2021 06 07

Simonas Bendžius

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min.

Šv. Jono kontempliatyviųjų seserų bendruomenė Vilniuje praneša apie poilsio pertrauką

Šv. Jono kontempliatyviosios seserys Vilniuje. Bendruomenės nuotrauka

Po to, kai gegužės 31 d. Šv. Jono apaštalinės seserys paskelbė apie Senųjų Trakų vienuolyno uždarymą, tarp katalikų pasigirdo įvairių kalbų apie kitų joaničių – Šv. Jono kontempliatyviųjų seserų Vilniuje – likimą. Pastarojo vienuolyno vyresnioji s. Daiva Marija ramina tikinčiuosius ir neigia gandus apie užsidarymą – tačiau krizę išgyvenanti bendruomenė nuo liepos daro 5 mėnesių pertrauką, kad galėtų pailsėti ir permąstyti savo pašaukimą bei misiją.

S. Daiva Marija sako, kad dabartinis laikas išties nelengvas, tačiau pačios vienuolės pašaukimas ir pasiryžimas stiprinti bendruomenę tik išaugo – o Šv. Jono kontempliatyviosios seserys pastarosiomis dienomis iš tikinčiųjų Lietuvoje sulaukė daug meilės ir palaikymo.

Net ir per pertrauką seserų namai nebus uždaryti

Neseniai vienuolija Lietuvoje gavo Šv. Jono kongregacijos vadovybės laišką, kuriame rašoma:

„Šių metų balandžio 19 d. įvyko vyskupų, kurių vyskupijose (Prancūzijoje) įsteigti mūsų namai, susitikimas. Jame dalyvavo mūsų ordinaras vyskupas Riviere‘as, Prancūzijos vyskupų konferencijos pirmininkas, vyskupas Ericas de Moulins-Beaufortas, motina Gnevieve Marie ir mūsų Generalinė priorė sesuo Paul Marie. Per šį susirinkimą buvo nuspręsta, kad prieš toliau imantis Generalinės kapitulos darbų bendruomenei naudinga padaryti gerą pertrauką.

Buvo pasiūlyta trumpai atsitraukti nuo buitinių mūsų vienuolynų rūpesčių, kad turėtume laiko dvasiškai ir žmogiškai pasisemti naujų jėgų, ramiai prieš Viešpatį peržvelgti visus sunkius įvykius ir, pradėdamos nuo Kristaus, toliau gyventume savo kontempliatyvų gyvenimą, reikalaujantį nuolatinio atsinaujinimo.

Ši pertrauka turėtų trukti nuo šių metų liepos 1 d. iki šių metų gruodžio 1 d.“

Šv. Jono kontempliatyviosios seserys Vilniuje. Bendruomenės nuotrauka

„Tad mūsų generalinė vyresnioji Paul Marie pasiūlė visų mūsų namų Prancūzijoje, Amerikoje, Afrikoje ir Lietuvoje esančioms seserims padaryti 5 mėnesių pertrauką tam, kad labiau sustiprėtume ir galėtume geriau tarnauti Viešpačiui ir žmonėms. Tai poilsio, dvasinio atsinaujinimo ir formacijos laikas“, – sako s. Daiva Marija.

Pasak pašnekovės, suteiktą poilsio laiką seserys joanitės išnaudos, siekdamos pasisemti vienuolinės išminties ir patirties kituose vienuolynuose Lietuvoje bei užsienyje. Tačiau seserų namai Vilniuje nebus uždaryti – vienuolės įsipareigojusios rūpintis senyvu vienos sesers tėveliu bei aštuonių studenčių bendruomene. Taip pat seserys nenori apleisti „savo nuostabaus sodo ir daržo“.

Todėl bendruomenė nusprendė taip susiplanuoti šį laiką, kad vienuolyne visada budėtų viena ar dvi seserys. Visos vienuolės vėl kartu turėtų susirinkti lapkričio pabaigoje.

Ilgai trunkanti krizė

Pasak s. Daivos Marijos, informaciją apie kontempliatyviųjų joaničių bendruomenės pertrauką ji norėjo viešai paskelbti jau anksčiau – tačiau taip sutapo, kad praeitą sekmadienį apaštalinės joanitės pranešė apie užsidarymą. „Tada neoficialiais kanalais pradėjo plisti žinia apie mūsų bendruomenės poilsio laiką, ir žmonės suplakė viską į vieną krūvą – kad uždaro apaštalinį vienuolyną ir po to neva uždarys mus. Bet apie tai nėra net kalbos. Tai yra pertraukos laikas, kuris, atvirkščiai, skirtas, kad mes sustiprėtume ir grįžtume dar geriau tarnauti Bažnyčiai ir žmonėms“, – pasakoja vienuolė.

Pašnekovė priduria, kad kovo mėnesį nuotoliniu būdu dalyvavo Generalinėje vienuolijos asamblėjoje kartu su Šventojo Sosto atstovais, kurioje aptarė bendruomenės atsinaujinimo poreikį.

„Ne paslaptis, kad Šv. Jono šeima ir seserų bendruomenė nuo 2013 m. patiria didžiulę krizę. Išeina nemažai brolių ir seserų. Tai sunkus etapas, yra visokeriopo nuovargio. Bendruomenė, patirdama krizės pasekmes, keliauja, trokšdama atsinaujinti, atrasti savo naują tapatybę, – sako s. Daiva Marija. – Be abejo, ši krizė susijusi su mūsų įkūrėju Marie-Dominique’u Philippe’u, bet, mano nuomone, tai yra tik viena iš krizės priežasčių. Tai daug platesnė problema.“

Šv. Jono kontempliatyviosios seserys Vilniuje. Bendruomenės nuotrauka

Atrastas pasitikėjimas ir džiaugsmas

Vis dėlto net ir šiuo nelengvu metu s. Daiva Marija turi vilties, kad jos bendruomenė atsigaus ir sustiprės. Pati vienuolė pasakoja, jog jos pačios pasiryžimas sekti Kristumi tik dar labiau sustiprėjo.

„Man asmeniškai tai yra proga dar nuoširdžiau atsiduoti savo pašaukimui. Pasirinkau šitą bendruomenę, kuri nori ypatingu būdu patirti Kryžiaus slėpinį. Kai prasidėjo šie sunkūs dalykai, pagalvojau, kad iki tol aš tikriausiai turėjau tokį romantišką supratimą apie Kryžių, panašų į gražius paveikslėlius… Bet iš tikrųjų tai yra kančia, tai reiškia stovėti šalia Kristaus, kuris apspjaudytas, paliktas, išniekintas. Jis žvelgia į mane ir klausia: „Ar liksi su manimi?“

Atvirkščiai – per visus šiuos skaudžius išbandymus mano pašaukimas tik sustiprėjo. Esu davusi amžinuosius įžadus ir žinau, kad Jėzus man suteikė pažadą – ir jo nepakeis. Man tai suteikia didžiulę ramybę, pasitikėjimą ir džiaugsmą.

Grįžau į Lietuvą prieš 5 metus, prieš tai gyvenau kitose šalyse. Grįžusi iš naujo atradau Bažnyčią Lietuvoje, matau gelmę, pagarbą, aukštą dvasininkijos, vienuolių lygį, tikinčiųjų palaikymą ir meilę. Net ir dabar, per mūsų apaštalinių sesučių išvykimą ir visus gandus, mes patiriame tiek daug meilės ir rūpesčio – matome, kad žmonės labai myli Dievą ir tuos, kurie Jam tarnauja. Tai mane skatina būti ištikimai, stiprinti savo mažą bendruomenėlę. Man atrodo, mes tikrai galime išpildyti savo pašaukimą bent jau mūsų vienuolijoje. Gyvename brolių joanitų užnugaryje, turime puikius namus, studenčių bendruomenėlę. Turime visas sąlygas čia gyventi.

O skaitant Bažnyčios ir vienuolijų istoriją, su branda ateina suvokimas, kad visi išbandymai ir sunkumai yra gyvenimo ir pašaukimo dalis“, – sako s. Daiva Marija.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Šv. Jono kontempliatyviųjų seserų bendruomenė tikinčiųjų prašo jas paremti maldoje ir skleidžiant teisingą informaciją, „kad visi būtume ramybės ir taikos nešėjai“. Jeigu norite apie vienuoliją pasikalbėti daugiau ar turite klausimų – galite rašyti s. Daivai Marijai el. pašto adresu [email protected].

Prisidėk prie išlikimo!

Jei „Bernardinai.lt“ norite skaityti ir rudenį, paremkite jau dabar.