesimeldžiau, prašydamas pinigų. Meldėmės, kad vaikai užaugtų tikintys, laikytųsi Dievo.“

Rugsėjo Artumos viršelyje – džiūstantys skalbiniai, užmesti ant skiriančios pabėgėlius nuo mūsų vielinės tvoros. Ir ten vyksta kasdienis gyvenimas, sunkus ir sklidinas nežinomybės. Tegu Dievo karalystė prasideda čia ir dabar.