2022 03 28

Jurgita Jačėnaitė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

5 min.

Skėlė antausį vedėjui ir tapo geriausiu aktoriumi. Willas Smithas ir kiti 2022 m. „Oskarų“ nugalėtojai

Aktorius Willas Smithas. EPA nuotrauka

94-oji „Oskarų“ kino premijos – JAV kino akademijos apdovanojimų – teikimo ceremonija, vykusi Los Andžele, žiūrovams įsimins ne tik garbių svečių tylos minute išreikštu solidarumu su Ukrainos tauta. Iškilmėse įvyko ir peštynės, kurias užlipęs ant scenos sukėlė vienas iš „Oskarų“ laureatų – aktorius Willas Smithas.

Geriausio filmo statulėlę 2022 m. „Oskaruose“ pelnė JAV režisierės Sian Heder filmas „CODA: kurčių tėvų vaikas“ (CODA: Child of Deaf Adult; CODA – akronimas – aut. past.). 

Viena didžiųjų ceremonijos intrigų, neskaitant pačių laureatų paskelbimo, buvo galimas Ukrainos Prezidento Volodymyro Zelenskio kreipimasis iškilmių metu – tarti žodį auditorijai jį kvietė kai kurie aktoriai. Pavyzdžiui, Seanas Pennas pasižadėjo sunaikinti visas iki šiol gautas savo statulėles, jeigu V. Zelenskiui nebus suteiktas žodis. Vis dėlto Ukrainos vadovo kreipimosi nebuvo, tačiau per ceremonijos pertrauką organizatoriai paskelbė oficialų JAV kino akademijos pareiškimą ir paprašė tylos minute pagerbti karo Ukrainoje aukas.

Kalbant apie „Oskarų“ laureatus, kritikai juos atspėjo gana tiksliai.

Geriausias režisierius

„Oskarų“ apdovanojimas už geriausią režisūrą antrus metus atiteko moteriai. Jį pelnė Jane Campion iš Naujosios Zelandijos už filmą „Šuns galia“ (The Power of the Dog, 2021 m.). Tai istorija apie sudėtingus dviejų visiškai skirtingo charakterio brolių santykius, kuriems priklauso stambi ranča Montanoje. Įvykiai plėtojasi praėjusio šimtmečio trečiajame dešimtmetyje.

Statulėlių lietus

Pagal pelnytų statulėlių skaičių „Oskarų“ ceremonijos triumfatoriumi tapo amerikiečių mokslinės fantastikos filmas „Kopa“ (Dune, rež. Denis Villeneuve’as, 2021 m.). Apdovanojimus jis susižėrė geriausio operatoriaus (Greigas Fraseris), geriausio dailininko-apipavidalintojo, geriausio montažo, geriausio originalaus garso takelio (kompozitorius Hansas Zimmeris) ir geriausio garso nominacijose.

Geriausias filmas

Pagrindinė „Oskarų“ iškilmių statulėlė už geriausią filmą atiteko JAV režisierės Sian Heder filmui „CODA: kurčių tėvų vaikas“. Tai 2014 m. prancūzų ir belgų filmo „Bélier šeima“ (La Famille Bélier / The Bélier Family, rež. Éricas Lartigau) adaptacija.

„CODA“ taip pat pelnė statulėles geriausio scenarijaus ir geriausio antro plano aktoriaus nominacijose. Geriausio antro plano aktoriaus laurus nuskynęs amerikietis Troy Kotsuras, nuo gimimo negirdintis, savo padėkos žodį tarė gestų kalba.

„Aš tik noriu pasakyti, kad ši pergalė skiriama visiems kurtiesiems, mūsų filmo kūrybinei grupei ir visai žmonių, turinčių ribotas galimybes, bendruomenei. Tai mūsų akimirka“, – kalbėjo T. Kotsuras. Jis tapo antruoju negirdinčiuoju laureatu per visą „Oskarų“ ceremonijos istoriją. Pirmoji šiuos laurus 1986-aisiais pelnė aktorė Marlee Matlin. Beje, su T. Kotsuru vaidinusi ir filme „CODA“.

Šis darbas taip pat apdovanotas geriausio adaptuoto scenarijaus nominacijoje.

Geriausia antro plano aktore tapo amerikietė Ariana DeBose už vaidmenį filme „Vestsaido istorija“ (West Side Story, rež. Stevenas Spielbergas, 2021 m.).

Režisierė Jane Campion. EPA nuotrauka
Rašytoja, režisierė Sian Heder. EPA nuotrauka
Aktorė Jessica Chastain. EPA nuotrauka

Geriausias aktorius

Pergalė „Oskarų“ geriausio aktoriaus nominacijoje buvo, ko gero, sunkiausiai nuspėjama. Pelnyti statulėlę pretendavo iškart keli puikūs aktoriai: Willas Smithas už vaidmenį filme „Karalius Ričardas“ (King Richard, rež. Reinaldo Marcus Greenas, 2021 m.), Javier Bardemas už vaidmenį filme „Vaidinant Rikardą“ (Being the Ricardos, rež. Aaronas Sorkinas, 2021 m.), Benedictas Cumberbatchas už vaidmenį filme „Šuns galia“ (The Power of the Dog, rež. Jane Campion, 2021 m.), Andrew Garfieldas už vaidmenį filme „Tik tak… BUM! (Tick, Tick… Boom!, rež. Linas-Manuelis Miranda, 2021 m.), Denzelis Washingtonas už vaidmenį „Makbeto tragedija“ (The Tragedy of Macbeth, rež. Joelis Coenas, 2021 m.).

Garbinga statulėlė atiteko Willui Smithui už tenisininkių Serenos ir Venus Williams tėvo vaidmenį biografinėje dramoje „Karalius Ričardas“. Kiek anksčiau W. Smithas už šį vaidmenį pelnė pagrindinę Britų kino ir televizijos menų akademijos premiją BAFTA.

Aktoriui W. Smithui ši ceremonija įsimins ir iš nemalonios pusės – peštynėmis, kurias jis sukėlė išgirdęs „pokštą“ apie savo žmoną Jadą Pinkett Smith iš komiko Chriso Rocko lūpų. Šis nuo scenos tarė kreipdamasis į Jadą: „Laukiu nesulaukiu pasirodant „Eilinės Džein 2.“ Garsiajame režisieriaus Ridley Scotto 1997 m. filme „Eilinė Džein“ (G.I. Jane) pagrindinio vaidmens aktorė Demi Moore apkirpta beveik plikai. O W. Smitho žmona Jada ne kartą yra pasakojusi, kad ją kamuoja alopecija – liga, sukelianti plaukų slinkimą. Išgirdęs „pokštą“ W. Smithas pakilo į sceną, skėlė Ch. Rockui antausį, o grįžęs į savo vietą dar šūktelėjo pavartodamas necenzūrinę leksiką: „Kad aš daugiau negirdėčiau savo žmonos vardo iš tavo s…… lūpų.“

Vėliau, jau gavęs premiją, aktorius W. Smithas atsiprašė už savo poelgį.

Aktorius Willas Smithas su žmona Jada Pinkett Smith. EPA nuotrauka
Willas Smithas skelia antausį komikui Chrisui Rockui. EPA nuotrauka

Geriausia aktorė

Geriausios aktorės nominacijoje dėl „Oskarų“ statulėlės varžėsi Jessica Chastain už vaidmenį filme „Tamės Fein akys“ (The Eyes of Tammy Faye, rež. Michaelas Showalteris, 2021 m.), Nicole Kidman už vaidmenį filme „Vaidinant Rikardą“, Olivia Colman už vaidmenį filme „Nepažįstama dukra“ (The Lost Daughter, rež. Maggie Gyllenhaal, 2021 m.), Penélope Cruz už vaidmenį filme „Paralelinės motinos“ (Madres paralelas / Parallel Mothers, rež. Pedro Almodóvaras, 2021 m.) ir Kristen Stewart už vaidmenį filme „Spenseris“ (Spencer, rež. Pablo Larraínas, 2021 m.).

Geriausios aktorės statulėlė atsidūrė Jessicos Chastain rankose. Filmas „Tamės Fein akys“ pasakoja apie TV evangelistų poros Tammy Faye Bakker ir Jimo Bakkerio likimą. 1976–1987 m. juodu, per JAV televiziją vesdami krikščionišką laidą, sukūrė galingą finansinę imperiją, tačiau vėliau patyrė griūtį. Minimas filmas taip pat pelnė statulėlę geriausio grimo ir šukuosenų nominacijoje.

Animacija

„Oskarų“ statulėlę geriausio pilno metro animacinio filmo kategorijoje, kaip ir tikėtasi, pelnė Walto Disney’ėjaus studijos darbas „Enkanto“ (Encanto, rež. Jaredas Bushas, Byronas Howardas, 2021 m.), pasakojantis apie vienos nepaprastos šeimos, gyvenančios Kolumbijoje, gyvenimą. Kiekvienas šios šeimos narys apdovanotas stebuklingu talentu, kuris visų pirma panaudojamas vietos bendruomenės gerovei. Tik pagrindinė veikėja Mirabel neturi kokios nors ypatingos galios, tačiau galų gale būtent jos rankose atsiduria visos šeimos likimas.

Šio animacinio filmo daina „We Don’t Talk about Bruno“ („Nekalbame apie Bruno“) viršijo visus populiarumo rekordus pasaulyje – pagal perklausų ir atsisiuntimo skaičių. Kritikai neabejoja, kad ši daina būtų nugalėjusi ir geriausios dainos nominacijoje, tačiau prodiuseriai į šią kategoriją nutarė teikti kitą kūrinį – „Dos Oruguitas“, dar iki tada, kai Bruno daina tapo pasauliniu hitu.

Geriausios dainos nominacijoje nugalėjo „No Time To Die“ („Mirtis palauks“) iš to paties pavadinimo filmo apie Džeimsą Bondą (rež. Cary Joji Fukunaga, 2021 m.).

Trumpo metro animacijos kategorijoje statulėle pagerbtas JAV ir Ispanijos bendras darbas „Langų stiklų valytojas“ (The Windshield Wiper, rež. Alberto Mielgo, 2021 m.).

Geriausios dainos „No Time To Die“ filmui apie Džeimsą Bondą autoriai – Billie Eilish ir Finneasas O’Connellas. EPA nuotrauka

Kiti laureatai

Geriausiu filmu užsienio kalba tapo japonų režisieriaus Ryusuke Hamaguchi kelio filmas „Drive my Car“.

Geriausio originalaus scenarijaus laurai atiteko režisieriui ir scenaristui Kennethui Branagh už filmą „Belfastas“ (Belfast, 2021 m.).

Geriausiu dokumentiniu filmu paskelbtas amerikiečių muzikanto, režisieriaus Questlove, arba Ahmiro Khalibo Thompsono, darbas „Soulo vasara“ (Summer of Soul, 2021 m.).

Už geriausius kostiumus filme „Kruela“ (Cruella, rež. Craigas Gillespie, 2021 m.) apdovanota dailininkė Jenny Beavan.

Geriausiu trumpo metro filmu tapo „Ilgas atsisveikinimas“ (The Long Goodbye, rež.
Aneilas Karia, 2020 m.).

Geriausio trumpo metro dokumentinio filmo vardo nusipelnė „Krepšinio karalienė“ (The Queen of Basketball, rež. Benas Proudfootas, 2021 m.).

Išsamų 2022 m. „Oskarų“ nugalėtojų sąrašą rasite čia.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Prisidėk prie išlikimo!

Jei „Bernardinai.lt“ norite skaityti ir rudenį, paremkite jau dabar.