2021 05 28

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

< 1 min.

Šv. Bernardas Montenietis – alpinistų globėjas

Šv. Bernardas iš Mentono. catholicsaints.info nuotrauka

Gegužės 28 d. minime šv. Bernardą MontenietįC.R.S.A., gyvenusį X a., dar vadinamą Bernardu iš Aostos.

Manoma, kad Bernardas gimė 923 m. Menthone, Savojoje, dabartinės Prancūzijos teritorijoje. Tapo kunigu, Aostos miesto (Italijoje) generalvikaru, tačiau daugiau nei keturis dešimtmečius praleido misionieriaudamas Alpėse.

Vyskupijoje jis statė mokyklas, bažnyčias, tačiau labiausiai yra prisimenamas dėl užeigos namų ir hospisų Alpėse, kuriuos pastatė, norėdamas padėti kalnuose pasiklydusiems keliautojams.

Nuo romėnų laikų per Peninų Alpes iš Aostos slėnio ėjo takas į Šveicarijos Valės kantoną. Šis tradicinis maršrutas paprastai būna padengtas poros metrų storo sniego sluoksniu, o jo sankaupos kai kur siekia 12 metrų. Nors Bernardo laikais perėjimas buvo ekstremaliai pavojingas, ypač pavasarį, kai ritasi lavinos, nepaisydami rizikos juo labai dažnai į Romą keliaudavo piligrimai iš Prancūzijos ir Vokietijos.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Šiems keliautojams ir piligrimams Bernardas įkūrė užeigos namus ir ligoninę aukščiausiame maršruto taške – 2439 m virš jūros lygio – o po poros metų antrus namus 2157 m aukštyje. Vėliau jo garbei namai buvo pavadinti Didžiuoju ir Mažuoju Bernardu. Vyrai, kurie rūpinosi ligoniais ir keliautojais, tapo augustinijonais ir pastatė vienuolyną. Ordinas gyvavo gerą tūkstantį metų – iki pat XX a.

Bernardas parūpino patrulių, kurie atbaidė plėšikaujančius kalnuose.

Keliaujančiais besirūpinę broliai išmokė šunis ieškoti dingusiųjų kalnuose. Šie šunys šventojo steigėjo  garbei buvo pavadinti – senbernarais (prancūzų k. Saint Bernard).

Popiežius Pijus XI 1923 m. Bernardą paskelbė šventuoju alpinistų ir kalnų kopinėtojų globėju. Bernardas taip pat laikomas slidininkų globėju, kadangi keturis dešimtmečius misionieriavo Alpėse.