2020 10 19

Aurimas Šimeliūnas

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Subjektyvūs įspūdžiai po pirmojo rinkimų turo

Lenkų namuose Seimo rinkimų rezultatų laukia Lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga. Irmanto Gelūno / Fotobanko nuotrauka

Nors ne vienas feisbuko influenceris  įsakmiai tvirtino, kad 2020 metų Seimo rinkimai lemiami, rinkėjų aktyvumas rodė, jog taip mano anaiptol ne visi balsavimo teisę turintieji. Taip pat influenceriai paviešino partijų, už kurias rekomenduotina balsuoti, sąrašą, kurį sudaro Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Liberalų sąjūdis, Laisvės partija ir socialdemokratai. Rinkėjai į šias rekomendacijas, kaip ir buvo galima tikėtis, irgi atsižvelgė tik iš dalies. Sakyčiau, šių rinkimų ypatybė buvo ta, kad jų baigties šįkart nedrįso prognozuoti niekas.

Konservatoriai, prisimindami prieš ketverius metus vykusius Seimo rinkimus, švęsti dar neskuba. Kita vertus, žvelgiant į pirmo turo rezultatus, švęsti tikrai būtų buvęs geresnis pasirinkimas, nei kalbėti apie „diržų veržimąsi“. Nesvarbu, ką iš tiesų tuo norėta pasakyti, nesvarbu, koks šios frazės kontekstas. Nenustebsiu, jei žodžiai „diržas“ ir „veržtis“ apskritai dings iš konservatoriško žodyno, net ir grynai buitiniame vartojime. Nebus lengva – bet įmanoma, ką rodo ir sėkmingas dabartinis susilaikymas nuo pajuokavimų bet kokia proga apie išdraskytus kolchozus.

Viena iš žodžio „kultūra“ reikšmių, išvertus iš lotynų kalbos, yra „žemės apdirbimas“. Tai reiškia, kad įdirbdamas žemę valstietis ją tarsi išplėšia iš laukinės gamtos teritorijos, padaro eksploatuojamą ir nešančia pelną – kitaip sakant, ją sukultūrina. Galbūt ši etimologija kažkiek padeda atskleisti paradoksalų Valstiečių ir žaliųjų partijos ryšį tiek su gamta, tiek su kultūra. Bet kuriuo atveju po pirmojo turo jiems dar išlieka šansų formuoti valdančiąją koaliciją, todėl partijos pirmininką galima pasveikinti dar su vienais laimėtais rinkimais (jau nebelabai prisimenu kelintais iš eilės, berods, jau šeštais).

Aurimas Šimeliūnas. Aistės Noreikaitės nuotrauka

Prieš rinkimus buvo daug kalbų, kad Laivės partija atstovauja tik Vilniaus hipsteriams, ir dabar, po pirmojo turo, vertėtų susimąstyti apie tai, kad galimybė parūkyti žolės arba įteisinti savo santykius su tos pačios lyties asmeniu yra svarbi ir provincijoje. Gyvenimiškai mąstant, lyg ir neturėtų būti taip, kad šios problemos žmonėms aktualios pasidaro po ilgesnio gyvenimo Vilniuje. Pridėkime dar suteiktą viltį, kad bus panaikinti draudimai prekybos vietose įsigyti alkoholį po 20 valandos, ir mes turime kone provincijos širdžių partiją. Laisvės partijos sėkmė, taip pat Liberalų sąjūdžio rezultatai rodo, kad Eligijus Masiulis nenužudė lietuviško liberalizmo, kad ir koks jis būtų.

Socialdemokratai dabar gali tik su nostalgija prisiminti laikus, kai jie formuodavo valdančiąsias koalicijas. Partijos atsinaujinimas, atrodęs labai patrauklus socialiniuose tinkluose, rinkėjams toks nepasirodė. Galbūt, pasąmonėje norėdamas kažkokiu būdu susigrąžinti atskilusios nomenklatūros gautus 3 proc. balsų, G. Paluckas prakalbo apie koaliciją su valstiečiais. Tai buvo tarsi nevilties klyksmas apie tai, kad socdemai vis dar neprarado tos senosios bebrų dvasios, jie vis dar gali susitarti su visais, o tuo tarpu ne vienas jo partietis viešai ragino antrajame ture palaikyti labiau nei valstiečiai žmogaus teises ir laisves gerbiančių partijų kandidatus.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Klausytis apie patirties svarbą kalbančių senosios socdemų nomenklatūros atstovų, tokių kaip G. Kirkilas ar J. Bernatonis, buvo tas pat, kas atsidurti prirūkytoje kavinėje. Kažkada tai buvo normalu, visuotinai įprasta, dabar tai nebepriimtina ir verčia raukyti nosį, net jei ir pats esi rūkantis.

Viktoro partija vėl grįžta. Klijavusieji „politinio lavono“ etiketes vargu ar tikėjosi, kad politinis lavonas gali iškilti kaip politinis zombis, kuris bus ne ką mažiau gyvybingas ir pavojingas negu prieš ištinkant politinei mirčiai. Nors šiuo atveju apkritai kyla abejonių, ar šis politinis kūnas kada nors buvo gyvas.