Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2022 11 21

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Švč. Mergelės paaukojimas: pirmas žingsnis Marijos istorijoje su Dievu

Giotto, „Mergelės Marijos paaukojimas šventykloje“ (1303–1306 m., Padova, Scrovegni koplyčia). Wikipedia.org nuotrauka

Šiandien minime Švč. Mergelės Marijos paaukojimą šventykloje. Apmąstome mažą mergaitę, kuri visiškai atsiduoda Viešpačiui.

Minėjimo ištakos siekia 543 m. lapkričio 21 dieną, kai imperatorius Justinianas Jeruzalėje netoli šventyklos Švč. Mergelės Marijos garbei dedikavo naująją bažnyčią.

Rytų Bažnyčioje ši šventė žinoma jau VI a. Romos Bažnyčia į visuotinį kalendorių šį minėjimą įtraukė 1472 m.

Šventė remiasi nekanoninėje Jokūbo evangelijoje aprašytu įvykiu, kad trejų metukų Marija buvo paaukota šventykloje ir ten išbuvo, kol sulaukė dvylikos metų ir susižadėjo su šv. Juozapu.

Bažnyčia suprato, kad Marijos laikysena Apreiškimo akimirką, kai buvo kviečiama tapti Dievo Sūnaus motina, nebuvo improvizacija. Jos sieloje atsidavimas Dievui pamažu brendo jau kurį laiką.

Negali nejaudinti matant vaiką, kurį traukia Dievo šventumas, kuris nori atsiduoti Dievui, vaiką, kuris supranta, kad Dievo darbas yra svarbus ir kad kiekvienas pagal savo gebėjimus gali jame dalyvauti.

Be to, šitas vaikas supranta, kad Dievo darbo negali atlikti jo nepašventintas.

Marija įvykdė tai, ką šventasis Paulius vėliau pasiūlys kaip krikščionių idealą atsiduoti Dievui: „Dėl Dievo gailestingumo prašau jus, broliai, aukoti savo kūnus kaip gyvą, šventą, Dievui patinkančią auką, kaip dvasinį Dievo garbinimą. Ir nesekite šiuo pasauliu, bet pasikeiskite atsinaujindami dvasia, kad galėtumėte suvokti Dievo valią, – kas gera, tinkama ir tobula“ (Rom 12, 1–2).

Kokios yra šio pasiaukojimo sąlygos? Jos atsiskleidžia „Magnificat“ himne, nes akivaizdu, kad jokia Evangelijos ištrauka negali tiksliai atitikti šiandienės šventės, nes ji nėra paminėta jokiame Biblijos puslapyje: mergelės Marijos paaukojimas nėra dėmesio sulaukęs įvykis. Tuo tarpu „Magnificat“ himnas išreiškia jausmus, kurie susiformavo Marijos sieloje gerokai prieš angelo apsilankymo dieną. Tuos pagrindinius jausmus, kurie sudaro jos pasiaukojimo pagrindą: pirmiausia – jos pasiaukojimas vaikystėje, vėliau – per Angelo Apreiškimą ir galiausiai – jos pasiaukojimas ant Kalvarijos kalno.

Visi šie įvykiai byloja apie Dievo dovanų pripažinimą. Pirmiau aukos visada eina Dievo dovana ir šios dovanos pripažinimas. „Jis pažvelgė į nuolankią savo tarnaitę… didžių dalykų padarė man Viešpats… Jis maloningas iš kartos į kartą.“

Būtent Dievo meilės atradimas sužadina troškimą dosniai atsiliepti. Dėkingumas sukelia poreikį aukotis.

Parengta pagal LaChiesa.it.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien