2020 09 01

Donata Špokaitė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min.

Su žygio batais pas mamą į Trakus

Piligriminis žygis į Trakus
VAJC nuotrauka

„Reikia ryžtingai atsisakyti sofos ir rinktis žygio batus“, – yra sakęs popiežius Pranciškus. Išmintingų žodžių užmiršti nevalia, todėl Vilniaus arkivyskupijos jaunimo centras (VAJC) jau keturioliktą kartą kviečia į piligriminį žygį Vilnius–Lentvaris–Trakai.

Apie piligrimystę pasakoja VAJC vadovė Kristina Trinkūnaitė, sielovadininkas kun. Gabrielius Satkauskas ir piligrimė, viena renginio vedėjų Emilija Rimaitė.

Šiais metais tradicinis piligriminis žygis pas Trakų Dievo Motiną kiek kitoks. Kokios staigmenos laukia šiemet?

Kristina: Mes, organizatoriai, visada galvojame parengti kažką naujo, kas pradžiugintų, nustebintų. Šiais metais ryškiausia naujovė, kad paskutinė vakaro programos dalis bus muzikinis plaukiojimas laivais Galvės ežere, palydint vasarą. Plaukiojant skambės muzika, skambės Ganytojo žodis ant denio. Vietų skaičius laive ribotas, todėl svarbu, kad žmonės, kurie nori dalyvauti šioje dalyje, registruotųsi iš anksto. Taip pat su mumis šiais metais keliauja Jono Pauliaus II relikvija, kadangi švenčiame 100-ąsias popiežiaus Jono Pauliaus II gimimo metines. Šios piligrimystės tema „Kas aš toks?“, o Jonas Paulius II jauniems žmonėms kalbėjo šia tema. Jis savo gyvenimu atskleidžia tai, ką piligrimystėje norime aptarti su jaunimu: kūrinijos ir asmens kaip kūrinijos dalies grožį, save kaip nusidėjėlį, bet kartu ir atpirką, galiausiai pakviestą konkrečiai, autentiškai gyvenimo misijai. Su mumis keliaus ir Trakų Dievo Motinos ikona. Galiausiai viena iš šių metų staigmenų – žygį veda nuostabus trio: Emilija iš pranciškoniško jaunimo, Aleksas iš Šalčininkų parapijos ir kasmet šioje piligrimystėje žygiuojantis… vyskupas Arūnas! Galinga kompanija.

Kodėl jaunas žmogus turėtų ryžtis piligrimystei? Ką ji duoda?

Emilija: Juk jaunystė tam ir duota, kad galėtum keliauti, patirti, eiti ir išgyventi gyvenimo dovanojamas akimirkas, tokias kaip piligrimystė. Ji gali suteikti drąsos, ramybės, patyrimo džiaugsmo, pažintį su naujais žmonėmis, išėjimą iš komforto zonos. Iš tiesų piligrimystė gali dovanoti tai, ką žmogus kartais net nesusimastęs arba ilgai ieškojęs atranda.

Ar šis piligriminis žygis turės kokią nors bendrą intenciją?

Kristina: Mes kiekvienais metais mokytojus ir moksleivius kviečiame pavesti ateinančius mokslo metus mūsų Dangiškajai Mamai į rankas. Ypač dėl COVID-19 tiek moksleiviams, tiek studentams šie metai gali būti dar vienas iššūkis jų gyvenime, todėl šiemet ši intencija dar aktualesnė nei įprastai. Taip pat meldžiamės už visą Lietuvos jaunimą, jį aukojant Trakų Dievo motinai.

Piligriminis žygis į Trakus
VAJC nuotrauka
Piligriminis žygis į Trakus
VAJC nuotrauka
Piligriminis žygis į Trakus
VAJC nuotrauka

Jeigu žygyje meldžiuosi, pavyzdžiui, „Sveika Marija“, ar tai jau yra piligrimystė? Kuo piligriminis žygis skiriasi nuo eilinio žygio?

