Patinka tai, ką skaitai? Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2022 05 25

Ortodoksas.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

< 1 min.

Serbijos Bažnyčia pripažino Makedonijos autokefaliją

Šventųjų Klemenso ir Panteleimono bažnyčia Šiaurės Makedonijoje, Ochrido mieste. Marcino Konseko / „Wikimedia Commons“ nuotrauka

Gegužės 24 d., Serbijos patriarcho Porfirijaus vizito Šiaurės Makedonijoje metu, po pamaldų jis paskelbė Serbijos Ortodoksų Bažnyčios vyskupų susirinkimo sprendimą – pripažinti Šiaurės Makedonijos Ortodoksų Bažnyčios (Ochrido arkivyskupijos) autokefaliją (nepriklausomybę).

Tuo pačiu metu Konstantinopolio patriarchatas paskelbė, kad suteiks šiai Bažnyčiai tomosą – dekretą, suteikiantį ir apibrėžiantį autokefalinės Bažnyčios teises bei privilegijas.

Gegužės 9 d. Konstantinopolio patriarchatas pranešė atkuriantis eucharistinę bendrystę su Ochrido arkivyskupija. Neilgai trukus, tą patį paskelbė ir Serbijos Bažnyčia. Konstantinopolio patriarchatas ėmėsi spręsti Šiaurės Makedonijos klausimą 2018 m.

Kaip ir Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios atveju, Šiaurės Makedonijos Bažnyčia buvo atsiskyrusi nuo buvusio imperijos centro (Makedonijos atveju – Serbijos). Dėl to Serbijos Bažnyčios vadovybė paskelbė Šiaurės Makedonijos dvasininkus „schizmatikais“ ir ekskomunikavo. Schizma truko nuo 1967 m. iki 2022 m., kai tarpininkaujant Konstantinopolio patriarchui Baltramiejui Serbijos ir Šiaurės Makedonijos Bažnyčių hierarchai susitaikė.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Ukrainos atveju Maskvos pusė atsisakė taikytis. Patriarchas Baltramiejus reabilitavo Maskvos ekskomunikuotus dvasininkus, sutaikė kelias susiskaldžiusias grupes, priėmė į eucharistinį bendravimą, bet iš Maskvos patriarchato pusės taikytis sutiko tik keli vyskupai. Konstantinopolio patriarchatui suteikus Ukrainos Bažnyčiai autokefaliją (kaip dabar Šiaurės Makedonijoje), Maskvos patriarchatas tai pavadino „schizmos legalizavimu“, o Ukrainos Bažnyčią – „pseudobažnyčia“. Neseniai ir Maskvos patriarchato Lietuvoje vyskupai Ukrainos Bažnyčios arkivyskupą Eustratijų pavadino „pseudovyskupu“.

Dabar, vykstant karui, daug parapijų Ukrainoje palieka Maskvos patriarchatą ir jungiasi prie autokefalinės Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios.

Sunku skaityti smulkų tekstą?

Padidink raides, spausdamas ant aA raidžių ikonėlės straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Paremk!

Paremsiu