2022 09 11
Vidutinis skaitymo laikas:
Šiaurės Rumunijos turtas – 100 unikalių Maramurešo medinių bažnyčių

Tekstas ir fotografijos perpublikuojami iš „Vilniaus galerijos“
Keliaujant po Šiaurės Rumuniją sunku nepastebėti medinių bažnytėlių, išsibarsčiusių kalvotame kraštovaizdyje. Tai Maramurešo regiono ortodoksų maldos namai, kurių čia suskaičiuojama netoli šimto. Aštuoni iš jų yra įtraukti į UNESCO paveldo sąrašą.
Maramurešo medinės bažnyčios pastatytos (kai kuriais atvejais – atstatytos) XVIII–XIX a., kai 1717 m. baigėsi paskutinė totorių invazija.
Kadangi statyti akmenines stačiatikių bažnyčias buvo draudžiama, pamažu vienas po kito ėmė dygti iš storų ąžuolinių rąstų suręsti maldos namai. Nors buvo manyta, kad medinių bažnyčių ilgai išsaugoti nepavyks, vis dėlto dėl puikiai vietinių meistrų įvaldytos medžių apdirbimo technikos jos stovi iki šiol.
Dauguma jų yra nedidelės, su viengubu arba dvigubu stogu ir jo gale įrengtomis varpinėmis. Viduje jos gana tamsios, gausiai ištapytos biblinėmis scenomis. Būtent dėl šių autentiškų bruožų 8 unikalios Maramurešo bažnyčios įtrauktos į UNESCO paveldo sąrašą (UNESCO sąrašo numeris 904).



Žemutinio Budeščio Šv. Mykolo bažnyčia
Ąžuolinė Šv. Mykolo bažnyčia pastatyta 1643 m. ir niekuomet nebuvo perstatyta. Iš kitų regiono bažnyčių ji išsiskiria ir savo dydžiu. 18 metrų ilgio ir 8 metrų pločio maldos namuose galima rasti senovinių ikonų, tarp kurių – ir kiek retesnės stiklinės ikonos.
Šiandien ši bažnyčia daugiausia naudojama Kalėdų ir Velykų mišioms, santuokoms ir laidotuvėms.
Desesčio bažnyčia
Desesčio bažnyčia pastatyta 1770 m., po to, kai totorių invazijos metu sudegė čia anksčiau stovėję maldos namai. Sakoma, kad kaimo gyventojai naują bažnyčią bandė perstatyti net penkis kartus, tačiau jos pamatai nuolat sugriūdavo.
Šiandien Dasesčio bažnyčioje vis dar galima pamatyti itin gerai išsilaikiusią sieninę tapybą, o lauke – kapines su keltiškais kryžiais.



Šurdesčio bažnyčia
Šurdesčio bažnyčia – ko gero, daugiausia lankytojų pritraukiantys Maramurešo maldos namai su daugybe ikonų ir autentiškomis akmeninėmis grindimis. Tačiau svarbiausia, kad tai – vienas aukščiausių medinių statinių Europoje, kurio aukštis siekia net 72 metrus. Tokio dydžio jis statytas ne veltui – anksčiau tikėta, kad kuo bažnyčia aukštesnė, tuo lengviau žmonių maldos pasieks dangų.
Jeudo bažnyčia
Manoma, kad Jeudo bažnyčia pastatyta XVII a., nors kai kurie istorikai teigia, jog ši data daug senesnė – 1364-ieji. Jei tai tiesa, Jeudo bažnyčia yra viena seniausių regione. Jos viduje buvo rastas rankraštis, kuris, pasak tyrinėtojų, yra seniausias rumunų kalba užrašytas dokumentas. Kaip ir kitose Maramurešo bažnyčiose, Jeudo maldos namuose galima išvysti sieninę tapybą, čia itin įspūdingai atrodo ištapytos Paskutinio teismo scenos.
Į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą šiuo metu įtrauktos šios Maramurešo bažnyčios: Žemutinio Budeščio Šv. Mykolo, Pojenile Izėjaus, Birsanos, Desesčio, Plopišo, Jeudo, Rogozo Šv. Arkangelo bažnyčia ir Šurdesčio. Jei keliausite po Rumuniją, nepraleiskite progos aplankyti bent keletą iš jų.
Naujausi

Kraujospūdžio svyravimai: kada kreiptis į gydytoją

Kas slypi už pernelyg kontroliuojančio vadovo elgesio

Kuo jaunimą žavi autoritarinės ideologijos? Atsakymas slypi T. Strasserio knygoje „Banga“

Vaikinų savaitgalis su Tiberiados broliais

Ironiškoje komedijoje „Paradas“ susitinka R. Samuolytė ir G. Savickas

Popiežius Kongo DR kunigams ir vienuoliams: per jus Dievas guodžia savo tautą

„Azovstalio“ gynėjas, išgyvenęs sprogimą Olenivkoje: „Esu įsitikinęs, kad buvo įvykdytas teroristinis aktas“

Tikėjimas ir teologija

Leisti vaduotis iš globos. Pirmiesiems metams baigiantis

Rinktinių juostų spalvos. Pokalbis su audėja V. Babičiene

Sumaištis, kontrolė ir išnaudojimas. Nauja ataskaita atskleidžia faktų apie J. Vanier slaptą sektą ir vykdytą seksualinį išnaudojimą
