Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2021 07 05

Emilis Jakštys

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min.

Sara Edmonson – buvusi destruktyvaus kulto narė, o dabar priešininkė. NXIVM atvejis (II)

Aktorė Alisson Mack po teismo posėdžio, kuriame ji kaltinama bendradarbiavusi su Keithu Ranieru organizuojant NXIVM veiklą.

2017 m. birželio 5 d. „Frank Report“ paviešino negirdėtą istoriją apie DOS (lot. Dominus Obsequious Sororium) – slaptą, NXIVM organizacijoje veikusią, moterų asmeninio tobulėjimo grupę. „The New York Times“ paviešinus NXIVM narės Saros Edmonson patirtį, ji tapo viena iš prieš organizaciją ir jos įkūrėją K. Ranierą veikiančio judėjimo vėliavnešių. Būtent jos dėka pasaulis turėjo galimybę sužinoti apie NXIVM organizacijos vykdomą veiklą, K. Raniero bei jo bendrininkių vykdytus nusikaltimus.

NXIVM narė sako į DOS grupę papuolusi veikiama organizacijos manipuliacijų. Viena iniciacijos ceremonija S. Edmonson tapo lūžio tašku – šiai organizacijai priklausančioms moterims dubens srityje buvo deginami K. Raniero ir Allison Mack inicialai. Tiesa, ceremonijos metu šio „ornamento“ reikšmė buvo nuslėpta.

Liudininkų teigimu, Sara buvo energinga, darbšti, tiesmuka, arši, ambicinga, kovojanti už savo orumą ir nebijanti viešumo. Be to, jai, kitaip nei daliai DOS moterų, K. Ranieras nebuvo guru, autoritetas ar draugas. K. Ranieras jai buvo vadovas, kurio Sara net vengdavo. Moters charakteris ir sudėtingi santykiai su NXIVM vadovu – tai kombinacija, leidusi sukilti prieš neteisybę.

Visgi S. Edmonson idealizuoti nereikėtų, nes visų jos kovos su NXIVM būdų mes nežinome. Tačiau akivaizdu, kad veiksmų pradžiai reikšminga varomoji jėga galėjo būti asmeninės nuoskaudos ir, kaip pati įvardijo, „gelbėtojo kompleksas“ (noras išgelbėti visus iš NXIVM). Cinikai pasakytų, kad ambicinga aktorė gavo tai, ko siekė. Buvusių NXIVM narių kova prieš K. Ranierą buvo ekranizuota, o S. Edmonson tapo „Netflix“ serialo „The Vow“ pagrindine heroje.

Sara Edmonson. Youtube.com kadras

Kodėl Sara įstraukė į NXIVM?

Moterį „užkabino“ tai, kad NXIVM siūlė precizišką narių rangų kilimo sistemą. Panašu, kad S. Edmonson patyrė nerimą dėl statuso visuomenėje ir turėjo su maža saviverte susijusių problemų. Todėl ji buvo lengvai pažeidžiama manipuliatyvių, į asmens silpnybes nukreiptų K. Raniero schemų.

NXIVM atvejis iliustruoja šiuolaikinio asmeninio tobulėjimo paradoksą, kurį įžvalgiai apibūdino filosofas Alainas De Bottonas. Filosofas pastebėjo, kad dažnai šiuolaikinių knygynų asmeninio tobulėjimo skyriuose yra dviejų tipų literatūra: vienos knygos siūlo su žema saviverte susijusių problemų sprendimus, o kitos – pagalbą savo tikslams pasiekti. Mat labiausiai motyvuotas tobulėti yra savimi nepatenkintas žmogus. Pasak Saros, organizacijos nariams būdavo nuolat primenama apie kiekvieno „vidinį nepakankamumą“ (angl. inner deficiency), buvusį motyvaciniu asmeninio tobulėjimo veiksniu. Tai vienas iš šiuolaikinių destruktyvių kultų požymių. Tarsi sakytų: mes galime tau padėti, tačiau pirmiausia mums svarbu parodyti, kas esi. O mūsų meilė tau, kaip ir tavo vertė, yra sąlygota.

Kas vyko DOS grupėje?

DOS grupė yra gaubiama daugybės paslapčių. Tai buvo NXIVM viduje susiformavusi moterų grupė, kurios narės siekė asmeninio tobulėjimo. DOS vadovavo Allison Mack, ir daug narių manė, kad ji yra nepriklausoma nuo K. Raniero. Visgi, kaip paaiškėjo vėliau, būtent pastarasis ir buvo tikrasis grupės vadovas.

