Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2022 11 19

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Slidžių šaligatvių traumos. Kada vykti į skubios pagalbos skyrių?

Vilinto Meškausko / Unsplash.com nuotrauka

Kasmet, iškritus pirmajam sniegui, apledėjus šaligatviams, nepavyksta išvengti skaudžių traumų. Ką daryti joms ištikus, kada vykti į skubios pagalbos skyrių, o kada pakaks šeimos gydytojo konsultacijos, pataria Kauno klinikų Skubiosios medicinos klinikos gydytojas AUDRYS KUKULSKIS.

Skubiosios medicinos gydytojas Audrys Kukulskis. Skubiosios medicinos klinikos nuotrauka

Kaip nugriūti „teisingai“

Pasak gydytojo A. Kukulskio, šiuo metų laiku ypač padaugėja rankų traumų, nes griūdami žmonės mėgina saugotis atsiremdami būtent jomis. Tad kaip nugriūti „teisingai“?

„Svarbiausia paslydus ir krentant rankas priglausti prie kūno arba jomis saugoti galvą. Stengtis kristi ant šono ar sėdmenų, kiek įmanoma labiau atsipalaidavus“, – pataria specialistas.

Kada pargriuvus ir susimušus reikia vykti į skubiosios pagalbos skyrių

„Kalbant apie traumuotą galūnę – ranką ar koją, pagrindinis kriterijus turėtų būti sutrikusi jos funkcija. Pavyzdžiui, po traumos visai nebegalite priminti kojos arba judinti rankos, arba matote jų deformaciją. Taip pat jeigu iškart ištinka labai stiprus skausmas ir įtariate, kad galūnė lūžo“, – sako gydytojas.

Tačiau, anot A. Kukulskio, jei skausmas įsibėgėja labai pamažu, galima įtarti sumušimus ar patempimus, kuriems skubios pagalbos nereikia. Sumušimų bei patempimų išprovokuotas skausmas piką pasiekia ne iš karto, neretai – tik rytojaus dieną.

„Jeigu nugriuvus, pasitempus, susitrenkus atsistojate ir nueinate savais keliais, tačiau kitą dieną jums stipriau skauda, tinsta, mėlynuoja, lūžis – mažai tikėtinas, o iškilus klausimams galite pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju“, – pataria medikas.

Parkritus lūžęs riešas. Skubiosios medicinos klinikos archyvo nuotrauka

Kaip sumušimą gydytis namuose

O jeigu nusprendėte pabūti namuose, svarbu užtikrinti sumuštos galūnės ramybę, pavyzdžiui, susimušus koją kuo mažiau vaikščioti. Taip pat svarbu pagal galimybes laikyti sumuštą galūnę pakeltą – ranką parištą, o koją atsisėdus pakelti aukščiau, kad tinimas nestiprėtų.

Pirmąsias tris dienas po traumos patartina sumuštą vietą šaldyti 3–4 kartus per dieną po 15 minučių. „Šaldydami ledu, jo nedėkite tiesiai ant kūno, įvyniokite į audeklą, kad nenušaltų oda. Galiausiai galite naudoti priešuždegiminius vaistus nuo skausmo, pavyzdžiui, ibuprofeną“, – rekomenduoja gydytojas A. Kukulskis.

Patyrus galvos traumą

Nugriuvus taip pat kartais susimušama galva. „Jeigu patyrę galvos traumą, praradote sąmonę, prasidėjo stiprūs galvos skausmai, pykinimas, galvos svaigimas – nedelsdami kreipkitės į skubios pagalbos skyrių“, – įspėja medikas.

Pasak jo, patyrusieji galvos traumą turėtų atvykti pasitikrinti, taip pat visi, turintys gretutinių ligų, ypač vartojantys kraują skystinančius vaistus, ir vyresni nei 65 metų amžiaus žmonės.

Parengta pagal Kauno klinikų Skubios medicinos klinikos informaciją

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien