2021 09 19

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

< 1 min.

Šv. Januarijus – pirmųjų amžių vyskupas ir kankinys

Šv. Januarijaus stebuklas. www.napolidavivere.it nuotr.

Rugsėjo 19 dieną minime šv Januarijų (m. 305), vyskupą ir kankinį.

Šv. Januarijus kilęs iš Neapolio ar Benevento Italijoje. Tuo metu, kai kilo Dioklecijano persekiojimai, jis buvo Benevento vyskupu. Išgirdęs, kad jo draugas Misenos diakonas Zosius įmestas į  kalėjimą drauge su kitu diakonu Prokulu ir dviem pasauliečiais, aplankė juos kalėjime. Čia Januarijus buvo suimtas. Taip pat kartu buvo areštuotas jo diakonas Festas ir pamokslininkas Deziderijus. Visa ši grupė buvo įmesta pas laukinius žvėris, o vėliau nukirsdinti Pozzuoli, Italijoje.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Januarijaus vardas siejamas su garsiu kraujo stebuklu, kuris įvairiomis aplinkybėmis pasikartoja kas metai. Kraujas saugomas Neapolio katedroje dviejuose nevienodo  dydžio hermetiškuose stikliniuose induose. Stebuklo esmė ta, kad sudžiūvęs   kraujas   staiga  „atgyja“,   tampa  skystas, dažnai netgi kunkuliuoja ir „verda“, o jo kiekis induose padidėja. Tai įvyksta  esant  skirtingai  aplinkos  temperatūrai ir per skirtingą laiką. Paprastai stebuklą galima išvysti rugsėjo 19 d., gruodžio 16 d. ir šeštadienį prieš gegužės mėnesio pirmą sekmadienį (Januarijaus kūno į katakombas perkėlimo metinės). Tačiau stebuklas kartais įvyksta apsilankius katedroje aukštiems svečiams, didelių nelaimių metu ir tt.

Įdomu  tai,  kad  indai ir sudžiūvęs kraujas  paprastai sveria 0,987 kg, o kraujui „atgijus“ – 1,015 kg. Spektroskopiniai bandymai  parodė, kad tai tikrai yra žmogaus  kraujas. Jokių kitų paaiškinimų šiandieninis mokslas neranda. Legendos apie šį stebuklą siekia IX  a., kada Januarijaus   relikvijos iš kankinystės vietos buvo perkeliamos į Neapolio katakombas. Kai iškilminga procesija ėjo Via Antiniana,   kažkokia moteris, vardu  Euzebija, įteikė vyskupui du indelius su krauju, kurį pati   buvo surinkusi Januarijaus nukankinimo vietoje. Neapolio gyventojai stebuklo   šaukiasi  Vezuvijaus   ugnikalnio   išsivežimo metu ir laiko Januarijų Neapolio miesto  globėju nuo nelaimių.