Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2023 03 22

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Šv. Kotryna Švedė – šv. Brigitos duktė

Kotryna Švedė, Katerina iš Vadsteno
Šv. Kotryna Švedė (Katerina iš Vadsteno). Eriko Salvéno skulptūra (apie 1923 m.) Helsinglando Trönö bažnyčioje. Wikipedia.org nuotrauka

Kovo 22 d. minime šv. Kotryną, vienuolę. Kai kuriuose šaltiniuose jos šventė nurodoma kovo 24 d. Kotryna gr. kalboje reiškia „tyra moteris“.

Kotryna Ulfsdoter (1331–1381), geriau žinoma kaip Kotryna iš Švedijos, gimė Ulfasoje, Švedijoje. Ji buvo antroji iš aštuonių šv. Brigitos, garsios švedų mistikės, padariusios didelę įtaką Švedijos istorijai, literatūrai ir gyvenimui, vaikų.

Būdama labai jauna Kotryna ištekėjo už kilmingo ir tauraus vyro Egerto fon Kyreno, kuris sutiko su žmonos pageidavimu gyventi skaistybėje. 1350 m. Kotryna išvyko į Romą aplankyti  savo motinos. Čia ją pasiekė žinia apie jos vyro mirtį.

Nuo šio momento dviejų nepaprastų šventųjų gyvenimas bėgo pagal tą patį scenarijų – Kotryna atsidavusiai dalyvavo šv. Brigitos religinėje veikloje. Brigita Švedijoje, Vadstenoje, buvo sukūrusi vienuolinę bendruomenę, kurioje vyrai ir moterys buvo susibūrę į atskirus konventus, tačiau laikėsi tos pačios regulos, įkvėptos mistiko šv. Bernardo iš Chiaravalės modelio.

Romoje Kotryna išbuvo apie 25 metus padėdama savo motinai iki jos mirties. Po to grįžo į Švediją, parveždama motinos palaikus, ir įstojo į Vadstenos vienuolyną – brigitiečių ordiną, vėliau, 1380 m., buvo išrinkta jo abate.

Nuo 1375 m. iki 1380 m. Kotryna grįžo į Romą, siekdama, kad popiežius patvirtintų ordino regulą ir kanonizuotų jos motiną (ji buvo kanonizuota 1391 m.).

Pagal tradiciją pasakojama, kad Kotryna stebuklingai išgelbėjo Romą nuo Tibro potvynio, kuris jau buvo beveik apsėmęs krantines.

Krikščioniškoje ikonografijoje šalia Kotrynos dažnai vaizduojamas elnias, kuris, pasak legendos, pasirodydavo pavojingais momentais ir išgelbėdavo ją iš bėdos.

Kotryna mirė 1381 m. Vadstenoje.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite