Patinka tai, ką skaitote? Skaitykite ir ateityje skirdami kad ir nedidelę sumą mūsų darbui tęsti. Nepamirškite -> Paremti
Patinka tai, ką skaitote? Nepamirškite paremti.

2020 12 04

Kostas Kajėnas

bernardinai.lt

Skaitymo ir žiūrėjimo laikas

46 min.

Socialiniai pokalbiai. Kun. A. Toliatas apie prekybos žmonėmis problemą: „Turime padėti patiems silpniausiems“ 

Pixabay.com nuotrauka

Vilniaus arkivyskupijos „Caritas“ bendruomenės Pagalbos nukentėjusiems nuo smurto programos vadovė Angelė Lazauskienė socialinių pokalbių laidoje pasakoja apie tai, kad prekybos žmonėmis problema dažnai yra suvokiama netiksliai.

„Daugelis galvoja, kad Lietuvoje nevyksta prekyba žmonėmis, – teigia specialistė. – Mąstoma apie tai, kad iš Lietuvos išvežami žmonės išnaudojimui kitose šalyse, tačiau pats prekybos žmonėmis veiksmas susideda iš trijų elementų: verbavimo, pervežimo ir išnaudojimo. Kartais pervežimas ir neįvyksta, tačiau verbavimas vyksta mūsų šalyje. Galbūt rajone, kuriame jūs gyvenate, toje mokykloje, kurią lanko vaikas, darbe, bendruomenėje, kurioje verbuojamas žmogus gyvena.

Šiose vietose prasideda nusikaltimas, net jei pats išnaudojimo veiksmas būna užsienyje. Turime būti dvigubai jautresni, privalome girdėti šias istorijas.“  

Anot A. Lazauskienės, žmonės, kurie atvažiuoja į Lietuvą iš Ukrainos, Rusijos, Baltarusijos, tikrai gyvena vergiškomis sąlygomis, todėl svarbu nuolat pastebėti šią problemą, numatyti galimas problemas ir pavojingus scenarijus: „Šių žmonių gyvenimas nėra visavertis. Kai kalbame, ar šie žmonės jaučiasi stiprūs, tai tikrai taip nėra. Gyveni svečioje šalyje, nežinai įstatymų, neturi artimųjų, nežinai tvarkos. Jautiesi ir esi silpnesnis. Būtent dėl šios priežasties reikia daugiau dėmesio šiems žmonėms. Jie sulaukia ir grasinimų, jiems nėra taip paprasta apsisukti ir išeiti, galbūt namuose, šalyse, iš kurių jie atvyko, laukia nevalgę vaikai ir skolos. Dažnai tokiais atvejais kalbame ne apie laisvą žmonių apsisprendimą, o apie organizuotą nusikalstamumą“, – pasakoja A. Lazauskienė. 

Kun. Algirdas Toliatas prisiminė, kad jį susitelkti į prekybos žmonėmis problemą paskatino popiežiaus kvietimas, kuriuo jis kreipėsi į teisėsaugos pareigūnus. Pontifikas tuo metu skatino įvairių teisėsaugos struktūrų darbuotojus atidžiau tirti ir stebėti būtent šio pobūdžio nusikaltimus. A. Toliatas, būdamas Lietuvos policijos kapelionu, taip pat išklausė popiežiaus žinią ir priėmė ją kaip svarbią sau. 

Kunigas pabrėžia, kad ir tie žmonės, kurie pakliūva į prekybos žmonėmis pinkles, nebūna iš pačios geriausios ir saugiausios aplinkos: dažnai šių žmonių gyvenimus lydi smurtas, priklausomybės. Būtent į juos ir taikosi nusikaltėliai, kurie nori pažeidžiamais žmonėmis pasinaudoti.

„Turime padėti patiems silpniausiems. Kai kurie žmonės, būna, priešinasi pagalbai, būna agresyvūs“, – sako A. Toliatas ir priduria, kad teisėsaugos sistema kartais suvokia tokius žmones kaip nenorinčius pagalbos, tačiau toks požiūris kaip tik neturėtų būti skatinamas. Anot kunigo, visiems galima ir reikia padėti, ypač – patiems silpniausiems, pažeidžiamiausiems mūsų visuomenės nariams. 

Socialinės problemos ir sunkumai lydi žmogų visais laikais ir visame pasaulyje. Šiuo pokalbių ir diskusijų ciklu siekiame atkreipti visuomenės dėmesį į socialiai pažeidžiamas žmonių grupes, atskleisdami preventyvinių programų aktualumą, palaikymą ir plėtrą. Tai reali galimybė savo rankomis ir širdimi paliesti pačias giliausias ir skaudžiausias opas, suprasti ir pažinti žmones bei jų gyvenimo istorijas. Diskusijose dalyvauja asmeniškai skurdą, prievartą, izoliaciją ar socialinę atskirtį patiriantys asmenys, taip pat pagalbą įvairiose organizacijose teikiantys specialistai ir dvasiniai vadovai.

Diskusijų dalyviai dalijasi savo gyvenimo patirtimi ir įžvalgomis. Geresnis išmanymas apie skirtingas socialinės rizikos situacijas ir kelius, kaip į jas patenkama, sudaro prielaidas kiekvienam žmogui imtis iniciatyvos ir pilietinio aktyvumo, atkreipiant dėmesį ir sprendžiant visuomenėje kylančius klausimus, susijusius su socialinės atskirties situacijomis.

Geresnis socialinėje atskirtyje gyvenančių asmenų pažinimas padeda gerbti socialinę įvairovę ir kitų žmonių pasirinkimus.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Patinka tai, ką skaitote?

Skaitykite ir ateityje skirdami kad ir nedidelę sumą mūsų darbui tęsti.

Paremkite