Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2020 10 09

Jurgita Jačėnaitė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

6 min.
Portretas.
„Pop art“ meno judėjimo ikonos Andy Warholo litografijoje – Johnas Lennonas. EPA nuotrauka

2020 10 09

Jurgita Jačėnaitė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

6 min.

Su gimtadieniu, legenda. Su gimtadieniu, Johnai Lennonai

Jeigu veikiate ką nors nuostabaus ir didingo, tačiau niekas to nepastebi – nenusiminkite: saulėtekis yra pats įstabiausias reginys pasaulyje, tačiau dauguma žmonių tuo metu miega.“ (Johnas Lennonas)

Spalio 9-ąją gimė žmogus, kuris visiems laikams pakeitė muzikos istoriją ir milijonų žmonių gyvenimus. Nebūtų buvę jo legendos, nebūtų buvę ir legendinės „The Beatles“. Būtent Johnas Lennonas (1940–1980) subūrė Paulą McCartney, Ringo Starrą ir George'ą Harrisoną, kad įžiebtų postūmį rastis naujai – bitlų – epochai.

2020-ųjų spalio 9-ąją Johnui Lennonui būtų galėję sukakti 80-dešimt. Deja, legendai buvo telemta išgyventi 40-dešimt metų, jo gyvybę nutraukus žudiko šūviams.

Rašymas

Johno vaikystė prabėgo jo tetos Mimi namuose: muzikanto mama, Julia Lennon, sukūrusi antrą šeimą, paliko ketverių metų berniuką auklėti savo seseriai ir jos vyrui George’ui Smithui, neturėjusiems savų vaikų. Kadangi J. Lennono teta buvo itin griežto būdo, berniukas didesnį prielankumą jautė jos vyrui George’ui. Šiam mirus, būsimasis muzikantas vėl kuriam laikui suartėjo su savo motina.

J. Lennonui buvo aštuoneri, kai jis žengė pirmuosius žingsnius kūryboje – ne muzikoje, bet literatūroje, pradėjęs rašyti knygeles pavadinimu „Sportas. Greitis. Su iliustracijomis. Išleista ir iliustruota J. W. Lennono“. Į jas jis surašydavo visus su futbolo bei kino žvaigždėmis susijusius anekdotus ir piešdavo karikatūras. Šie pirmieji J. Lennono kaip rašytojo bandymai dabar kainuoja dešimtis tūkstančių svarų. O dar brangesnė jo pirmoji lūpinė armonikėlė, kurią, kai buvo dešimties, Johnui padovanojo autobuso Liverpulis–Edinburgas kontrolierius.

Daugybė naujų J. Lennono gyvenimo detalių per dešimtmečius nuo jo žūties radosi ir tebesiranda, daugybė jų apipinta legendomis. Įvairiausi tyrinėtojai, biografai kaip į kokį egzotinį pasaulį neria ten, kur tarp Liverpulio kvartalų nusidriekusi Penny Lane gatvė, apdainuota J. Lennono to paties pavadinimo dainoje. Ten, kur prasidėjo visa tai, kas J. Lennonui sutilpo žodyje „rokenrolas“. Iki smulkiausių detalių iškrapštyta net tai, kas, regis, mažai susiję su meniniais būsimo muzikanto pomėgiais: koks Johnas buvo padauža mokykloje, kaip pešdavosi, svaidydavosi akmenimis, rūkydavo per pertraukas, nutampydavo mergaitėms kelnaites. Kaip anksti pradėjo vartoti svaigalus, kaip išbandė „žolytę“.

Ir, be jokios abejonės, tai, kaip pirmą kartą gyvenime į rankas paėmė gitarą, padovanotą mamos Julios. Vėliau moterį ištiks tragiška nelaimė: einančią per gatvę ją partrenks automobilis, o J. Lennonas gedėdamas jai skirs keletą savo dainų („My Mummy’s Dead“ („Mano mamytės mirtis“), „Julia“, „Mother“ („Motina“).

Su gitara rankose.
Lukiškių aikštėje, buvusios Lenino skulptūros vietoje, 2012 m. atidengta latvių menininkų sukurta legendinės grupės „The Beatles“ nario Johno Lennono skulptūra iš smėlio. Tomo Lukšio / „Fotobanko“ nuotrauka
Grafičių siena.
Johno Lennono siena Prahoje. EPA nuotrauka
Veidas su ramunės žiedu ant akies.
Johno Lennono paminklas Vilniuje (skulptorius Jonas Gencevičius). Vilniusgo.lt nuotrauka

Muzika

Pirmoji J. Lennono gitara su įrašu „garantuojame, kad neįtrūks“ tekainavo dešimt svarų. Jo gyvenimo ir kūrybos tyrinėtojai sutaria, kad, ko gero, jaunasis Johnas kartu su ta savo gitara laiko verpetuose taip ir būtų nugrimzdęs į nežinomybę, jeigu ne apvaizda – pažintis su Paulu McCartney, su kuriuo jis sukūrė keletą dešimčių geriausių kompozicijų per visą roko muzikos istoriją.

