Sunku skaityti? Padidink tekstą arba klausyk, spausdamas ant aA ar garsiakalbio straipsnio pradžioje. Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Klausyk. Patiko? Gali paremti. Ačiū!

2022 07 26

XFM radijas

Skaitymo ir klausymo laikas:

44 min.

Suprasti rusų sielą per Wernerio Herzogo filmus

Rež. Wernerio Herzogo dokumentinio filmo „Mano geriausias draugas – Klausas Kinskis“ („My Best Fiend“ / „Mein liebster Feind – Klaus Kinski“, 1999 m., Vokietija) kadras

„Jei kalbi apie Herzogą, tai Kinskis visada šalia“, – sako vienas iš XFM radijo laidos „Kitas kadras“ vedėjų Regimantas Dima.

Wernerio Herzogo ir Klauso Kinskio bendradarbiavimas prasidėjo 1972-aisiais filmu „Agirė, Dievo rūstybė“. Tada K. Kinskis jau buvo gana žinomas teatro aktorius, vaidinęs Davido Leano ir Sergio Leonės filmuose. K. Kinskis nusifilmavo penkiuose W. Herzogo filmuose, nors visą tą laiką aktoriaus ir režisieriaus santykiai buvo sudėtingi.

Kaip leidinyje „Septynios meno dienos“ rašė Jonas Ūbis, aktorius ne kartą bandė pabėgti iš filmavimo aikštelės, t. y. iš džiunglių, terorizavo filmavimo grupę, dievagojosi, kad niekad nedirbs su W. Herzogu, daug šūkavo ir visaip darė gyvenimą nepakeliamą. Po K. Kinskio mirties W. Herzogas sukūrė apie jį dokumentinį filmą iškalbingu pavadinimu „Mano mylimas priešas“. Ten jis ir paaiškino, kodėl K. Kinskis jam toks svarbus. 

Vienas iš laidos kūrėjų, kino kritikas Ramūnas Aušrotas mano, kad kino juostos „Agirė, Dievo rūstybė“ ir „Fickaraldas“ yra įspėjimas, kas būna su žmogumi, jeigu jis peržengia ribas. 

Pasak laidos apie kiną vedėjų, šiuolaikiniame karo Ukrainoje kontekste mes dažnai klausiame, ką galvoja Putinas, o atsakymai slypi W. Herzogo kuriamuose filmuose. 

„Hercogas nėra iliustracija, jis dabar labai aktualus mums“, – reziumuoja R. Dima. K. Kinskio personažus W. Herzogo filmuose tam tikru aspektu galima prilyginti Vladimirui Putinui.

„Jie turi utopiją ir bet kokiomis priemonėmis siekia realizuoti savo idėją“, – apie žmogaus beprotybę ir didybę laidoje „Kitas kadras“ kalbasi R. Dima ir R. Aušrotas.

Pokalbyje išgirsite:

0:00 – laidos temos pristatymas ir asmenukė su Werneriu Herzogu;

2:25 – W. Herzogo ir K. Kinskio santykis;

5:35 – senieji W. Herzogo filmai ir kitoks vokiškas kinas;

10:06 – beprotybės tyrinėjimas W. Herzogo filmuose;

14:40 – žmogaus ir gamtos santykis;

18:48 – W. Herzogo ir K. Kinskio ryšys;

22:15 – K. Kinskio asmenybė;

23:32 – mesianistinė vizija;

24:43 – W. Herzogo filmai kaip įspėjimas karo Ukrainoje kontekste;

26:25 – K. Kinskio personažai ir Putinas;

27:41 – W. Herzogo bandymai pažinti rusišką sielą;

30:26 – kiti W. Herzogo filmai;

32:35 – W. Herzogo santykis su gamta;

34:04 – žmogaus prigimties tyrinėjimai filme „Kasparo Hauzerio paslaptis“;

40:30 – W. Herzogo ir jo kolegų požiūris į gyvenimo prasmę;

42:48 – kas yra žmogaus vidinis stabdis?

Rež. Wernerio Herzogo, André Singerio filmo „Herzogas / Gorbačiovas“ („Meeting Gorbachev“, JK, JAV, Vokietija, 2018, 91 min.) kadras

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Negali skaityti?

Spausk ant garsiakalbio ir klausyk. Išklausei? Patiko? Gali prisidėti paremdamas.

Paremsiu