2020 09 26

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

< 1 min

Šv. Kozmas ir Damijonas – šventieji broliai gydytojai

Rugsėjo 26 d. minime kankinius Kozmą ir Damijoną (m. 303). Jie buvo broliai dvyniai, kilę iš Arabijos, studijavę mediciną Sicilijoje ir tapę gydytojais. Broliai apsigyveno Egėjoje, Sicilijoje, ir dirbo kilniaširdiškai, už gydymą neimdami užmokesčio. Graikiškai jie vadinami „anargyri“ – neimantys pinigų.

Pagarsėjo, kai, Dievo padedami, išgydė nepagydomas ligas. Savo ligoniams jie pasakodavo apie Jėzų, išganymą, tapo misionieriais ir apaštalais.

Tai pastebėjo ir stabmeldžiai. Broliai buvo suimti ir dėl krikščioniško tikėjimo nukirsdinti Dioklecijano persekiojimų metu. Kitos legendos teigia, kad kartu žuvo dar trys jų broliai: Anfimas, Euprepijus ir Leontijus.

Broliai buvo palaidoti Sirijos mieste Kire. Jiems pasimeldęs, pagijo imperatorius Justinianas, vėliau jų garbei jis pastatė baziliką. Jų kapą lankė maldininkai ir ligoniai. Iš Sirijos jų kultas paplito po visas Rytų šalis.

VI amžiuje Popiežius Feliksas IV liepė pargabenti jų relikvijas į Romą ir Romos forume pastatė jiems baziliką. Konstantinopolyje irgi yra jiems pašventinta bazilika. Pasakojama, jog čia, kaip ir Romoje, tikintieji nakvodavo bažnyčioje ant grindų ir rytą pasijusdavo pagiję, dažnai su chirurginių operacijų randais.

Šv. Kozmas ir Damijonas yra Prahos, Florencijos, Bitonto globėjai.

Kaip gydytojai, jie globoja ligonines, medikus, chirurgus, ortopedus, dantistus, vaistininkus, prekiautojus farmacijos bei chemijos gaminiais, akušeres, kirpėjus, barzdaskučius, nes šie kadaise buvo dar ir chirurgai, taip pat ir jų klientus.

Pagrindiniai atributai – buteliukai, chirurgo instrumentai, vaistininko įrankiai. Dar vaizduojami su naktipuodžiu, o kaip barzdaskučių globėjai – su šukomis ir žirklėmis.

Mūsų misija

Kurti krikščionišką pasaulėžiūrą atskleidžiantį, aktualų, viltingą ir išliekantį turinį.

Prisidėkite skirdami paramą.