Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2022 10 31

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Švietimo ministerija: mokytojai neprivalo prisidėti prie Helovyno, jei to nenori

Eriko Ovračenko / „BNS Foto“ nuotrauka

„Bernardinai.lt“ praeitą savaitę gavo informacijos (ir konkrečius dokumentus), kad vienos savivaldybės mokyklos direktorius nurodė mokytojams prisidėti prie miesto Helovyno šventės. Išleistame direktoriaus įsakyme sudaroma darbo grupė šiai veiklai. Keli į darbo grupę įtraukti mokyklos darbuotojai atsisakė dalyvauti, vadovaudamiesi LR Konstitucijoje įtvirtinta sąžinės ir religijos laisve.

Katalikų Bažnyčia oficialiai nedraudžia švęsti Helovyno, tačiau ir neskatina – yra įvairių argumentų už ir prieš, bet galiausiai kiekvienam tikinčiajam paliekama erdvės sąžinės laisvei.

Tad ką daryti, jeigu švietimo įstaigoje vadovas liepia švęsti Helovyną ar kitaip prie šios šventės prisidėti?

Juliaus Kalinsko / „BNS Foto“ nuotrauka

„Bernardinai.lt“ šiuo klausimu kreipėsi į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją. Pateiktame atsakyme pabrėžiama, kad mokytojas neturi būti verčiamas eiti prieš savo religinius įsitikinimus:

„Mokyklos vadovas gali pavesti mokytojams ar kitiems darbuotojams atlikti papildomus darbus mokyklai. Tačiau mokytojai, kuriems nėra priimtinas Helovyno šventimas, gali atsisakyti dalyvauti rengiant tokią šventę ir paaiškinti mokyklos vadovui priežastis. Viena vertus, mokytojams privalu vykdyti mokyklos direktoriaus įsakymus, kita vertus, demokratinėje valstybėje, kuri pripažįsta sąžinės laisvę, niekas neturi būti verčiamas eiti prieš savo religinius įsitikinimus.

Bendru mokytojų ir mokyklos vadovų sutarimu reikėtų surasti geranorišką sprendimą, tenkinantį abi puses, ir neišauginti šios situacijos iki konflikto. Pvz., galbūt atsisakiusieji mokytojai kitu laiku galėtų atlikti kitus papildomus darbus, naudingus mokyklos bendruomenei, o nuo jų būtų atleisti Helovyno šventės organizatoriai.“

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

O jeigu vis dėlto konfliktas įvyksta, ir mokyklos vadovas nepaklusniam mokytojui ima grasinti ar kenkti – ką daryti tuomet? Anot ministerijos, tokiu atveju reikia kreiptis į darbo ginčų komisijas:

„Jeigu mokytojas mano, kad mokyklos vadovas pažeidžia jo, kaip darbuotojo, teises, jis turi teisę kreiptis į darbo ginčus nagrinėjančias įstaigas dėl jo teisių ir teisėtų interesų pažeidimo. Tokius darbo ginčus nagrinėja darbo ginčų komisijos, kurios veikia prie Valstybinės darbo inspekcijos teritorinių skyrių“, – rašoma ŠMSM atsakyme.

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite