Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2021 03 02

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Šv. Kazimiero šventės renginiai

Šv. Kazimiero koplyčios Vilniaus arkikatedroje kupolas. Evaldo Lasio nuotrauka

Kovo 4 d. Bažnytinio paveldo muziejus kviečia kartu paminėti Lietuvos dangiškąjį globėją šv. Kazimierą. 15 val. 30 min. vyks virtuali edukacija šeimoms „Šventasis karalaitis“, 18 val. – dr. Sigitos Maslauskaitės-Mažylienės paskaita „Šv. Kazimieras – nepažįstamas ir tolimas Lietuvos šventasis“.

Šv. Kazimieras (1458–1484), antras Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Kazimiero Jogailaičio ir Elžbietos Habsburgaitės sūnus, gimė Krokuvoje. Jis buvo auklėjamas kaip būsimasis Lietuvos ir Lenkijos valstybės karalius ir pasižymėjo puikaus valdovo bruožais – išmintimi, teisingumu, drąsa, tačiau taip pat pamaldumu, prabangos vengimu, rūpinimusi vargšais. Mirė susirgęs džiova, vos 25-erių metų amžiaus. Netrukus karalaitis pradėtas vadinti šventuoju, tikintieji ėmė pasakoti apie jo užtarimu įvykusius stebuklus. Šiandien daugybė vietų Vilniuje primena šv. Kazimierą ir miestiečių pagarbą jam.

Ketvirtadienį 15 val. 30 min. kviečiame mažuosius kartu su šeimomis į nuotolinę edukaciją „Šventasis karalaitis“, skirtą Lietuvos globėjo šv. Kazimiero atvaizdui ir gerbimui pažinti. Išgirsime karalaičio gyvenimo istoriją, sužinosime, kokių malonių ir stebuklų patyrė jo užtarimo meldę tikintieji. Išsiaiškinsime, kodėl šv. Kazimieras dažniausiai vaizduojamas su Lietuvos didžiojo kunigaikščio karūna ir apsiaustu, vienoje rankoje laikantis kryžių, o kitoje – leliją. Susitikimą ves Bažnytinio paveldo muziejaus edukacinio skyriaus vadovė Violeta Indriūnienė. Edukacijos trukmė –  apie 45 min. Edukacijos kaina – 1,50 Eur. Bilietus galima įsigyti „Paysera Tickets“ sistemoje.

18 val. vyks virtuali paskaita „Šv. Kazimieras – nepažįstamas ir tolimas Lietuvos šventasis“. Karalaičio Kazimiero idealą nusako psalmės žodžiai: „Tas, kurio rankos nekaltos ir širdis tyra“ (Ps 24, 4). Lietuvos globėjas yra vienas iš nedaugelio karališkos kilmės šventųjų, kurio nuopelnai ir dvasios tvirtumas buvo pripažinti netrukus po jo mirties. Gyvendamas tuo metu, kai karališkojo luomo pranašumai ir valdovo politinė galia turėjo ypatingą reikšmę, karalaitis tvirtai laikėsi krikščioniškų vertybių, priešinosi šeimos ir aplinkinių spaudimui gyventi „kaip visi“, vengė prabangos bei valdovo sūnui skirtų malonumų, eidamas valstybines pareigas pasižymėjo teisingumu, išsiskyrė kaip rūpestingas ir tėvynės reikalams atsidavęs valdovas.

Šv. Kazimieras Trirankis (XVI a.). Vilniaus arkikatedros vertybė. Bažnytinio paveldo muziejaus nuotrauka
Šv. Kazimieras Trirankis (XVI a., aptaisas – XVIII a., Vilniaus arkikatedra). Bažnytinio paveldo muziejaus nuotrauka
Michelangelo Palloni, „Šv. Kazimiero karsto atidengimas“ (XVII a. vid., Vilniaus arkikatedra). Evaldo Lasio nuotrauka
Šv. Kazimiero koplyčia Vilniaus arkikatedroje. Evaldo Lasio nuotrauka

Vilniaus katedros Šv. Kazimiero koplyčioje saugomos karalaičio relikvijos visais laikais buvo gerbiamos, ne kartą slėptos nuo gresiančių pavojų. Koplyčios architektūra ir puošyba pasakoja šventojo gyvenimo istoriją, atskleidžia dorybes, parodo jo užtarimu įvykusius stebuklus bei tikinčiųjų patirtas malones. Paskaitoje prisiminsime šių vertybių istorijas ir fundatorių pamaldumą šventajam Lietuvos globėjui. Paskaitą ves Bažnytinio paveldo muziejaus direktorė dr. Sigita Maslauskaitė-Mažylienė. Paskaitos trukmė –  apie 1 val. Paskaitos kaina – 6 Eur. Bilietus galima įsigyti „Paysera Tickets“ sistemoje.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Susitikimai vyks „Zoom“ platformoje. Asmeninė nuoroda į renginio internete vietą bus automatiškai išsiųsta po sėkmingo apmokėjimo. Vienas bilietas galioja vienam renginiui.

Bažnytinio paveldo muziejaus informacija

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite