Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2023 01 27

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Sandanso kino festivalio apdovanojimas už geriausią režisūrą – lietuvei M. Kavtaradzei

Rež. Marijos Kavtaradzės filmo „Tu man nieko neprimeni“ („Slow“, 2023 m.) kūrybinė komanda Sandanso kino festivalyje. „M–Films“ nuotrauka

Sausio 27 d., penktadienio, vakarą Lietuvą pasiekė ypatinga žinia iš Sandanso kino festivalio – režisierė Marija Kavtaradzė jame pelnė apdovanojimą už filmo „Tu man nieko neprimeni“ (angl. Slow) režisūrą. Prestižiniame JAV vykstančiame festivalyje įvyko pasaulinė naujausio M. Kavtaradzės filmo premjera, po kurios pagyrų negailėjo ir kino kritikai, ir žiūrovai.

„Dar sunku patikėti, kad pirmasis filmo pasirodymas pasauliui – toks sėkmingas. Esu dėkinga visai filmo komandai ir kiekvienam atskirai už šią kūrybinę kelionę kartu. Prasideda kitas etapas – filmas sutinka žiūrovą. Neįtikėtina, kad „Tu man nieko neprimeni“ iškart sulaukė tokio didžiulio įvertinimo būtent mano svajonių festivalyje – Sandanse“, – atsiėmusi apdovanojimą įspūdžiais dalijosi M. Kavtaradzė.

„Pirmieji filmo seansai visada ypatingi. Jautėmės labai gerai, patys dalyvavome kiekvienoje peržiūroje ir gavome daug meilės, gražių žiūrovų atsiliepimų. Įdomu tai, kad kaskart labai skyrėsi jų klausimai – žmonės filmą priima tikrai plačiai ir įvairiai, kiekvienas sau iš jo pasiima vis ką nors kito. Bet viena tema kartojosi po kiekvieno seanso – žiūrovai labai gyrė aktorius. Nebuvo pokalbio, kad nebūtų paminėta puiki vaidyba“, – šypsojosi režisierė, į festivalį vykusi kartu su pagrindiniais aktoriais Greta Grinevičiūte ir Kęstučiu Cicėnu bei prodiusere Marija Razgute („M–Films“).

Rež. Marijos Kavtaradzės filmo „Tu man nieko neprimeni“ („Slow“, 2023 m.) kadras

„Akimirksniu tampa klasika“

„Kavtaradzė sukūrė tokią subtilią meilės istoriją, kad ji tiesiog akimirksniu tampa klasika. Kruopščiai ištyrinėjusi aseksualumą, vedama pagarbos nestandartiniams santykiams, ji abu pagrindinius veikėjus susluoksniavo jų kiekvieno savaip skirtingais būdais. <…> Nenuginčijama Grinevičiūtės ir Cicėno chemija veikia kerinčiai. Tai akimirksniu įtraukia ir pasiima į kelionę po jų romano ekrane. <…> Įspūdinga kinematografija bei stiprus garso takelis papildo ir taip stiprų filmą ir paverčia jį visišku lietuviško kino laimėjimu. „Slow“ nėra įprasta romantinė drama – filmas išsiskiria iš kitų, įnešdamas pokytį šiame atsinaujinimo trokštančiame subžanre. 2021-ųjų „Blogiausias žmogus pasaulyje“ ir „Slow“ būtų tobulas duetas“, – recenzijoje filmui pagyrų negailėjo „into:screens“.

„Panašu, kad „Slow“ norės parodyti nemažai festivalių. Tačiau svarbiausia, kad šis filmas gali Kavtaradzę įtvirtinti kaip dėmesio vertą vardą, taip pat jis gali turėti didelę įtaką dviejų nuostabių pagrindinių vaidmenų atlikėjų – naujokų Gretos Grinevičiūtės ir Kęstučio Cicėno – karjeroms. <…> Nei Grinevičiūtės, nei Cicėno filmografijos nėra gausios, tačiau jie prikaustydami atlieka savo vaidmenis, ir tai jiems turėtų padėti įsitvirtinti ne vien Baltijos šalyse“, – „The Film Verdict“ apžvalgoje rašė Boydas van Hoeijus.