Jųdviejų pažintis įvyko 1957-aisiais, kai J. Lennonas su klasės draugais jau buvo subūręs savo pirmąją grupę „The QuarryMen“. Jai pavyko įrašyti vienintelę plokštelę, kurios kaina rinkoje šiuo metu siekia apie 100 tūkst. svarų. Paragintas prisijungti, P. McCartney ilgainiui į grupę pasikvietė ir gitaristą George’ą Harrisoną. Taip 1959-aisiais susikūrė „The Beatles“. O kai prie grupės prisijungė naujasis vadybininkas Brianas Epsteinas, garsas apie ją išplito po visą pasaulį.

Septintojo dešimtmečio viduryje „The Beatles“ pasiekė savo šlovės viršukalnę: pasaulinės gastrolės, vienas po kito dienos šviesą išvystantys nuostabūs albumai, publikos kvaitulys. Persiėmęs amerikiečių rašytojo ir psichologo Timothy Leary, gynusio psichodelinių medikamentų vartojimą, idėjomis, J. Lennonas ne tik pradėjo juos vartoti, bet ir jų veikiamas kurti dainas. Taip gimė iš tiesų geros dainos „Strawberry Fields Forever“ („Amžini žemuogių laukai“), „Across the Universe“ („Per Visatą“), „Lucy in the Sky with Diamonds“ („Liusė padangėse su deimantais“) ir „All You Need is Love“ („Viskas, ko tau reikia, yra meilė“). Po metų J. Lennonui pavyko atsikratyti kvaišalų, pakeitus juos meditacija.

Sėdi šalia skulptūros.
Akla moteris šalia Johno Lennono skulptūros J. Lennono parke Havanoje, Kuboje. EPA nuotrauka
Rūko cigarą, geria alų, apkabinęs skulptūrą.
Grupės „The Beatles“ gerbėjas prie Johno Lennono skulptūros Havanoje, Kuboje. EPA nuotrauka

Meilė

1966-ieji tapo lūžiu muzikanto gyvenime: būtent šiais metais jis susipažino su savo antrąja žmona ir mūza – japonų menininke Yoko Ono. Moteris J. Lennonui tapo visu pasauliu. Kad galėtų būti kartu su mylimąja, J. Lennonas atsisakė visko: „The Beatles“, pirmosios žmonos ir pirmagimio sūnaus, po santuokos su Yoko pasikeitė savo pavardę į Johno Winstono Ono Lennono. Šią beprotišką meilės istoriją iki šiol gaubia misterijos, o jųdviejų romaną anuomet aptarinėjo visa svarbiausia pasaulio žiniasklaida. Galbūt J. Lennono ir Y. Ono meilės istorija atrodo tokia neįtikima, nes buvo pasmerkta mirčiai?

Su Y. Ono J. Lennonas aktyviai įsitraukė į politiką, juodu surengė ne vieną akciją, nukreiptą prieš Amerikos karinius veiksmus Vietname. Tais metais sumanytas ir garsusis jųdviejų „lovos interviu“: sutuoktiniai, vilkėdami pižamas ir sėdėdami lovoje, bendravo su žurnalistais apie karą ir taiką pasaulyje.

Nors „The Beatles“ iširo, J. Lennonas tęsė muzikinę veiklą – 1971-aisiais pasirodė jo garsusis solinis albumas „Imagine“ („Įsivaizduok“). Vis dėlto daugelis gerbėjų neprarado vilties, kad štai ateis ta diena, kai liverpulietiškasis ketvertas vėl susiburs drauge ir įrašys naują albumą, dar vieną tokį patį įspūdingą kaip „Help!“ („Pagalbos!“) ar „Revolver“ („Revolveris“). Nebesusibūrė ir nebeįrašė.

Nors visą gyvenimą jis dievino kitą žmogų, irgi užkariavusį milijonų širdis – Elvį Presley – J. Lennonui pavyko pasiekti tokias kūrybines aukštumas, į kokias nepavyko užkopti net pačiam rokenrolo karaliui.

Mirtis

1980 m. gruodžio 8 dieną legendinio muzikanto gyvenimas tragiškai nutrūko: visai šalia namų su Y. Ono grįžtantį iš studijos jį pervėrė Marko Chapmano kulkos. Tie patys tyrinėtojai daugybę kartų analizavo ir klausė: kaip tai galėjo nutikti? Kodėl? Kodėl dabar?

