Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2022 09 10

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Sustabdytos Kėdainių miesto akimirkos

1975 m. Kėdinių senamieščio vaizdai nuo stogo. V. Preikšos archyvo nuotrauka

Išniekinti Radvilų palaikai ir trijų tiltų kartos, dingusi Smilgos gatvės medinė architektūra – visa tai Kėdainių miesto 650-ojo gimtadienio proga kėdainiečiams ir miesto svečiams bus demonstruojama dokumentinio filmo „Valdemaras Preikša. Kėdainių miesto metraštininkas” premjeroje. Jame – dar niekad nepublikuotos kėdainiečio Valdemaro Preikšos (1948-2020) nuotraukos.

„Sovietmečiu domėjimasis kraštotyra, etnografinio gyvenimo fiksavimas buvo tam tikra rezistencijos forma. Valdą ir Kazimierą Preikšas matau būtent tokius – Kėdainių miesto kraštotyrininkus”, – dalinosi įžvalgomis šio filmo režisierius Ričardas Rickevičius.

Foto pasakojimo pradžia siekia 1957 metus. „Gavome dovanų iš kunigo Vytauto Labono fotoaparatą Smena. Kryptis buvo  domėtis Kėdainiais, daryti miesto nuotraukas.” – taip apie pradžią pasakoja fotografo brolis Kazimieras Preikša. Šiam dokumentiniam filmui jis atrinko brolio įamžintus Kėdainių vaizdus, kuriuos vyresnės kartos kėdainiečiai dar prisimena, tačiau šių dienų miestelėnas jau nebepamatys.

Kėdainiai. V. Preikšos archyvo nuotrauka

Simboliška yra ir tai, jog filme panaudotos nuotraukos, kuomet 1972 m. miestas taip pat šventė 600 metų jubiliejų. Miestas tas pats, upė ta pati, tačiau kažkas nuostalgiškai skiriasi. Per savo gyvenimą fotografas sukaupė virš 27 tūkstančių kadrų.  Didžioji jų dalis vienaip ar kitaip pasakoja apie Kėdainius.

“Tai milžiniškas kiekis. Milžiniškas, turint galvoje, jog tai analoginė, o ne skaitmeninė fotografija. Kad galėtumėte įsivaizduoti – fotografas turėjo 36 kadrų foto juostelę ir kas kartą fotografuodamas, turėjo gerai įvertinti daugybę dalykų. Mintis pristatyti šį palikimą filmo pavidalu kilo tvarkant fotografijos archyvą – pandemijos metu, nuo ankstaus ryto iki vėlyvo vakaro skanavome negatyvus. Vėliau juos reikėjo dar identifikuoti, metrikuoti. Šis darbas tebevyksta iki šiol”, – pasakoja idėjos autorius Laurynas Preikša. Filme buvo panaudota labai nedidelė V. Preikšos archyvo nuotraukų.

Kėdainiai. V. Preikšos archyvo nuotrauka

Dokumentinį pasakojimą kūrė režisierius Ričardas Rickevičius, kompozitoriai Viktoras Miniotas bei Robertas Jürjendalis. Taip pat filme panaudota XIX a. kėdainiečio kompozitoriaus ir smuikininko Wolfo Ebanno muzika.

Kėdainiečiai ir miesto svečiai filmo premjerą galės pamatyti rugsėjo 10 d. 19:45 Kėdainių senamiestyje, Didžiojoje gatvėje (Šv. Juozapo parapijos kiemelyje). Renginys – nemokamas.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Kurkime kartu!

Kodėl bernardinams yra svarbus skaitytojų ir rėmėjų indėlis?