2022 05 25
Vidutinis skaitymo laikas:
Serbijos Bažnyčia pripažino Makedonijos autokefaliją

Gegužės 24 d., Serbijos patriarcho Porfirijaus vizito Šiaurės Makedonijoje metu, po pamaldų jis paskelbė Serbijos Ortodoksų Bažnyčios vyskupų susirinkimo sprendimą – pripažinti Šiaurės Makedonijos Ortodoksų Bažnyčios (Ochrido arkivyskupijos) autokefaliją (nepriklausomybę).
Tuo pačiu metu Konstantinopolio patriarchatas paskelbė, kad suteiks šiai Bažnyčiai tomosą – dekretą, suteikiantį ir apibrėžiantį autokefalinės Bažnyčios teises bei privilegijas.
Gegužės 9 d. Konstantinopolio patriarchatas pranešė atkuriantis eucharistinę bendrystę su Ochrido arkivyskupija. Neilgai trukus, tą patį paskelbė ir Serbijos Bažnyčia. Konstantinopolio patriarchatas ėmėsi spręsti Šiaurės Makedonijos klausimą 2018 m.
Kaip ir Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios atveju, Šiaurės Makedonijos Bažnyčia buvo atsiskyrusi nuo buvusio imperijos centro (Makedonijos atveju – Serbijos). Dėl to Serbijos Bažnyčios vadovybė paskelbė Šiaurės Makedonijos dvasininkus „schizmatikais“ ir ekskomunikavo. Schizma truko nuo 1967 m. iki 2022 m., kai tarpininkaujant Konstantinopolio patriarchui Baltramiejui Serbijos ir Šiaurės Makedonijos Bažnyčių hierarchai susitaikė.
Ukrainos atveju Maskvos pusė atsisakė taikytis. Patriarchas Baltramiejus reabilitavo Maskvos ekskomunikuotus dvasininkus, sutaikė kelias susiskaldžiusias grupes, priėmė į eucharistinį bendravimą, bet iš Maskvos patriarchato pusės taikytis sutiko tik keli vyskupai. Konstantinopolio patriarchatui suteikus Ukrainos Bažnyčiai autokefaliją (kaip dabar Šiaurės Makedonijoje), Maskvos patriarchatas tai pavadino „schizmos legalizavimu“, o Ukrainos Bažnyčią – „pseudobažnyčia“. Neseniai ir Maskvos patriarchato Lietuvoje vyskupai Ukrainos Bažnyčios arkivyskupą Eustratijų pavadino „pseudovyskupu“.
Dabar, vykstant karui, daug parapijų Ukrainoje palieka Maskvos patriarchatą ir jungiasi prie autokefalinės Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios.
Naujausi

Arkivyskupas S. Ševčukas apie džiaugsmą ir taiką, kuriuos teikia Dvasia

Karas Ukrainoje: ką aktualu žinoti? (nuolat pildoma)

V. Krėvės-Mickevičiaus gimtoji sodyba Subartonyse ir čia plakanti dzūkų kaimo širdis

Vilniaus „Vilties“ specialiosios mokyklos-daugiafunkcio centro atstovė: „Mums svarbu, kad vaikui būtų gerai…“

Apie širdis, ir ne tik

Artimo meilė (iš)klausant

Tikybos mokytojų trūkumas: katechetikos centrai kalba apie griūtį, Švietimo ministerija problemos nemato

Stalino biografas S. Kotkinas: negalime leisti Rusijai triumfuoti

Šventumo estetika. Kitoks Jonas Krikštytojas

Pabiržės bažnyčios statytojas Antanas Rumševičius

Vilniaus universitetas kviečia studijuoti Religijos studijų magistrantūrą
