Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2022 03 31

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

S. Bako muziejus kviečia į parodą „Arik Brauer. Pesacho pasakojimai“

Arikas Baueris su Naomi Dahabani. Samuelio Bako muziejaus nuotrauka

Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus padalinys – Samuelio Bako muziejus (Naugarduko g. 10, Vilnius) nuo kovo 31 d. kviečia į žymaus Austrijos menininko Ariko Brauerio tapybos darbų parodą iš Vienos žydų muziejaus ir privačios Brauerių šeimos kolekcijos „Arik Brauer. Pesacho pasakojimai“.

Arikas Braueris (1929—2021) – vienas iš Vienos fantastinio realizmo mokyklos įkūrėjų, dailininkas, scenografas, freskų autorius, architektas, poetas, šokėjas. Jis gimė Vienoje, žydų išeivio iš Vilniaus Simchės Mošės Benjamino Segalo šeimoje. Holokausto metais Ariko tėvas žuvo Rygos gete.

Po Antrojo pasaulinio karo A. Braueris mokėsi Vienos vaizduojamojo meno akademijoje (kurioje vėliau dėstė), Vienos miesto muzikos mokykloje. Savo kūrybą eksponavo Italijoje, Prancūzijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Austrijoje, Izraelyje ir kt. A. Braueris buvo menininkų Rudolfo Hausnerio, Ernsto Fuchso, Wolfgango Hutterio ir Antono Lehmdeno bendramintis, kartu su žymiuoju architeku Friedensreichu Hundertwasseriu įgyvendino aplinkosaugos projektus. Jis yra pelnęs Austrijos Respublikos Konrado Lorenzo prizą už gamtos ir aplinkos apsaugojimą, didįjį aukso ordiną „Už nuopelnus Austrijos Respublikai“, kitų garbingų apdovanojimų.

Vienos svarbiausių žydų švenčių – Pesacho – kuria prisimenamas išsivadavimas iš Egipto nelaisvės – tema A. Brauerį įkvėpė dar 1979 m., visas jos piešinių tiražas buvo išparduotas. 2013 m. gimė naujas kūrinių ciklas „Iš kartos į kartą“, meninės kūrybos vaizdiniais interpretuojantis biblinius Pesacho pasakojimus ir leidžiantis savitai pažvelgti į vis naujoms kartoms perduodamus svarbiausius žydų istorijos įvykius.

Šis ciklas sudaro kertinę parodos „Arikas Braueris. Pesacho pasakojimai“ dalį. Parodoje taip pat eksponuojama keletas tapybos darbų kitomis biblinėmis temomis, fotografijos iš asmeninio dailininko gyvenimo.

Ariko Bauerio autoportretas. Samuelio Bako muziejaus nuotrauka
Arikas Baueris su Ernstu Fuchsu. Samuelio Bako muziejaus nuotrauka

„Ariko Brauerio darbų paroda muziejus tęsia pažintį su įvairių šalių žydų menininkų, kilusių iš Lietuvos, kūryba. Paroda, atidaroma tarp žydų karnavalinės šventės Purimo ir Išsilaisvinimo šventės Pesacho, Rusijos karinės agresijos prieš Ukrainą kontekste kaip niekada suaktualina laisvės siekį, pasiryžimą įveikti visas negandas dėl galimybės laisvai puoselėti savo tapatybę. Galimybę pristatyti Ariko Brauerio darbus Lietuvos visuomenei turime Austrijos ambasadorės Lietuvai Yvonne Doncic-Sorinj, asmeniškai daug prisidėjusios prie parodos įgyvendinimo, ir rėmėjų – „Vienna Insurance Group“ ir ne gyvybės draudimo bendrovės „Compensa Vienna Insurance Group“ dėka“, – sako Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus direktorė dr. Kamilė Rupeikaitė.

Paroda Samuelio Bako muziejuje (Naugarduko g. 10, Vilnius) veiks iki 2022 m. birželio 6 d.

Samuelio Bako muziejaus informacija

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Svarbu!

Įsivaizduokite, vieną dieną Jus pasiekia tokia žinia –
dėl finansinių sunkumų „Bernardinai.lt“ stabdo savo veiklą.

Darome viską, kad taip neatsitiktų, bet mums reikia Jūsų pagalbos.
Paremkite dabar, kad galėtumėte skaityti „Bernardinai.lt“ ir rytoj.