Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2022 08 03

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Šv. Lidija – pirmoji Europos krikščionė

Šv. Lidija iš Tiatirų. Wikipedia.org nuotrauka (ikonos atvaizdas publikuojamas, gavus www.eikonografos.com sutikimą).

Šv. Lidija – pirmoji Europos krikščionė.

Lidija (I a.) – moteris, kilusi iš Tiatyrų ir gyvenusi Filipuose, šv. Pauliaus dėka atsivertė į krikščionybę. Jos namai tapo pirmąja bažnyčia Europoje. Kai apaštalas Paulius įkėlė koją į Filipus Makedonijoje, juo svetingai pasirūpino Lidija, prekiautoja purpuro drabužiais, neseniai su visa šeima įtikėjusi Evangelija.

Jos istoriją pasakoja Apaštalų darbų knyga:
„Išplaukę iš Troados, leidomės tiesiog į Samotrakę ir rytojaus dieną į Neapolį. Iš čia atvykome į Filipus – pirmąjį šitos Makedonijos dalies miestą bei koloniją. Šiame mieste užtrukome kelias dienas. Šabo dieną išėjome pro vartus prie upės, kur tikėjomės rasią maldos vietą, ir atsisėdę kalbėjome susirinkusioms moterims. Viena dievobaiminga moteris, vardu Lidija, prekiaujanti purpuro drabužiais, kilusi iš Tiatyrų miesto, ėmė klausytis, ir Viešpats atvėrė jos širdį Pauliaus žodžiams. Ji su savo namiškiais priėmė krikštą ir pakvietė: „Jei mane laikote Viešpaties tikinčiąja, ateikite ir pasilikite mano namuose.“ Ji tiesiog mus privertė“ (Apd 16, 11–15)

Iniciatyvi, turtinga ir nepriklausoma moteris pasižymėjo įvairiomis savybėmis. Lukas apibūdina ją kaip „tikinčiąją“, nes ji lankydavosi sinagogoje, nebūdama žydė. Lidija priklausė grupei žydų moterų, kurios rinkdavosi melstis palei upę prie miesto vartų tikriausiai dėl to, kad neturėjo savo sinagogos.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Šių susitikimų metu galima įsivaizduoti, kaip klausosi būrys moterų – tikrai ne su tokiu dėmesiu ir smalsumu, su kokiu klausėsi Lidija. Lukas rašo „Viešpats atvėrė jos širdį Pauliaus žodžiams.“ Ji neapsiribojo vien Evangelijos klausymu, o pradėjo ja gyventi. Parodė didžiulį svetingumą apaštalams, beveik „priversdama“ juos.

Lidiją galime laikyti pirmąja Europos krikščione – ji pirmoji priėmė krikštą iš apaštalo rankų.

Jos atminimą gerbia visos šventųjų kultą pripažįstančios bažnyčios gegužės 20 d. arba rugpjūčio 3 d.

Kas yra „bernardinai“?

Arba, kodėl „Bernardinai.lt“ yra nemokama žiniasklaida ir kodėl kviečiame tapti partneriais paremiant.