Galbūt todėl, kad grąžinti praėjusio gyvenimo nebebuvo įmanoma. Nei cigarečių dūmuose skendinčio „The Cavern Club“, tapusio pirmąja nuolatine „The Beatles“ scena, nei triumfo fejerverkais akinančių grandiozinių gastrolių po visą pasaulį, nei genialaus vadybininko Briano Epsteino, nei to beprotiško interviu, sukėlusio protestų ir bitlų plokštelių deginimo bangas, kurio metu J. Lennonas įžūliai visam pasauliui rėžė: „Išeina, kad mes dabar populiaresni už Jėzų Kristų. Nežinau, kas pirmiau išnyks – rokenrolas ar krikščionybė. Apie tai verta pagalvoti.“

Mozaika su užrašu „Imagine“ ir gėlėmis.
Johno Lennono 35-osios žūties metinės prie Žemuogių laukų memorialo Centriniame parke, Niujorke, 2015 m. gruodžio 8 d. EPA nuotrauka
Žmogus neša Johno Lennono portreto tapybos darbą.
EPA nuotrauka
Plokštelė ir portretas.
Johno Lennono auksinė plokštelė „Instant Karma“. EPA nuotrauka
Plokštelė ir portretai.
Johno Lennono auksinė plokštelė „Woman“. EPA nuotrauka
Su fotografija ir gitara rankose.
Kolekcininkas Michaelas-Andreasas Wahle'as 2016 m. kovo 24 d. Hanoverio (Vokietija) teatro muziejuje, parodoje „Džono Lenono menas“. EPA nuotrauka
Portretas.
„Pop art“ meno judėjimo ikonos Andy Warholo „John Lennon – Red“ (1985–1986 m.). EPA nuotrauka
Laiko rankose dainų knygą.
Johno Lennono 36-osios žūties metinės prie Žemuogių laukų memorialo Centriniame parke, Niujorke, 2016 m. gruodžio 8 d. EPA nuotrauka

Amžinybė

Stebuklingai pasakai pavadinimu „The Beatles“ buvo lemta nutrūkti. Vis dėlto septintojo dešimtmečio kartai bitlai tapo tarsi visai kitokio gyvenimo – gaivaus, kūrybingo, energingo, stilingo, kupino literatūros, muzikos, meno, kultūros, revoliucijų, prošvaiste.

Dabartiniai Johno Lennono gerbėjai ir jo bičiuliai nė neabejoja, kad „The Beatles“, kaip ir anksčiau, populiaresnė už dešimtis šiuolaikinių atlikėjų. Kaip ir anuomet, liverpulietiškąjį ketvertą veda gyvas Johnas Lennonas. Ir nors visą gyvenimą jis dievino kitą žmogų, irgi užkariavusį milijonų širdis – Elvį Presley – J. Lennonui pavyko pasiekti tokias kūrybines aukštumas, į kokias nepavyko užkopti net pačiam rokenrolo karaliui.

Didieji muzikantai nemirtingi, ir tai vėl taps įrodymu gruodžio 8-ąją, kai praėjus lygiai 40-dešimčiai metų po J. Lennono žūties, gerbėjai, kaip ir kasmet, susirinks prisiminti jo legendos Niujorko Centriniame parke, Žemuogių laukuose, prie mozaikos su užrašu „Imagine“.

Su tulpe dantyse.
Johno Lennono nuotrauka, padaryta britų fotografo Roberto Freemano. EPA nuotrauka

Keli pavieniai faktai apie Johno Lennono legendą

Johno Lennono vardu pavadintas krateris Mėnulyje.

1967 m. muzikantas įsigijo salą netoli Airijos.

Johnas Lennonas yra pelnęs žvaigždę Holivudo šlovės alėjoje.

2000 m. Japonijoje duris atvėrė Johno Lennono muziejus, kuriame eksponuojama apie 150 asmeninių jo daiktų, tarp jų – gitaros ir dainininko sceniniai kostiumai.

Kuboje yra Johno Lennono vardu pavadintas parkas.

Prahoje yra Johno Lennono siena.

Vilniuje, Mindaugo gatvės skvere šalia „Oslo namų“ kvartalo, yra bronzinė skulptūra, vaizduojanti Johno Lennono veidą.

2018 m. antram gyvenimui prikeltas ir atkurtas 1972 m. Yoko Ono ir Johno Lennono sukurtas dokumentinis filmas „Imagine“ – menininkų gyvenimo akimirkos, jų pokalbiai, pasivaikščiojimai, papokštavimai. Juostoje skamba dainos iš J. Lennono albumo „Imagine“ ir Y. Ono „Fly“. Poros namuose Tittenhurst Parke vieši tokios garsios asmenybės kaip George’as Harrisonas, Fredas Astaire’as, Andy Warholas, Dickas Cavettas ir Jonas Mekas.