Kun. Gabrielius: Turistinės kelionės ar žygio tikslas yra kultūriškai praturtėti, pailsinti kūną, tiesiog pailsėti, o piligriminio žygio tikslas yra pailsinti sielą, atgaivinti ją neregimais dalykais. Piligrimas nuo turisto skiriasi, nes piligrimas turi tikslų maršrutą – šventą vietą arba kelią, pavyzdžiui, Šv. Jokūbo kelią arba Jeruzalę. Taip pat piligrimas visada širdyje nešiojasi intenciją: padėkos arba, pavyzdžiui, pašaukimo klausimą, kad Dievas jam padėtų atpažinti pašaukimą. Piligrimas kelionės metu bando atrasti vidinę tylą, kad pamatytų Dievo ženklus, išgirstų jo balsą. Turistui svarbu maršruto žemėlapis, o piligrimui matyti gyvenimo ženklus, kokiu būdu eiti Dangaus link. Piligrimystė pažymėta ne komfortu kaip turistinė kelionė, bet tam tikra auka, atsižadėjimu. Pačią piligrimystę ypač žymi malda. Piligrimas meldžiasi. Kelionėje būna nežinomybės, iššūkių, galbūt gamtos pavojų, o malda parodo, kad žmogus yra su Dievu. Taip pat svarbu pasninkas, pavyzdžiui, kai kurie piligrimai atsiriboja nuo socialinių tinklų. Taigi išskirčiau keturis dalykus, apibrėžiančius piligrimystę: tikslas – šventa vieta arba kelias, intencija, auka ir malda.

Kokie svarbiausi akcentai piligrimystės žygyje?

Emilija: Iš tiesų svarbūs akcentai arba komponentai yra vanduo, batai ir kuprinė. Pašalinus pastarųjų nepatogumus, mintys gali krypti į aukštesnius dalykus. Akcentuočiau požiūrį į piligrimystę, nuo jo priklauso, kur tavo širdis bei mintys. O jeigu dar pasitelki išpažintį – tuomet gali patirti visas piligrimystėje slypinčias malones.

Piligriminis žygis į Trakus
VAJC nuotrauka
Piligriminis žygis į Trakus
VAJC nuotrauka

Jeigu neturiu draugo, kuris eitų kartu?

Kristina: Galite drąsiai keliauti vienas. Ne vieną kartą mūsų piligrimystėje žmonės ėjo po vieną, bet grįžo ne vieni. Šioje piligrimystėje žmonės yra viena didelė kaimenė, keliaujanti Dievo Motinos link. Esame parengę užduočių, kurios padės vieniems su kitais susipažinti. Žmonės šioje piligrimystėje būna atviri ir bendraujantys tarpusavyje, jei neturite draugo ar draugės, kuri(s) šį šeštadienį negali eiti kartu, raginu registruotis ir prisijungti vienam.

Ar piligrimystė labiau apie tai, kad tu kažką gautum iš Dievo, ar priešingai – tai tavo duoklė Dievui? O gal tai tik procesas?

Emilija: Manau, priklauso nuo intencijos, nešamos širdyje. Kartais piligrimystė kyla iš troškimo, meldimo ką nors gauti iš Dievo. O kartais, tai gali būti kaip atgailos žygis, aukojant nueitus kilometrus, kojų skausmą ir kitus vargelius, patiriamus kelyje. Proceso ir paieškos aspektą išgyvenau šiemet eidama Camino Lituano. Tad taip pat galiu teigti, kad kelias arba piligrimystė su keliamais tam tikrais klausimais gali būti ir paieška tam tikrų atsakymų arba tiesiog to, ko iš tiesų žmogus ieško.

Šiais metais žygį ištiko ne tik nauji smagumai, bet ir netikėti iššūkiai: piligriminio žygio metu reikės dėvėti veido kaukes, o jeigu dar užklups lietus? Gal verčiau šiemet neiti?

Kristina: Jeigu norite patogumų, tikriausiai nenorite eiti piligriminio žygio. Kai kuriems tik atstumas būna iššūkis, tačiau piligrimystės esmę atskleidžia būtent sunkumai, nepatogumai, tai mūsų auka Dievui. Galiu pasakyti, kad net ir tie sunkumai, nepatogumai, kurių patirsime dėl šiandienių problemų, gali mums suteikti tik dar gilesnę, tvirtesnę piligrimystės patirtį, vienijantis, pavyzdžiui, su medikais, kurie šiuo momentu būtent tokiomis sąlygomis turi dirbti kasdien. Mums, krikščionims, nepatogumai, kurie mus atbaidytų, tiesiog neegzistuoja, nes mes viską galime paversti į malonę, viską aukojant Dievui tiek už save, tiek už kitus. Juk, kaip sakė šv. Teresėlė iš Lizjė, viskas yra malonė.

Daugiau informacijos apie rugsėjo 5 dieną vyksiantį žygį ir registracija www.vajc.lt arba VAJC feisbuko puslapyje

Svarbu!

Įsivaizduokite, vieną dieną Jus pasiekia tokia žinia –
dėl finansinių sunkumų „Bernardinai.lt“ stabdo savo veiklą.

Darome viską, kad taip neatsitiktų, bet mums reikia Jūsų pagalbos.
Paremkite dabar, kad galėtumėte skaityti „Bernardinai.lt“ ir rytoj.