Režisierė Marija Kavtaradzė. Asmeninio archyvo nuotrauka

„Stulbina G. Grinevičiūtės ir K. Cicėno duetas“

„Galimybė žiūrėti, kaip puikūs aktoriai – tokie kaip Grinevičiūtė ir Cicėnas – juda vienas aplink kitą, yra tai, dėl ko mes vaikštome į kiną. O svarbiausia, kad jie praeityje palieka visus puikių meilės istorijų skiriamuosius bruožus. Kavtaradzės pateikiamas naujas požiūris į meilės istoriją yra ypatingas. <…> jos talentas atskleisti šių santykių niuansus yra tai, kas filmą „Slow“ iškart paverčia svarbiu pasaulinio kino kūriniu“, – filmu žavėjosi Alanas Frenchas iš „Sunshine State Cineplex“.

„Filme stulbina Gretos Grinevičiūtės ir Kęstučio Cicėno duetas – jie maksimaliai autentiškai perteikia sudėtingus savo personažų charakterius. <…> Jie mus priverčia pajusti tą magnetinę trauką, kurią jų personažai jaučia vienas kitam, todėl sunku neįsimylėti šių netobulų žmogiškųjų būtybių“, – įspūdžiais dalijosi Akashas Deshpande iš „High on Films“.

„Nuo pat pradžių esame Elenos ir Dovydo santykių liudininkai, patiriame jų pakilimus ir nuosmukius. Tai leidžia scenaristės ir režisierės Marijos Kavtaradzės dramą pajusti neįtikėtinai intymiai. „Slow“ – tai įtikinama meditacija apie šiuolaikinį romaną“, – rašė Robas Aldamas iš „Backseat Mafia“.

Lietuvoje filmas pasirodys rudenį

Meilės dramoje „Tu man nieko neprimeni“ (angl. Slow) šiuolaikinio šokio šokėja Elena sutinka Dovydą – gestų kalbos vertėją, paskirtą vertėjauti jos rengiamose pamokose negirdintiems jaunuoliams. Jųdviejų ryšys – staigus, dinamiškas, betarpiškas, ir, nepaisydami kasdienybės trukdžių, jie artėja vienas prie kito – platoniškas santykis virsta romantiniu. Tačiau jiems susipinant vis glaudžiau, kartu tampa vis sudėtingiau aukotis ir ieškoti kompromisų – kiekvienas yra priverstas ieškoti savo dosnumo kitam ribų.

Filmo „Tu man nieko neprimeni“ (angl. Slow) režisierė Marija Kavtaradzė taip pat yra ir jo scenarijaus autorė, filmo operatorius – Laurynas Bareiša, dailininkė – Sigita Šimkūnaitė, prodiuserė – Marija Razgutė. Filmo gamybą iš dalies finansuoja Lietuvos kino centras, jis kuriamas bendra gamyba su Švedija ir Ispanija. Filmą „Tu man nieko neprimeni“ Lietuvoje bus galima išvysti šį rudenį.

Šis filmas – antras M. Kavtaradzės pilnametražis darbas. Jos pirmojo kūrinio „Išgyventi vasarą“ (2018 m.) tarptautinė premjera įvyko Toronto kino festivalyje, o vėliau, pelnęs pripažinimą ir namie, filmas apkeliavo daugybę tarptautinių festivalių, pelnė publikos ir žiuri apdovanojimų, jo rodymo teises įsigijo Italijos, Latvijos, Albanijos, Slovėnijos bei kitų šalių televizijos, taip pat Jungtinės Karalystės ir JAV namų kino platformos.

„M–Films“ informacija

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu