2020 10 21

Donatas Puslys

Kostas Kajėnas

bernardinai.lt

Žiūrėjimo laikas

44 min.

„Socialiniai pokalbiai“: ką reiškia būti pabėgėliu Lietuvoje?

EPA nuotrauka

Su kokiais iššūkiais susiduria į Lietuvą atvykę ir prieglobsčio ieškantys žmonės? Ar mes juos iš tiesų pažįstame? Galbūt visuomenė vadovaujasi daugybe įvairiausių stereotipų? Jei taip, ką tie stereotipai pasako ne apie pabėgėlius, o apie mus pačius? Ką reikėtų keisti, kad integracija taptų sėkmingesnė?

Į šiuos klausimus bandoma atsakyti naujoje „Socialinių pokalbių“ laidoje, kurioje dalyvauja vertėjas iš arabų kalbos, dirbantis Ruklos pabėgėlių centre, Hishamas Ibrahimas ir socialinė konsultantė, vertėja iš farsi kalbos, „Carito“ užsieniečių integracijos programos darbuotoja Gertrūda Kauzonė. Laidos vedėjas – publicistas Donatas Puslys. 

Pabėgėliai Ruklos gyvenimo sąlygas vertina teigiamai: „Pirmas įspūdis galbūt būna kitoks, bet, kai įsivažiuoja, tai randa tam tikrą vidinę ramybę. Jie jaučiasi saugūs, žino, kad gaus visavertę pagalbą: pradedant vertimu, lietuvių kalbos kursais ir baigiant medicinos ir psichologo pagalba“, – kalba vertėju iš arabų kalbos Rukloje dirbantis H. Ibrahimas. 

G. Kauzonė pasakoja, kad migrantų integracijai ypač svarbus kalbos mokymasis. Pavyzdžiui, tam, kad žmogus rastų darbą, jam būtina mokėti ką nors apie save papasakoti, suprasti, ką jam siūlo ir ko nori darbdavys. Darbo pokalbyje be lietuvių kalbos išsiversti neįmanoma: „Nemaža dalis pabėgėlių, patekusių į mūsų kalbos mokymo programą, negali rasti darbo, nes neužtenka kalbos žinių. Tikrai pasitaiko situacijų, kad žmogus, savo šalyje dirbęs gerai apmokamą, kvalifikuotą darbą ir turintis gerą išsilavinimą Lietuvoje negali rasti darbo pagal specialybę būtent dėl kalbos barjero“, – pasakoja vertėja iš farsi kalbos. 

Pašnekovė prideda, kad tokiems žmonėms kaip tik ir sunkiausia moraliai: juk svečioje šalyje jis turi viską pradėti „nuo nulio“. Anot G. Kauzonės, Lietuvoje pasitaiko įvairiausių profesijų pabėgėlių: nuo statybininkų iki rašytojų, žurnalistų, teisininkų ir kitų tikrą gerą išsilavinimą turinčių žmonių, galinčių dirbti kvalifikuotą darbą. 

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

G. Kauzonė pabrėžia, kad ypač sunku pabėgėliui Lietuvoje rasti būstą nuomai. Pašnekovė laidoje dalijasi patirtimi skambinant įvairiems būsto nuomotojams, jų atsakymai dažniausiai būna neigiami. „Carito“ užsieniečių integracijos programos darbuotoja pasakoja, kad savanoriams, darbuotojams bei patiems pabėgėliams itin sunku girdėti neigiamus atsakymus ir priežastis, kodėl nesutinkama nuomoti būsto. Dažnai šie atsakymai remiasi nepagrįstais stereotipais. 

Sunki integracija į visuomenę būna ir tiems, kurie atvyksta į Lietuvą su vaikais ir šeimomis. Pabėgėliams, turintiems mažamečių vaikų, yra šiek tiek paprasčiau: jiems tiesiog reikia palaukti eilėje į kokį nors iš darželių. Tačiau su mokyklomis yra sunkiau. 

G. Kauzonė pasakoja neseniai įvykusią istoriją: „Vaikai užregistruojami į sistemą, pagal deklaruojamą vietą jiems turėtų būti paskirta mokykla, tačiau, pavyzdžiui, du mano tadžikus paauglius išvarė iš mokyklos, pasakydami, kad jūs galbūt ne ten pataikėte, nes čia yra lietuvių mokykla, jūs gal pasiklydote? Argumentuojama, jog nėra mokykloje vietų, tačiau jiems buvo taip pasakyta atėjus pasirašyti sutarties“, – prisimena pašnekovė. 

H. Ibrahimas dalijasi patirtimi apie tai, kaip pabėgėlių stovyklose gyvenantys žmonės sužino apie tai, jog keliaus į Lietuvą: „Būna, kad pateikiama anketa žmonėms jau Graikijoje, reikia pasirinkti aštuonias šalis. Žinome, kas būna prioritetas: Vokietija, Švedija, Olandija ir t. t. Pamatęs, kad kaimynas, gyvenantis šalia esančioje palapinėje, gavo, pavyzdžiui, Vokietiją, tai žmogus irgi galvoja, kad gaus panašiai: juk gyvena greta. Kai paskambinu žmogui ir pasakau, kad jis keliaus į Lietuvą, tai būna įvairių replikų. Jaučiamas nusivylimas, nes žmonės tiesiog nieko nežino apie tą šalį. Po to jie susitaiko, atvažiuoja, pamato. Tačiau būna ir tokių, kurie netgi ieško mažesnių valstybių, kad turėtų daugiau galimybių nei didelėse šalyse“, – kalba pašnekovas.

Daugiau apie pabėgėlių situaciją ir iššūkius, su kuriais susiduria šie žmonės, žiūrėkite „Socialinių pokalbių“ laidoje:

Tekstą parengė Kristina Tamelytė