Patinka tai, ką skaitote? Skaitykite ir ateityje skirdami kad ir nedidelę sumą mūsų darbui tęsti. Nepamirškite -> Paremti
Patinka tai, ką skaitote? Nepamirškite paremti.

2022 07 07

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

„Šetenių skaitymai“: rašytojai S. Aleksijevič ir J. Andruchovyčius svarstys esminius dabarties klausimus

Nobelio literatūros premijos laureatė, baltarusių rašytoja Svetlana Aleksijevič. Margaritos Kubakovos nuotrauka

Nobelio premijos laureatui Czesławui Miłoszui gimtinė Šeteniuose (Kėdainių r.), kuriuose jis „pramoko keturių pasaulio šalių“, visą gyvenimą buvo esminis atskaitos taškas. Literatūros festivalis Kauno literatūros savaitė, kurį rengia Vytauto Didžiojo universitetas (VDU), kviečia pažvelgti į dabartį iš šios perspektyvos ir skelbia naują iniciatyvą – „Šetenių skaitymus“.

„Šetenių skaitymai“ – tai literatūros vakarų ir pranešimų ciklas, kurio metu žymūs pasaulio rašytojai ir intelektualai atvyks į Lietuvą gvildenti svarbiausių šiandienos Europos ir pasaulio klausimų. Literatūriniai susitikimai su plačiąja visuomene vyks Kaune, o kitą dieną kelsis į Šetenius, kur vyks diskusijos mažesnėje meno ir kultūros lauko ekspertų grupėje. 

Pirmuosius „Šetenių skaitymus“ šį rugsėjį inauguruos du garsūs autoriai iš Vidurio ir Rytų Europos. Rugsėjo 15–16 d. bus proga susitikti su legendiniu Ukrainos autoriumi Jurijumi Andruchovyčiumi. Poetas, prozininkas, eseistas J. Andruchovyčius gimė ir gyvena Vakarų Ukrainoje, Ivano Frankivske. Po TSRS žlugimo jis ėmėsi radikalaus ukrainiečių literatūros atnaujinimo ir šiandien kartu su Serhijumi Žadanu yra pasaulyje žinomiausias šalies rašytojas. Šokiruojanti ir mąsli jo kūryba išversta į visas pagrindines pasaulio kalbas, apdovanota daugeliu premijų, o jo romanas „Dvylika ratilų“ išverstas ir į lietuvių kalbą. 

Rašytojas J. Andruchovyčius teigia, kad labai mėgsta ir vertina Cz. Miłoszą, ypač jo keltą Vidurio Europos idėją. „Šetenių skaitymuose“ jis pristatys specialiai šiai progai parašytą esė, kurioje plėtos Cz. Miłoszo knygos „Pavergtas protas“ įžvalgas. Rusijoje įsigalint naujai pavergto proto atmainai, Cz. Miłoszo totalitarizmo analizė vėl tampa nepaprastai aktuali ir verta naujų apmąstymų.

Ukrainiečių rašytojas Jurijus Andruchovyčius. Anastasijos Telikovos nuotrauka

Rugsėjo 21–22 d. „Šetenių skaitymais“ savo viešnagę šalyje pradės Nobelio literatūros premijos laureatė Svetlana Aleksijevič, kuri gimė tame pačiame mieste, kaip ir J. Andruchovyčius, Ivano Frankivske. S. Aleksijevič ypač domėjosi ir rašė apie dramatiškus sovietmečio įvykius ir savosios kartos patirtis – karą Afganistane, Sovietų Sąjungos griūtį, Černobylio katastrofą ir jos padarinius, o pastaraisiais metais išgarsėjo kaip aktyvi Baltarusijos diktatūrinio režimo kritikė.

2000-aisiais dėl politinio persekiojimo rašytoja buvo priversta išvykti iš šalies, vėliau grįžo, tačiau 2020-aisiais numalšinus Baltarusijos revoliuciją vėl paliko tėvynę. S. Aleksijevič sukūrė savitą dokumentinės literatūros žanrą, kurį vadina „balsų romanu“. Pagrįstas šimtais interviu, jis leidžia iš autentiškų pasisakymų sukurti plačią gyvenimišką ir dvasinę dabarties panoramą. 

J. Aleksijevič knygos išverstos į daugiau kaip 50 kalbų. Lietuviškai pasirodė penkios jos knygos: „Paskutinieji liudytojai“, „Karo veidas nemoteriškas“, „Laikas iš antrų rankų“, „Černobylio malda“, „Cinko berniukai“. Pagal pastarąsias dvi teatro režisierius Eimuntas Nekrošius sukūrė spektaklį.

Viešnagės Kaune metu S. Aleksijevič bus įteiktos VDU Garbės daktarės regalijos. VDU garbės daktarų gretose jau yra Nobelio literatūros premijos laureatas Cz. Miłoszas ir daug kitų žymių mokslo ir meno asmenybių.

Daugiau informacijos apie festivalį – internete ir feisbuke.

Tarptautinis rašytojų ir knygų festivalis „Kauno literatūros savaitė“ yra „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalis.

Vytauto Didžiojo universiteto informacija

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Patinka tai, ką skaitote?

Skaitykite ir ateityje skirdami kad ir nedidelę sumą mūsų darbui tęsti.

Paremkite