Įdomu tai, kad kurį laiką S. Edmonson negalėjo prisijungti prie grupės. Kaip spėjama, tam priešinosi grupės nariai, kuriems kėlė abejonių sudėtingas moters charakteris. Visgi Sarai prisijungti prie grupės padėjo geriausia draugė Lauren Salzman, sąmoningai nutylėdama informaciją apie DOS veiklas (2021 m. liepos 28 d. moteriai bus paskirta bausmė). Pastaroji tapo Saros „šeimininke“, o Sara – jos „verge“. L. Salzman tapo Saros gyvenimo vadove, o ši privalėjo spėti atrašyti į „šeimininkės“ žinutes per vieną minutę. Be to, prieš grupės moteris (ne tik Sarą) smurtavo ir K. Ranieras, ir kitos NXIVM vadovybės moterys. Visgi sunku spręsti, kas buvo skausmingiau – geriausios draugės išdavystė ar patirtas smurtas?

Po randavimo ceremonijos Sara į NXIVM ir DOS ėmė žiūrėti kitomis akimis. Jai ir jos vyrui Antoniui Amesui nebeliko abejonių, kad iš šios organizacijos reikia pasitraukti. Kilo tik dilema: ar tai vertėtų padaryti „tyliai“, ar „garsiai“? Pora pasirinko antrąjį variantą.

Stevenas Hassanas. Youtube.com kadras

Stevenas Hassanas – destruktyvių kultų ekspertas

Radikalūs pokyčiai Saros gyvenime primena Steveno Hassano biografiją. Pastarasis išleido kontrkultinę knygą: „Combatting Cult Mind Control: The Guide to Protection, Rescue and Recovery from Destructive Cults“.

1976 m. asmeniniame gyvenime pasimetęs studentas buvo įtrauktas į Susivienijimo judėjimą (angl. Unification movement) ir netrukus tapo atsidavusiu munistu. Dėl žiaurios munisto dienotvarkės S. Hassanas mažai miegojo ir turėjo atsiduoti apokaliptinių, elitinių nuotaikų persmelktos organizacijos srautui. Dėl nuovargio būsimasis tyrinėtojas, vykdamas automobiliu, pateko į avariją. Ši padėjo (fiziškai) atsitraukti nuo munistų įtakos ir apmąstyti patirtį. Susitikimai su psichiatru Robertu Jay Liftonu ir kitais destruktyvių kultų ekspertais tarytum atvėrė jam akis. Galop S. Hassanas munistų judėjimą paliko.

Šiuo metu S. Hassanas vadovauja „The Freedom of Mind Resource Center“, neseniai apgynė daktaro disertaciją. Beje, jis buvo vienas iš destruktyvių kultų ekspertų, padėjusių ir S. Edmonson.

Svarbu atsižvelgti į tai, kad net ir trumpo dalyvavimo destruktyvaus kulto veikloje patirtis gali būti traumuojanti. O juk yra žmonių, kurie tokioje aplinkoje gimsta ir auga. Todėl priėmusiajam sprendimą palikti destruktyvią aplinką gali tekti ne tik skausmingai išgyventi kardinalius gyvenimo būdo ir vertybių pokyčius, bet jausti ir kaltę, gėdą, baimę, pyktį ir kt.

Ką byloja S. Edmonson ir S. Hassano asmeninės istorijos?

Destruktyvų kultą palikę asmenys gali nukreipti jėgas ir gabumus kita linkme. Tapdami destruktyvių kultų kritikais, jie gali padėti ir sau, ir kitiems.

NXIVM atvejis bei Saros patirtis parodo, kad destruktyvių kultų nariai patiria skausmą. Paliekantieji destruktyvų kultą dažnai išgyvena artimųjų, draugų ir bendraminčių netektį. Kartais ir jų šmeižtą, priešiškumą ar net agresiją. Todėl, kaip pažymi S. Hassanas, išeinantiems iš destruktyvaus kulto yra reikšmingas konstruktyvus šeimos ir draugų vaidmuo. Taip pat ne mažiau svarbus bendradarbiavimas su profesionaliu psichiatru, psichologu ir / ar psichoterapeutu. Džiugu, jeigu psichikos sveikatos specialistas išmano konkretaus destruktyvaus kulto specifiką.

Palikti bet kokią destruktyvią aplinką yra labai sunku, tačiau įmanoma. O S. Hassanas ir S. Edmonson toli gražu nėra vieninteliai, kurie ryžosi tai padaryti. Juo labiau kad į destruktyvius judėjimus įsitraukia ne asocialūs marginalai, o talentingi, išsilavinę žmonės. Plačiau apie tai – trečioje straipsnio dalyje.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu