2023 01 15
Vidutinis skaitymo laikas:
Tabernas. Holivudas dykumoje

Dykumų yra visuose pasaulio kontinentuose, tačiau Europoje tokia yra vienintelė. Ją rasite Andalūzijoje, Almerijos provincijoje – Desierto de Tabernas.
Dykuma vadinama teritorija, kurioje per metus iškrenta mažiau nei 250 mm kritulių. Čia mažai augmenijos ir labai specifinis gyvūnijos pasaulis, tačiau gausu gamtinių iškasenų. Dėl specifinio reljefo ir klimato šios zonos nelabai domina keliautojus, tačiau Taberno dykuma savo rūsčiais kraštovaizdžiais ir dulkėmis priviliojo pasaulinio lygio kino kūrėjus.
Filmų apie kaubojus ir indėnus mėgėjai tikrai žino, kas yra spaghetti vesternai. Dauguma jų buvo filmuojami Italijoje, netoli Romos įsikūrusiose Cinecitta kino studijose, o juos kūrė italų režisieriai. Nesibaigiančios gaudynės, šaudymai, muštynės, dulkės ir kraujas skyrė spaghetti nuo romantiškų ir estetiškų Holivudo vesternų.
Kultiniu spaghetti vesternu laikomas Il buono, il brutto, il cattivo („Geras, blogas ir bjaurus“), 1966 m. režisuotas Sergio Leone. Jame vaidino dar jaunas Clintas Eastwoodas, o muziką kūrė Ennio Morricone. Vesternas pradėtas filmuoti Italijoje, vėliau kėlėsi į Madrido ir Burgoso apylinkes, tačiau labiausiai dulkėtos gaudynės ir finalinės scenos nufilmuotos Taberno dykumoje, kuri labai panaši į Naujosios Meksikos tyrus.
Vėliau vesternai, nufilmuoti Ispanijoje, buvo juokais vadinti chorizo vesternais.




Šeštajame dešimtmetyje dykumoje prasidėjo kino paviljonų statyba, ir per ateinančius 20 metų įvairios studijos jų surentė net 14-a, čia spėjo nufilmuoti beveik 300 kino filmų. Štai sąrašas žinomiausių. „Arabijos Lourensas“ (1962 m.) dykumoje filmuotas tris mėnesius. Įvairiose vietose buvo atkurtos Kairo gatvės, oazės ir ištisi miestų kvartalai. Juostoje vaidino ryškiausios to meto Holivudo žvaigždės – Peteris O’Toole’as, Alecas Guinnessas, Anthony Quinnas ir Omaras Sharifas.
Nemažai „Kleopatros“ (1963 m.) filmo scenų nufilmuotos pačioje Almerijoje, Cabo de Gata pusiasalyje ir Taberno dykumoje. Pagrindinius vaidmenis atliko Elizabeth Taylor ir Richardas Burtonas.
„Pattonas“ (1970 m.) su George’u C. Scottu, atliekančiu pagrindinį vaidmenį, buvo filmuojamas Cabo de Gata kopų dykumoje, Taberne, Uleila del Campo ir Felikse.
Konano Barbaro (1982 m.) filmavimo grupė irgi du mėnesius dirbo provincijoje. Pagrindinį vaidmenį šiame filme atliko Arnoldas Schwarzeneggeris, tai buvo jo kino karjeros pradžia.
„Indiana Džounsas ir paskutinis kryžiaus žygis“ (1989 m.) – prisimenate grumtynes ant tanko? Taip, ši ir dar kelios scenos buvo filmuotos Taberno dykumoje. Sheanas Connery ir Harrisonas Fordas atliko pagrindinius vaidmenis.
Ridley Scotto epas „Egzodas: dievai ir karaliai“ (2014 m.) savo mastais aplenkė daugelį čia filmuotų juostų – Taberno apylinkėse kelis mėnesius dirbo 700 technikų ir menininkų komanda, 4000 pagalbininkų, filmuojant naudota keli šimtai arklių, kupranugarių ir net dramblių, pastatyta 600 pastatų ir tūkstančiai dekoracijų elementų.
Tiek spaghetti, tiek ir chorizo vesternų šlovei blėstant, dalis filmavimo aikštelių virto teminiais parkais. Studijų paviljonus, tapusius teminiais parkais Mini Hollywood, Western Leone, Fort Bravo, galima aplankyti iki šiol. Lankytojai kviečiami pasivaikščioti Laukinių Vakarų miestelio gatvėmis, stebėti profesionalių artistų vaidinamus banko užpuolimus, kankano šokėjų pasirodymus, susišaudymo scenas, užsukti į salūną, parduotuvę ar šerifo būstinę. Teminiuose parkuose dažnai švenčiami vaikų gimtadieniai, teminiai vakarėliai ir net vestuvės, čia veikia viešbučiai, kazino ir restoranai.
Prisiekę kino mėgėjai ima į rankas žemėlapius, aunasi kalnų batus ir vaikštinėja dykumos keliukais ieškodami filmuose matytų panoramų, kurių čia išliko nemažai. Na ir razina ant torčiuko naujesnių serialų mėgėjams – Taberno dykumoje filmui „Egzodas: dievai ir karaliai“ pastatytos dekoracijos buvo pritaikytos serialo „Sostų karai“ scenoms Vaes Dothrako mieste.
Netoli dekoracijų buvo pastatyta Našlių palapinė – ji filmavimo metu tikrai sudeginta, todėl jos liekanų nėra. Taigi Taberno dykumoje su žemėlapiais rankoje klaidžioja ne tik barzdoti vesternų gerbėjai, bet ir šiuolaikinius serialus dievinantys jaunuoliai.
Ispanijos pietuose esanti Andalūzija fotografei Laimai Druknerytei ir Mindaugui Stongvilui yra jų antrieji namai. Puslapyje Virgenextra.lt jie pasakoja istorijas apie regiono lankytinas vietas, gastronomiją, kultūrą, tradicijas ir papročius, šiltus bei draugiškus andalūzus, kurie ir padeda keliautojams pažinti šį kraštą. Laima ir Mindaugas kviečia apie Andalūziją ne tik skaityti, bet ir atvykti čia pasisvečiuoti, nekantraudami parodyti tai, ką šis kraštas turi geriausio.
Naujausi

Jūrinės geologijos ekspertas: vandeniui ištekėjus Kachovkos tvenkinio vietoje liks 300 kilometrų ilgio dykuma

Ar sodinsime morkas šaknimis aukštyn? Piktnaudžiavimas dvasiniu autoritetu Bažnyčioje

Kaip pajusti džiaugsmą, jei esu nelaimingas?

Hunai prie vartų

„Baltijos malda“ Gedulo ir vilties dienai Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčioje

Po sėkmingos operacijos popiežiaus savijauta gera

Liūdna tendencija ne tik Lietuvoje, arba Kodėl mokiniai nemėgsta matematikos

Kardinolas P. Parolinas apie popiežiaus pasiuntinio misiją Kyjive

Ketvirtadienį – maldos minutė už taiką

Rašytoja S. Aleksijevič: „Putinas manęs nenustebino. O rusų žmonės stebina“

Kard. S. Tamkevičiaus pašaukimas (XX). Irtis prieš laikmečio purslotą srovę padėjo „ora et labora“
