2021 03 30

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje – daiktų pasaulio vizionieriaus F. Daukanto kūrybos paroda

Paroda „Daiktų pasaulio vizionierius. Felikso Daukanto kūryba“. Gintarės Grigėnaitės nuotrauka

Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje (Arsenalo g. 3A, Vilnius) nuo kovo 30 d. atveriama paroda „Daiktų pasaulio vizionierius. Felikso Daukanto kūryba“, ji veiks iki gegužės 30 d.

Feliksas Daukantas (1915–1995) – profesionalaus Lietuvos dizaino edukacijos pradininkas, teoretikas ir modernaus dizaino kūrėjas. Jo idėjos, suformuotos dar prieš 60 metų, reikšmingai paveikė Lietuvos dizainą. Jis buvo mąstytojas ir praktikas, turėjęs ryškią daiktų pasaulio viziją, kuria dalinosi viešojoje erdvėje bei akademinėje aplinkoje – jo įsteigtoje Vilniaus dailės akademijos Dizaino katedroje. 

F. Daukantas svajojo apie tobulą visuomenę, kurios harmoningus santykius atspindėtų išmintingai sutvarkyta aplinka. Jo utopiniame mieste, kur visi daiktai tarnauja žmogui, gyventi būtų paprasta ir patogu: į būstą atvykę naujakuriai jau rastų būtiniausią įrangą ir tarpusavyje derančius interjero elementus, racionaliai suplanuotos gatvės prie reikiamo objekto vestų trumpiausiu keliu, simboliniai ženklai ir tinkamai sureguliuotos reklamų šviesos net naktį padėtų susivokti aplinkoje, o judėjimo laisvę skatintų nemokamas viešasis transportas, kurį F. Daukantas dar 7 dešimtmetyje spaudoje ne kartą siūlė padaryti nemokamą. Net konditerijos gamyboje ieškojo būdų torto puošybą sukomponuoti taip, kad ši patenkintų kiekvieno smaguriautojo skonį. 

Paroda „Daiktų pasaulio vizionierius. Felikso Daukanto kūryba“. Gintarės Grigėnaitės nuotrauka
Paroda „Daiktų pasaulio vizionierius. Felikso Daukanto kūryba“. Gintarės Grigėnaitės nuotrauka
Paroda „Daiktų pasaulio vizionierius. Felikso Daukanto kūryba“. Gintarės Grigėnaitės nuotrauka
Feliksas Daukantas, Vilniaus centrinio pašto piktogramos (1969 m.). Gabrielės Naprušienės nuotrauka

Dizainerio formuota vientisa aplinkos daiktų sistema buvo sunkiai įgyvendinama, tad didelė dalis jo idėjų liko projektuose, eskizuose, dešimtyse straipsnių, publikuotų to meto spaudoje. Visa ši medžiaga, surinkta iš įvairių institucijų ir privačių kolekcijų bei papildyta autentiškomis autoriaus mintimis, sugulė į šią parodą. Joje siekta išryškinti teoretiko konstruotus dizaino principus ir pristatyti jo sukurtus darbus, kurių dalis yra išlikusi tik nuotraukose.

F. Daukanto kūrybos visuma eksponuojama pirmąkart – tai ne tik daugeliui gerai pažįstamos dizainerio daiktinės kūrybos sritys (juvelyrika, odos ir metalo gaminiai), bet ir iki šiol plačiosios visuomenės dar neatrasti šio autoriaus dizaino darbai, skulptūra, fotografija, šaržai. 

Projekto partneris „Dizaino fondas“ specialiai šiai parodai sukūrė videopasakojimą, kuriame apie profesorių kalba jo bendražygiai bei mokiniai, atskleidžiantys iki šių dienų gyvas F. Daukanto idėjas:

Parodos kuratorės: Gražina Gurnevičiūtė ir Živilė Intaitė. Parodos architektas – Justinas Dūdėnas. Parodos grafikos dizainerė – Laura Grigaliūnaitė. Renkant parodos medžiagą konsultavo dr. Karolina Jakaitė.

Parodos partneriai: VšĮ Dizaino fondas, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Vilniaus dailės akademija. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus informacija

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Kviečiame remti Bernardinai.lt

Jei mus skaitote, žiūrite ar klausotės, galite prisidėti ir prie mūsų gyvavimo, taip tapdami misijos įgyvendinimo partneriais.

Taip, paremsiu